ILIRIADA PORTAL

Edvinit i plas nė shtėpi, qindra banorė kėrkojnė dėmshpėrblim pėr prishjen e shtėpive

Shko poshtė

05022009

Mesazh 

Edvinit i plas nė shtėpi, qindra banorė kėrkojnė dėmshpėrblim pėr prishjen e shtėpive
Pas keqpėrdorimit qė Edvini e Partia Socialiste i bėnė njė raporti tė Bankės Botėrore pėr projektet e zhvillimit tė Jalės e tė bregdetit jonian, nė Tiranė, qindra familje po bėhen gati qė t’i kėrkojnė Edvinit e Bankės Botėrore dėmshpėrblim, meqenėse shtėpitė e tyre janė prishur pa paralajmėrim, pėr shkak tė marrėveshjeve mes dy institucioneve. Rasti mė ekstrem nė Tiranė ėshtė ai i hedhjes mes tė katėr rrugėve dhe dhjetėra familjeve rome. Kėrkesa tė tilla po bėhen gati edhe nė bashkinė e Durrėsit

TIRANE - Rreth 50 familje nė Tiranė e nė Durrės, do tė kėrkojnė kompensim nga Banka Botėrore, sepse banesat e tyre janė prishur gjatė hartimit tė planeve rregulluese tė kėtyre qyteteve, plane tė financuara nga Banka Botėrore.
Pas zhurmės dhe pretendimeve tė banorėve tė Jalės, mėsohet se shumė banorė, qė pėrfaqėsojnė disa familje tė Tiranės, saktėsisht nė Laprakė, te Bėrryli dhe Kodra e Priftit, viktima tė shkatėrrimeve tė banesave tė tyre nga Edi Rama, do kėrkojnė kompensim nga Banka Botėrore, sepse janė prishur gjatė hartimit tė planit rregullues tė Tiranės, me fonde tė administruara nga Banka Botėrore.
Historia e prishjeve tė banesave tė kėtyre banorėve, tė cilėt tashmė po shohin mundėsinė pėr t’ju drejtuar Bankės Botėrore ėpr dėmshpėrblimin e tyre, daton disa muaj mė parė, saktėsisht nė vitin 2008.
Jo mė larg se para 9 muajsh, banorėt e Laprakės kujtojnė se si Edi Rama prishi 12 shtėpi, pėr tė cilat pretendonte se ishin pa leje, ndėrkohė qė kishte filluar proēesi i legalizimit. Njė muaj mė pas, pikėrisht rreth 8 muaj mė parė, historia e prishjes sė banesave me financime tė Bankės Botėrore, zhvendoset nga Edi Rama te zona e Bėrrylit, ku policia ndėrtimore e bashkisė sė Tiranės, prishi 15 shtėpi tė banorėve romė. Pėr prishjen e shtėpive tek Bėrryli patėn reaguar edhe mė pėrpara kreu i LSI-sė Ilir Meta, si edhe Kryetari i Kėshillit Bashkiak Sokol Dervishaj, qė kėrkonin mos prishjen e tyre, sepse ishin banesat e vetme tė kėtyre familjeve rome.
Kryebashkiaku Edi Rama, jo vetėm qė nuk reagoi nga protestat e banorėve dhe tė pėrfaqėsuesve tė politikės, por vazhdoi nė aksionin e prishjeve tė banesave nėpėr Tiranė. Para 3 muajsh te Kodra e Priftit nė Tiranė, “viktimė” e ruspave tė Edi Ramės, tė financuara nga Banka Botėrore, ranė disa shtėpi tė tjera, midis tė cilave edhe shtėpia e kryetarit tė njėsisė bashkiake Ilir Kokona.
E gjitha kjo ka ndodhur sipas njė versioni tė fushatės pėr prishjen e banesave tė pretenduara si pa leje nė Tiranė, qė tė gjitha, pėrgjatė kohės qė hartohej plani i Tiranės me fonde tė administruar nga Banka Botėrore.
Tė ngelur mes katėr rrugėve, mbi 30 familjet e zonave tė Laprakės, Kodrės sė Priftit dhe Bėrrylit, po pėrgatisin kėrkesėn pėr dėmshpėrblim nga Banka Botėrore, financuese e projektit tė Tiranės, qė i hapi rrugė prishjes sė banesave nga Kryebashkiaku Edi Rama, duke shpėrfillur dhe injoruar edhe proēesin e legalizimit, tė cilat i ishin nėnshtruar kėto banesa tashmė tė rrafshuara.
Ndėrkohė, “epidemia” e kėrkesave pėr dėmshpėrblim nga Banka Botėrore, ka mbėrritur edhe nė Durrės.
Nė kėtė qytet, janė 15 banesa qė u prishėn rreth dy javė mė parė, ndėrkohė qė BB po financon hartimin e planit rregullues. Banorėt e kėtyre banesave, tė cilėt kanė bėrė ėt ditur se shtėpitė e tyre ishin nė proēes legalizimi, kanė bėrė tė ditur se do tė kėrkojnė edhe ata kompensim nga Banka Botėrore, si financuesja e prishjes sė strehėzave tė tyre.
E gjithė kjo ruletė kėrkesash nuk ka lidhje drejpėrdrejt me organizmat ndėrkombėtare, por ėshtė fryt e njė politike bizantine tė Edi Ramės dhe rrethit tė tij tė ngushtė tė miqve, tė cilėt u ndjenė tė zėnė me presh nė duar nė shpėrdorimin qė kishin planifikuar tė bėnin nė bregdetin e jugut tė vendit, dhe projekti i Bankės Botėrore ua hodhi nė erė tė gjitha pėrpjekjet. Atehere, ata menduan krejt shkurt dhe vendosėn tė nisnin njė pėrpjekje haxhiqamiliste, e cila kėrkonte t’u rikthente privilegjet e humbura nė Jon, por po shndėrrohet nė njė lojė domino, e cila do tė dėmtojė pėrfundimisht pėrpjekjet e Bankės Botėrore pėr tė marrė pjesė nė plane pėr zhvillimin e qyteteve tė mėdha tė vendit, por sė pari do tė demaskojė lojėn dyfytyrėshe tė Edi Ramės dhe tė Partisė Socialiste me BB-nė, fshatarėt e Jalės dhe me publikun e kryeqytetit nė veēanti.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Edvinit i plas nė shtėpi, qindra banorė kėrkojnė dėmshpėrblim pėr prishjen e shtėpive :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Feb 05, 2009 3:40 pm nga ad

shembja e shtepive aksion i paster mafioz Mad

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 05, 2009 4:04 pm nga lidabica

Hajduti, le t.ju beje shtepi ,me ato parate qe nuk tregoi as ne keshillin bashkiak se ku i ka ēuar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Feb 05, 2009 6:07 pm nga ilda

ky u bo bajat fare ...se kuptoj per ēa vazhdon te jete ne krye te ps dhe te bashkise se tr ...shpresoj qe populli te ze mend ne zgjedhjet parlamentare ....nje opsion i mire do ishte mos kishte pjesmarrje fare ne votime dhe largim te gjithe qeveritareve aktuale dhe nje spastrim te mire te parlamentit....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 05, 2009 10:52 pm nga bulqizaku

jo allaj ki so bo bajat poplli po si e duro ku sba. ki shoqi ka gjet ene bo

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi