ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njė nė dy shqiptarė me llogari bankare

Shko poshtė

22042009

Mesazh 

Njė nė dy shqiptarė me llogari bankare Empty Njė nė dy shqiptarė me llogari bankare




Sistemi bankar ka penetruar fuqishėm nė tregun shqiptar, falė shėrbimeve tepėr efikase, jo vetėm pėr biznesit, por edhe pėr individin. Sipas Bankės sė Shqipėrisė, gjatė vitit ėshtė regjistruar njė numėr rreth 1.6 milionė llogari bankare, si dhe nivel i lartė veprimesh nė sportele. Nė raport me popullsinė, i bie qė njė nė dy persona, kanė llogari bankare, kurse si kosto, duke marrė tarifėn njė euro nė muaj, llogaritet qė shqiptarėt shpenzojnė rreth 18 milionė euro vetėm pėr kėtė shėrbim. Llogaritė bankare janė mjete tė nevojshme pėr tė kryer pagesa tė ndryshme, nė varėsi tė shėrbimit. Pavarėsisht mesatares njė nė dy, BSH raporton qė shumė individė kanė 4-5 llogari bankare, tė hapura nė varėsi tė punės, qėllimit dhe valutės.
Statistikat e BSH-sė paraqesin njė panoramė tė plotė tė pėrdorimit tė bankave nga individėt, pėrfshi dhe bizneset, kėshtu, gjatė vitit 2008, janė regjistruar rreth 56 mijė transaksione nė 16 banka qė operojnė nė treg, me njė vlerė totale rreth 5 trilionė lekė. Numri mė i lartė i transaksioneve ėshtė kryer te "pagesa pėr klientėt", duke zėnė 51 pėr qind tė totalit ose njė vlerė totali veprimesh nė rreth 485 miliardė lekė. Si vlerė transaksionesh, Banka e Shqipėrisė regjistron nivelin mė tė lartė, rreth tre trilionė lekė, duke zėnė 59 pėr qind tė totalit.
Pa pėrmendur emra, BSH raporton se tri nga 16 bankat qė janė gjithsej nė treg, kontrollojnė 51 tė sistemit tė transfertave.
Edhe numri i pėrdorimit tė kartave elektronike ėshtė rritur ndjeshėm. Kėshtu, pėr vitin 2008, Banka e Shqipėrisė raporton njė numėr tė kartave qė shkon nė 735 411 (me njė rritje nė krahasim me vitin 2007, nė rreth 17 pėr qind), ku pjesa dėrrmuese u takon kartave debite. Nė vitin 2007, nė treg vepronin 635 248 karta, nga tė cilat 621 mijė ishin debite. Gjatė vitit 2008, kartat e kreditit kanė pėsuar rritje tė ndjeshme, duke regjistruar nivelin e rreth 53 pėr qind. Po nė kėtė periudhė, janė regjistruar rreth 8.2 milionė veprime me kartat elektronike, me njė qarkullim vjetor rreth 93 miliardė lekė. Mė sė shumti, kartat elektronike pėrdoren pėr tė tėrhequr para cash, deri nė masėn 90 pėr qind. Kjo tregon nivelin e ulėt tė tyre nė pėrdorimin e kartave pėr blerje artikujsh tė ndryshėm.
Shqip
ILIRI
ILIRI

Numri i postimeve : 4300
Reputation : 48
Points : 34586
Registration date : 06/12/2007

http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit

Njė nė dy shqiptarė me llogari bankare :: Komentet

lidabica

Mesazh Wed Apr 22, 2009 2:06 pm nga lidabica

Po fale politikave financiare qe aplikohen ne vendin tone,kjo eshte

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nardlushnja

Mesazh Wed Apr 22, 2009 4:22 pm nga nardlushnja

lidabica shkruajti:Po fale politikave financiare qe aplikohen ne vendin tone,kjo eshte

po ashtu eshte...Sa mire i di gjerat ti .Politika financiare e ndjekur nga qeveria e sali berishes i ka bere shqiptaret me llogari bankare .Shqiptaret jane te pasur.
Nuk me thoni sa shqiptare jetojne me asistence sociale????Sa e marrin buken veresie???

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lidabica

Mesazh Wed Apr 22, 2009 6:38 pm nga lidabica

po kush je ti more qe me ironizon mua ,ti i nxire nga trute dhe qe ke dale ne kete forum vetem per te nxire cdo gje ne Shqiperi apo mos te ka pelqyer me shume koha e tallonave ty?
Pse mendon se do te me mbyllesh gojen ti mua apo s'na dolen 50 vjet qe na e mbylli ai diktator i zi.
Harroje kete ti se s'ka shanse me asnjerin ketu.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nardlushnja

Mesazh Wed Apr 22, 2009 6:42 pm nga nardlushnja

lidabica shkruajti:ti i nxire nga trute
je e nxire nga trute dhe ne shpirt dhe dukesh.
nuk mund te postosh ti lidabica pa ofenduar???Di edhe une te ofendoj.
Mos vazhdo me tutje vogelushe

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gerrard

Mesazh Wed Apr 22, 2009 7:09 pm nga gerrard

Por te keshe nje llogari bankare nuk don te thote te jeshe i pasur.
Mund te keshe nje llogari bankare por vetem me 100 euro brenda, kjo eshte pasuria e shqiptareve?
Une personalisht kam disa llogari bankare por nuk jam i pasur, bile jo te gjitha keto llogari qe kam, kane para te depozituara.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh Wed Apr 22, 2009 7:20 pm nga QORRI

gerrard shkruajti:Por te keshe nje llogari bankare nuk don te thote te jeshe i pasur.
Mund te keshe nje llogari bankare por vetem me 100 euro brenda, kjo eshte pasuria e shqiptareve?
Une personalisht kam disa llogari bankare por nuk jam i pasur, bile jo te gjitha keto llogari qe kam, kane para te depozituara.
futja sonte manshester 10 .000 euro dhe ke me pase pare se do te fitojne

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gerrard

Mesazh Wed Apr 22, 2009 7:22 pm nga gerrard

Sikur mos te ishin emigrantet ne Shqiperi do te vdisej per buke, ashtu si ne Afrike. Une ne Shqiperi kam vetem prinderit e mi, dhe sikur mos te isha une dhe vellai qe jeton ne Londer, ata as buke nuk do te hanin. Do te jetonin ne mjerim. Si mund te jetoje nje familje me 40 euro asistence ne muaj, ēfare te bleje me pare, kur nje liter vaj kushton me shume se 2 euro, ndersa ne Itali nje liter vaj mund t'a gjeshe edhe me 1 euro apo 80 cent.
Ne Shqiperi kane bere nje gje shume te bukur, nga nje ane kane rritur ēmimet 10 here me shume, dhe nga ana tjeter kane rritur pensionet 2 here me shume, dhe dalin e u thone shqiptareve se u kemi ndihmuar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh Wed Apr 22, 2009 7:22 pm nga ilda

e vertet ajo qe ka then gerrard pasi shume persona qe jan jasht shqiperis kan disa karta bankare po kjo sdo te thote qe ato jane full me money hahahah

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh Wed Apr 22, 2009 9:35 pm nga QORRI

lidabica shkruajti:po kush je ti more qe me ironizon mua ,ti i nxire nga trute dhe qe ke dale ne kete forum vetem per te nxire cdo gje ne Shqiperi apo mos te ka pelqyer me shume koha e tallonave ty?
Pse mendon se do te me mbyllesh gojen ti mua apo s'na dolen 50 vjet qe na e mbylli ai diktator i zi.
Harroje kete ti se s'ka shanse me asnjerin ketu.
nuk e koptoj o moter ,perse shqetsohesh,tu e dite fort mire qe komunistat i kan pjelle klyshat e tyre ,zagar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

lidabica

Mesazh Thu Apr 23, 2009 10:19 am nga lidabica

Po jo ,Qorri,pse kundervihet s'e kuptoj dhe me vjen keq qe edhe nje gje s'duan ta kuptojne tek une.
Nuk jam se nuk kam rezerva ne punen e kesaj qeverie,kam si s'kam,qe me pronen qe ka aq shume probleme dhe nuk e di a do t'i gezojme dot apo jo,por njeriu e shikon me gjere situaten e zhvillimit ne Shqiperi,jo keshtu ,nuk eshte e udhes,vetem zi dhe vetem zi te shikojne,ēudi e madhe Shocked .M.gj.a. sekush ka mendjen e vet ,le te vazhdojne si te duan,mua aq me ben.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nardlushnja

Mesazh Thu Apr 23, 2009 6:41 pm nga nardlushnja

Sa gjynah

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nardlushnja

Mesazh Thu Apr 23, 2009 6:42 pm nga nardlushnja

qe komunistat i kan pjelle klyshat e tyre ,zagar

Ty o qorr kush te ka pjelle?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

emigranti

Mesazh Thu Apr 23, 2009 9:32 pm nga emigranti

Qe te kesh nje llogari bankare nuk do te thote te jesh i pasur. Ne u hapim llogari bankare edhe femijve. Qe situata ekonomike eshte permiresuar ndjeshem edhe ne saje djerses te emigranteve eshte e pdiskutueshme. Qe duke pas parasysh se ne ēshkalle fukaralleku kemi dale nga izolimi ekonomia shqiptare ka bere shume perpara nuk duhet mohuar. Qe shtrese te varferish ka ne te gjitha shtetet e botes edhe ne shtetet me te zhvilluara nuk do diskutim.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi