ILIRIADA PORTAL

Berisha pėruron ndėrtimin e njė rruge nė Kavajė

Shko poshtė

23032009

Mesazh 

Berisha pėruron ndėrtimin e njė rruge nė Kavajė
Kavajė -Kryeministri Sali Berisha ka pėruruar sot, fillimin e punimeve pėr rikonstruksionin e rrugės hyrėse nė qytetin e Kavajės. “Rruga hyrėse moderne qė po ndėrtohet ėshtė njė pjesė e infrastrukturės qė meriton ky qytet"- tha Kryeministri Berisha, duke shtuar se gjatė kėsaj periudhe, bashkė me rindėrtimin e plotė tė infrastrukturės, nė Kavajė po ndėrtohet njė shkollė e re, spitali dhe Pallati i Kulturės.

Kryeministri i ftoi autoritete vendore tė pėrcaktojnė truallin dhe projektet pėr ndėrtimin Pallatit tė Sportit dhe tregut e ri tė qytetit, ndėrkohė qė premtoi furnizimin 24 orė me ujė tė Kavajės."Ora e shqiptarėve ėshtė ora e djathtė, ora e historisė", iu drejtua Kryeministri banorėve tė pranishėm, ndėrsa kujtoi se “qytetarėt e Kavajės u shndėrruan nė flamurin e lėvizjes sonė demokratike”.

Nė 3 prill, vijoi z. Berisha, Shqipėria do tė jetė pjesė e NATO-s, aleanca mė e fuqishme e tė gjitha kohėrave, ndėrsa sė shpejti qeveria do tė nisė procesin e kėrkesės pėr anėtarėsim nė BE. “Ky vit pėrkon me 20 vjetorin e rėnies sė murit tė Berlinit, 19 vjetorin e krijimit tė PD-sė dhe 17 vjetorin e fitores sė saj nė zgjedhjet pluraliste tė vitit 1992”, tha Kreu i Qeverisė.

Kryeministri cilėsoi si njė premtim tė mbajtur tė qeverisė furnizimin e popullatės me energji elektrike. “Nga fundi i vitit 2007 nuk ka patur kufizime tė programuara tė energjisė elektrike dhe kjo nuk ka tė bėjė mė reshjet" u shpreh Kryeministri, i cili shtoi se “vetėm gjatė vitit 2008 janė importuar rreth 3, 8 miliardė Kv/ore energji ose sa dy vite sė bashku tė qeverive tė mėparshme”.

Berisha siguroi se "Shqipėria do tė jetė sė shpejti vend eksportues i energjisė elektrike, pasi qeveria ka firmosur rreth 50 kontrata koncesionare ndėr tė cilat mė e rėndėsishmja ėshtė kaskada e Devollit". Pėr ndėrrimin e rrugės nė fjalė, qeveria ka akorduar njė fond prej 109, 6 milion lekė nga buxheti i shtetit.
start
avatar
shqiptari

Numri i postimeve : 3347
Reputation : 8
Points : 19205
Registration date : 04/01/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha pėruron ndėrtimin e njė rruge nė Kavajė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Mar 23, 2009 7:27 pm nga ADMIN

Paska cekur shume gjera ketu dhe vertete pozitiv ne te ardhmen e vendit ,eshte per tu krenuar me arritjet qe po bejme duke u bashkuar me shtete te tjera te perparuara por ai duhet qe te kene shume kujdes kur diskuton per enegjine elektrike sepse eshte nje problem shume i madh sidomos ne fshatrat e shqiperise

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi