ILIRIADA PORTAL

Gjykata e Lartė: Hetimet pėr ministrin Basha, tė pavlefshme

Shko poshtė

10042009

Mesazh 

Gjykata e Lartė: Hetimet pėr ministrin Basha, tė pavlefshme
TIRANĖ- Gjykata e Lartė i ka cilėsuar tė pavlefshme hetimet ndaj Lulzim Bashės, ish ministėr i Transporteve dhe aktualisht ministėr i Jashtėm, akuzuar pėr abuzime me fondet nė ndėrtimin e rrugės Rrėshen-Kalimash. Nė seancėn e sotme, me njė vendim tė prerė gjykata e ka quajtur kėrkesėn pėr gjykim tė pavlefshme, duke u shprehur se hetimet e bėra pas datės 6 nėntor janė tė pavlefshme.
Pėr pasojė, edhe akti sipas tė cilit ish kreu i Transporteve, Basha ėshtė i pandehur nuk ėshtė i vlefshėm. "Hetimet pėr ministrin Lulzim Basha janė jashtė afateve hetimore"- ėshtė deklaruar nga Kolegji Penal i Gjykatės sė Lartė. Vendimi i Gjykatės sė Lartė pėr pavlefshmėrinė e akuzave ndaj Bashės dhe drejtorit tė rrugėve Andi Toma ėshtė i formės sė prerė. Kolegji Penal vendosi qė ministri tė mos jetė mė i pandehur duke hedhur poshtė kėshtu aktin e Prokurorisė pėr tė.
Shekulli
Pas njė hetimi prej mė shumė se njė viti, Basha u akuzua nga Prokuroria e Pėrgjithshme pėr "shpėrdorim detyre" dhe "favorizim nė tendera" lidhur me fondet pėr ndėrtimin e rrugės Rrėshen- Kalimash gjatė kohės kur drejtonte ministrinė e Punėve Publike. Dėmi i shkaktuar sipas Prokurorisė nga ish-ministri dhe ish-drejtori i rrugėve ėshtė 232 milionė euro.
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Gjykata e Lartė: Hetimet pėr ministrin Basha, tė pavlefshme :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 10, 2009 3:40 pm nga lidabica

Po tani cdo te bejne socialistet....cfare corbe do te na gatuajne tani ne prag te zgjedhjeve dhe a do te mund ta rrejne akoma ket popull????

TURPI QOFTE ME TA!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 10, 2009 5:15 pm nga ILIRI

Tiranė -Ministri i Punėve tė Jashtme, Lulzim Basha, deklaroi tė premten, nė njė prononcim pėr mediat, se "komploti politik antishqiptar kundėr rrugės Durrės-Kukės-Prishtinė, mori sot pėrgjigjen e merituar nga drejtėsia shqiptare ".

“Fundi i kėtij komploti politik ėshtė njė lajm i mirė, qė gėzon anembanė tė gjithė shqiptarėt, qė presin me padurim tė hapin sė bashku me tunelin e Kalimashit, njė kapitull tė ri dhe tė ndritur tė historisė sonė kombėtare"-tha ministri Basha. Sipas tij, "me vendim tė formės sė prerė Gjykata e Lartė pushoi ēėshtjen penale dhe konstatoi se Prokuroria e Pėrgjithshme, nėpėrmjet njė procesi tė parregullt ligjor, shkeli me dashje Kushtetutėn dhe ligjet e Shqipėrisė”.

“Sot ėshtė dita e kukuvajkės pėr Edi Ramėn dhe tė gjithė ata qė investuan pėr dy vjet me rradhė pėr pėrbaltjen e kėtij projekti dhe krenarisė legjitime tė shqiptarėve pėr tė. Lutem qė Zoti t’i falė, pasi kam bindjen se as shqiptarėt dhe as historia nuk do t’ia falin kurrė"- shtoi ministri nėn akuzė prej mė shumė se njė viti.
start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 10, 2009 6:49 pm nga lidabica

po pra ,e lane namin ,c'eshte more kjo prokurore,ja do ta fusi n'burg ja s;ka.
Kane harruar se ka ikur koha e emershuarit qe i denonte edhe pa gjyq njerzit e pafajshem.
mbeten me gisht ne goje tani...yyyyyyyy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 10, 2009 7:26 pm nga bulqizaku

po pra ,e lane namin ,c'eshte more kjo prokurore,ja do ta fusi n'burg ja s;ka.
po kshtu i ka than partia oj lidabica

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi