ILIRIADA PORTAL

Ēėshtja “Vrioni”, Gjykata e Strasburgut dėnon shtetin shqiptar me 450 mijė euro

Shko poshtė

15042009

Mesazh 

Ēėshtja “Vrioni”, Gjykata e Strasburgut dėnon shtetin shqiptar me 450 mijė euro
Ēėshtja e “Vrionit” ka dėnuar shtetin shqiptar me 450 mijė euro. Gjykata e Strasburgut ka penalizuar shtetin shqiptar me 450 mijė euro, njė vendim ky qė pėrbėn dėnimin me shumėn mė tė madhe dhėnė ndonjėherė nė favor tė paditėsve pėr Shqipėrinė. Ēėshtja “Vrioni dhe tė tjerė kundėr Shqipėrisė” ka lidhje me konfliktin e pronėsisė pėr gjysmėn e njė banese private nė Tiranė, qė sipas Gjykatės evropiane tė tė drejtave tė njeriut nuk ėshtė zgjidhur drejt nga shteti shqiptar dhe ku gjykatat kanė shkelur tė drejtat e pronarėve. Nė fakt historia e sė drejtės sė pronės lidhet me njė konflikt midis pronarėve tė vjetėr B. Benusi dhe pronarėve tė rinj K. Glozheni pėr gjysmėn e njė shtėpie private sė bashku me truallin dhe oborrin, gjithsej 600 metėr katrorė, tė cilėn pronari aktual e kishte blerė rreth 50 vjet mė parė. Duke shpjeguar rrethanat e ēėshtjes “Vrioni dhe tė tjerė kundėr Shqipėrisė”, gjykata e Strasburgut tregon se si prona kishte kaluar nga njėri person tek tjetri. Para luftės nė Shqipėri, babai i kėrkuesve ishte pronar i njė vile sė bashku me 1,377 metra katrorė truall nė Tiranė. Por nė 21 prill 1948 Gjykata e Lartė Ushtarake e shpalli Benusin fajtor pėr ēėshtje politike duke e dėnuar atė me 7 vjet burg, si dhe urdhėroi konfiskimin e gjysmės sė pronės qė ishte hipotekuar.
Sipas njė ligji tė asaj kohe, kjo pronė i kaloi shtetit dhe brenda tė njėjtit vit shteti ia shiti kėtė pjesė pronarit tė ri Glozheni. Ndėrsa nė 1992 prona iu kthye sėrish pronarėve tė vjetėr duke shėnuar kėshtu fillimin e maratonės sė proceseve civile nė tė gjitha shkallėt e gjyqėsorit vendas. Procesi u mbyll nė vitin 2002 nė Gjykatėn Kushtetuese me vendimin ku ankesa e aplikuesve u vlerėsua e papranueshme pasi ishte jashtė juridiksionit tė saj. Gjithashtu, nė kėtė vendim gjykata e Strasburgut kėrkon dėmshpėrblimin financiar me 450 mijė euro pėr pronarėt e vjetėr, ndėrsa prona i mbetet pronarit tė ri. Nė kėtė vendim thuhet se shteti i paditur duhet t’ua paguajė tė gjithė shumėn kėrkuesve brenda 3 muajve, nga data kur vendimi u bė pėrfundimtar nė pėrputhje me nenin 44/ fraksion 2 tė konventės. Shifra prej 450 mijė eurosh duhet tė konvertohet nė monedhėn e vendit tė paditur nė kursin e aplikuar ditėn e vendimin. Pėrveē 450 mijė eurove, shteti shqiptar duhet t’u paguajė kėrkuesve edhe ēdo taksė qė mund tė ngarkohet nė pėrputhje me dėmin financiar dhe jo financiar.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ēėshtja “Vrioni”, Gjykata e Strasburgut dėnon shtetin shqiptar me 450 mijė euro :: Komentet

Mesazh prej Wed Apr 15, 2009 9:31 pm nga neni 55

shum mire, kjo do ti hepe rrug ankimimeve te tjera

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 15, 2009 9:36 pm nga bulqizaku

me pronat e kan prejsh krejt

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Apr 15, 2009 10:41 pm nga lidabica

shume mire kjo pune keshtu,po pse ta beje vehten kjo qeveri me ne pronarte qe te na i zgjidhe bota problemet brenda shtepise tone,kaq te pa zote,ose me mire kaq e pa predispozume qenka kjo qeveri ...turp

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi