ILIRIADA PORTAL

Hapja e njė biznesi nė Shqipėri, mesatarja 8 ditė

Shko poshtė

01022009

Mesazh 

Hapja e njė biznesi nė Shqipėri, mesatarja 8 ditė
www.tvklan.tv
Tė hapėsh njė biznes nė shqipėri, jo vetėm qė ėshtė e mundur, por lehtėsirat e bėjnė atė tė realizueshėm nė njė kohė tė shkurtėr. Me raportin e pėrvitshėm tė International Finance Corporation pse e Bankės Botėrore, ky lloj sektori ekonomik nė vendin tonė ka shėnuar sukses nė dy vitet e fundit.
Raporti nė fjalė e rendit Shqipėrinė nė vend tė 86, me njė rritje mėse tė dukshme dhe tė kėnaqshme prej 49 vendesh. Me kėtė vlerėsim, vendi ynė lė pas shtetet fqinje si Serbia, Mali i Zi, Greqia apo Italia, e cila ka rėnė nė fund tė listės.
Raporti “tė bėsh biznes” bazon gjykimin e tij, nė 10 indikatorė tė rregullave pėr tė hapur njė biznes nė 181 shtete, si koha, ligjet, tregtia, pagesa e taksave, mbyllja e biznesit, investitorėt apo kreditė.
Nė kėtė kontekst, raporti vė nė dukje se Shqipėria ėshtė njė vend qė ofron lehtėsira nė procedurat pėr tė hapur njė biznes, nė njė kohė rekord maksimalisht prej 8 ditėsh dhe njė vlerė po maksimale prej 3 mijė deri nė 5 mijė eurosh. Vlerėsime janė tė mėdha nė mbrojtjen e investitorėve, pėr tė tė cilėn gjykohet se vendi ynė ka fituar mjaft pikė, duke u ngritur plot 154 vende, ēka e rendit atė si ndėr 14 shtetet mė favorizues nė kėtė indikator. Ndėrsa reformat e ndėrmarra nga qeveria gjatė dy viteve tė fundit sipas Bankės Botėrore rrisin pozicionin e Shqipėrisė, nė vend tė parė pėr dy indikatorėt e lartpėrmendur.
Ndonėse vihen nė dukje problemet qė hasen ende me punėsimin, pagesėn e taksave, apo regjistrimin e pronave, mbyllja e njė biznesi nė optikėn e institucionit mė tė madh tė financės nė botė ėshtė e pamundur, pasi nė kėtė pikė vendi ynė meriton tė renditet pikėrisht nė fund tė listės, gjendje e cila nuk ka ndryshuar qė prej 2007.
avatar
shqiptari

Numri i postimeve : 3347
Reputation : 8
Points : 19210
Registration date : 04/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi