ILIRIADA PORTAL

Publikohen abuzimet e Ramės nė lejet e ndėrtimit dhe copėzimin e planit urbanistik

Shko poshtė

24042009

Mesazh 

Publikohen abuzimet e Ramės nė lejet e ndėrtimit dhe copėzimin e planit urbanistik
Plani Francez, produkt i mafies sė ndėrtimit
Pėrplasjet mes Partisė Demokratike dhe Bashkisė sė Tiranės pėr planin urbanistik dhe lejet e ndėrtimit mesa duket nuk kanė tė sosur. Partia Demokratike ka bėrė pėrgjegjės kryetarin e Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, se me planin rregullues tė qendrės ka vėnė njolla klienteliste pėr ndėrtimet shumėkatėshe, duke zhvlerėsuar padrejtėsisht pasuritė e patundshme tė qytetarėve tė tjerė. Nga ana e saj, PD nuk ndal akuzat e saj ndaj kreut tė Bashkisė sė Tiranės, edhe pse deklaron se kėto akuza nuk kanė lidhje me ēėshtjen politike nė sensin e fushatės, por ajo shprehet e shqetėsuar me mėnyrėn sesi me transparencėn e tij, Rama trajton lejet e ndėrtimit. Akuzat mė tė fundit nga ana e PD, drejt kryebashkiakut tė Tiranės Edi Rama, mbajnė firmėn e zėdhėnėsit tė grupit parlamentar tė PD-sė, njėkohėsisht edhe kandidat pėr kreun e PD-sė, sė Tiranės, Aldo Bumēi. Sipas tij, situata ėshtė shqetėsuese tek lagjet e vjetra tė Tiranės, ku veēoi faktin se kėto lagje nuk trajtohen si njėsi tė integruara ndėrtimi, por duke dhėnė njė leje kėtu e njė atje, duke i lėnė pa njė zhvillim urban. “Nė tė gjitha rrugicat qė lidhin rrugėn e “Kavajės” me rrugėn “Myslym Shyri” dhe tek lagjet e vjetra tė Tiranės, shtėpitė pėrdhese janė zhvlerėsuar. Kjo ėshtė trashėgimia qė Rama po i lė kėtij shteti.
Ai qė nuk ėshtė pjesė e ortakėrisė sė kryetarit tė bashkisė, ndėshkohet”, ka shtuar Bumēi. Gjithashtu ai ka theksuar se Edi Rama po pėrdor dy standarde nė dhėnien e tė drejtės pėr dhėnien e lejeve tė ndėrtimit, duke pėrmendur kėtu planin francez pėr qendrėn e kryeqytetit, ku veēon faktin se Rama ka dhėnė leje ndėrtimi nė bazė tė njohjeve tė tij politike dhe ekonomike. “Sipas planit francez, qė njihet ndryshe dhe si plani i kullave tė kryetarit tė bashkisė, njė pronė mund tė zhvillohet, ndėrsa pronės tjetėr i thuhet se duhet tė qėndrojė zonė e gjelbėr. Kėshtu ėshtė nė shumė pika tė tjera tė planit francez. Ky ėshtė njė shembull, kemi dy pronarė tė vjetėr tė cilėt kanė tė drejtė tė zhvillojnė pronėn e tyre. Ka njė mėnyrė sesi zgjidhet kjo, qė ėshtė menaxhimi i tokės.
Tė dyja pronat njėjtėsohen dhe dy pronarėt pėrfitojnė”, deklaroi Bumēi. Ndėr tė tjera ai akuzon drejtpėrdrejtė Ramėn pėr dhėnien e lejeve tė ndėrtimit nė bazė tė njohjeve tė tij politike dhe ekonomike. Zėdhėnėsi i Grupit Parlamentar tė Partisė Demokratike, Aldo Bumēi, deklaroi se metoda e qeverisjes sė Ramės pėr kryeqytetin ėshtė primitive, pasi ai e koncepton zhvillimin e pronės nė Tiranė, ku disa pronarė pėrfitojnė nė kurriz tė tė tjerėve pėr abuzime personale tė kryetarit. Sipas tij, Rama vazhdon ta mbajė Tiranėn pa plan, sepse e pėrdor pėr grupin e tij, duke e copėtuar me studime pjesore siē ėshtė plani francez pėr qendrėn, qė u hartua vetėm pėr kullat e kryetarit. “Gjatė hartimit tė planit francez, shumė pronarė tė vjetėr tė qytetit kanė ngritur shqetėsimin e tyre pėr mėnyrėn sesi pėrcaktoheshin njollat e ndėrtimit nė kėtė zonė, nėse i kishe lidhjet e duhura ekonomike dhe politike me kryetarin zona pėrcaktohej zonė me pallate shumėkatėshe, nė tė kundėrt prona pėrcaktohej si lulishte ose zonė me intensitet tė ulėt ndėrtimi”, ka theksuar Bumēi.
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Publikohen abuzimet e Ramės nė lejet e ndėrtimit dhe copėzimin e planit urbanistik :: Komentet

Mesazh prej Fri Apr 24, 2009 2:32 pm nga i persekutuari

Edi Rama po pėrdor dy standarde nė dhėnien e tė drejtės pėr dhėnien e lejeve tė ndėrtimit, duke pėrmendur kėtu planin francez pėr qendrėn e kryeqytetit, ku veēon faktin se Rama ka dhėnė leje ndėrtimi nė bazė tė njohjeve tė tij politike dhe ekonomike. “Sipas planit francez, qė njihet ndryshe dhe si plani i kullave tė kryetarit tė bashkisė, njė pronė mund tė zhvillohet, ndėrsa pronės tjetėr i thuhet se duhet tė qėndrojė zonė e gjelbėr. Kėshtu ėshtė nė shumė pika tė tjera tė planit francez. Ky ėshtė njė shembull, kemi dy pronarė tė vjetėr tė cilėt kanė tė drejtė tė zhvillojnė pronėn e tyre. Ka njė mėnyrė sesi zgjidhet kjo, qė ėshtė menaxhimi i tokės.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 25, 2009 12:20 am nga dini

Deri kur ky bastard do tė mashtroj popullin?
Shpresoj sė shpejti tė shkoj nė plehėrat e historisė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi