ILIRIADA PORTAL

Flamuri kuqezi ngrihet pėrkrah 27 tė tjerėve

Shko poshtė

07042009

Mesazh 

Flamuri kuqezi ngrihet pėrkrah 27 tė tjerėve
Bruksel-Flamuri shqiptar ėshtė ngritur sot nė selinė e NATO-s nė Bruksel, duke u radhitur pėrkrah 27 flamujve tė tjerė tė aleancės mė tė madhe nė botė. I pranishėm nė ceremoninė e rastit, ishte kryeministri Sali Berisha, dhe ministri i Punėve tė Jashtme Lulzim Basha. Nėn himnin kombėtar shqiptar, flamuri me shqipen dy krenare, ėshtė ngritur nė drejtim tė qiellit Po sot ėshtė ngritur edhe flamuri kroat.

Flamuri shqiptar do tė qėndrojė i pari nė radhė, pėr shkak tė shkronjės sė parė tė alfabetit. Shqipėria dhe Kroacia u ftuan pėr t’u bėrė pjesė e NATO-s, njė vit mė parė. Ndėrsa mė 4 prill, disa ditė mė parė, vendi ynė u bė anėtare me tė drejta tė plota tė NATO-s.

Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer, theksoi se anėtarėsimi i Shqipėrisė dhe Kroacisė, ka rėndėsi pėr rajonin por edhe pėr aleancėn. Sipas tij, ėshtė nder qė dy vendet tė zėnė vendin e tyre nė samitin e NATO-s, duke iu shprehur mirėseardhjen Shqipėrisė dhe Kroacisė.

“Ishte kėnaqėsi pėr tė gjithė ambasadorėt NATO-s, dhe mua qė t’ju pres sonte kėtu. Kjo dėshmon se ideja e lirisė ėshtė e parezishtueshme dhe dėshmon se edhe njerėzit pėrtej Atlantikut mbeten sė bashku”- tha Scheffer duke iu drejtuar kryeministrit shqiptar Sali Berisha dhe kryeministrit kroat Ivo Sanader.

“Me integrimin e Shqipėrisė e Kroacisė, komuniteti ynė ėshtė rritur me 28 anėtarė. Ishte njė gur themeli nė historinė e aleancės, kur vendet tuaja u ulėn nė tryezėn e NATO-s”- vazhdoi mė tej Scheffer.

Ndėrsa kryeministri Sali Berisha, ka falėnderuar NATO-n, pėr vendimin e marrė pėr pranimin e Shqipėrisė nė kėtė aleancė. Berisha theksoi se dėshira pėr tė qenė nė NATO ka qene motiv pėr tė gjitha reformat.

“Reforma tė thella kushtetuese dhe institucionale, me fryme te plote konsensusi kane ndodhur keto katėr vite. Forcat tona te Armatosura po shkojnė drejt njė ushtrie profesioniste; kemi njė buxhet mbi 2% tė PBB-sė dhe po aftėsohen pėr tė marrė pjesė nė tė gjitha misionet e NATO-s", u shpreh Berisha.
Start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Flamuri kuqezi ngrihet pėrkrah 27 tė tjerėve :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Apr 07, 2009 1:33 pm nga lidabica

I PARI ,FLAMURI YNE,ME I BUKURI NE BOTE!
VALEVITET KRENAR PER SHQIPERINE,ANETARE TE NATO-S! cheers

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 07, 2009 5:21 pm nga flutura

Ishte nje ceremoni vertet emocionuese. Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 07, 2009 5:34 pm nga emigranti

Po po vertet ishte emocionues momenti i ngritjes te flamurit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 07, 2009 6:17 pm nga bulqizaku

kisha qef tshkoj sot atje po se disha oren e ceremonis

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 07, 2009 8:20 pm nga lola

per here te pare krenaria jone qe jemi shqiptar perligjet edhe me kontributin tone ne mbrojtje te lirise edhe ne vendet e tjera te botes Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Apr 07, 2009 8:41 pm nga ILIRI

Bruksel-Kryeministri i Kroacisė, Ivo Sanader ka deklaruar se NATO-ja duhet tė pranojė Kosovėn dhe Bosnjėn, ashtu sikurse bėri me Shqipėrinė dhe Kroacinė. Deklaratat e Sanader u bėnė sot nė Bruksel, gjatė ceremonisė sė ngritjes sė flamurit. "Bosnjė-Hercegovina ka tė drejtė gjithashtu pėr njė tė ardhme atlantike", deklaroi ai. Po kėshtu edhe Kosova qė "Kroacia e mbėshtet plotėsisht", shtoi ai. Sanader tha se hyrja e vendit tė tij nė NATO ishte realizimi "i njė objektivi strategjik" tė Zagrebit qė prej pavarėsisė sė Kroacisė nė vitin 1991.

Ai tha se shpresonte edhe nė suksesin e Maqedonisė, anėtarėsimi i sė cilės duhej tė ishte festuar nė tė njėjtėn kohė me atė tė Shqipėrisė dhe Kroacisė, por qė prej njė viti ėshtė bllokuar nga Greqia pėr shkak tė mosmarrėveshjes lidhur me emrin e saj.

Shqipėria dhe Kroacia janė bėrė anėtarėt e 27 dhe 28 tė NATO-s, nė valėn e pestė tė zgjerimit tė Aleancės Atlantike qė prej krijimit tė saj nė vitin 1949.
start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 09, 2009 5:28 pm nga mira
I PARI ,FLAMURI YNE,ME I BUKURI NE BOTE!
VALEVITET KRENAR PER SHQIPERINE,ANETARE TE NATO-S! cheers

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Apr 09, 2009 5:35 pm nga interesanti

edhe forumi yne e ka ngrit flamurin.....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi