ILIRIADA PORTAL

Gjykatėsit saudit nuk anullojnė martesėn e 8-vjeēares

Shko poshtė

01052009

Mesazh 

Gjykatėsit saudit nuk anullojnė martesėn e 8-vjeēares
Ēėshtja e martesave me fėmijė kohėve tė fundit ka qenė nja nga ēėshtjet mė tė nxehta nė mbretėrinė tepėr konservative saudite. Pėrderisa gupet e tė drejtave tė njeriut kėrkonin nga qeveria tė miratoj ligje qė do tė mbronin fėmijėt nga martesat e kėtilla, lideri fetar i mbretėrisė ėshtė shprehur se ėshtė OK qė vajzat e reja dhjetėvjeēare tė martohen.

Njė gjykatė nė Arabinė Saudite pėr herė tė dytė ka refuzuar tė shpall tė pavlefshme martesėn e njė vajzė tetėvjeēare me njė burė 47 vjeē. Kėtė pėr televizionin amerikan CNN e kanė konfirmuar familjarė tė vajzės. Ky vendim i gjykatės, qė la nė fuqi vendimin e parė pėr kėtė ēėshtje, u mor mė 11 prill 2009 nė qytetin saudit Onaiza, ku nė fund tė vitit tė kaluar i njėjti gjykatės hodhi poshtė kėrkesėn e nėnės sė vajzės e cila kėrkonte divorc pėr bijėn e saj.
Familjarė tė vajzės janė shprehur se gjykatėsi Sheik Habib alHabib “ka ngulur kėmbė nė vendimin e tij tė mėparshėm dhe ka insistuar se vajza mund tė kėrkoj divorc nė gjykatė vetėm kur tė arrij moshėn e pubertetit”. Megjithatė disa familjarė tė vajzės, qė kanė kėrkuar tė mbeten anonim, janė shprehur se nėna e vajzės do tė vazhdoj tė kėrkoj divorc pėr vajzėn e saj. Rasti nė fjalė, i cili shkaktoi reagime dhe kritika nga grupe tė tė drejtave tė njeriut si brenda ashtu edhe jashtė Arabisė Saudite, doli nė dritė nė dhjetor tė vitit tė kaluar kur gjykatėsi alHabib vendosi tė mos anuloj kėtė martesė pėr shkak tė disa imtėsive ligjore. Sipas avokatit tė nėnės, gjykatėsi ka deklaruar se nėna e vajzės, e cila ėshtė ndarė nga babai i vajzės, nuk ėshtė tutor legal i vajzės prandaj nuk mund ta pėrfaqėsoj atė nė gjykatė.
Sipas avokatit, babai i vajzės, ėshtė pajtuar me kėtė martesė mė qėllim qė tė rregulloj disa borxhe ndaj burrit, i cili ėshtė “njė shok i afėrt” i tij. Nė kohėn e dhėnies sė vendimit tė parė, gjykatėsi kishte kėrkuar nga buri i vajzės tė nėnshkruaj betimin se ai nuk do tė ketė marrėdhėnie mė tė deri sa ajo tė arrij moshėn e pubertetit. Kėtė pėr CNN e ka deklaruar avokati i nėnės sė vajzės. Gjithashtu gjykatėsi kishte vendosur se kur vajza tė mbėrrij moshėn e pubertetit, do tė ketė tė drejtė tė kėrkoj divorc duke dėrguar kėrkesėn pėrkatėse nė gjykatė, ka thėnė avokati.
Megjithatė muajin e kaluar njė gjykatė apeli nė kryeqytetin Riad kishte refuzuar tė konfirmoj vendimin fillestar tė gjykatėsit nga Onaiza. Nė fakt duke hedhur poshtė vendimin e alHabibit, kėrkoi nga ai tė rishikoj rastin nga fillimi. Por sipas procedurave tepėr tė komplikuara gjyqėsore tė Arabisė Saudite, vendimi i gjykatės sė apelit nėnkupton se martesa nuk anulohet dhe se vetėm kundėrshtimi i kėsaj martese ėshtė akoma i mundshėm. Nė ndėrkohė sipas familjarėve tė vajzės, Gjykata e Apelit do tė marr pėrsėri rastin nė shqyrtim dhe se pėr kėtė qėllim ėshtė caktuar njė seancė dėgjimore pėr muajin tjetėr. Ēėshtja e martesave me fėmijė kohėve tė fundit ka qenė nja nga ēėshtjet mė tė nxehta nė mbretėrinė tepėr konservative saudite. Pėrderisa gupet e tė drejtave tė njeriut kėrkonin nga qeveria tė miratoj ligje qė do tė mbronin fėmijėt nga martesat e kėtilla, lideri fetar i mbretėrisė ėshtė shprehur se ėshtė OK qė vajzat e reja dhjetėvjeēare tė martohen. “Ėshtė jo korrekte tė thuhet se nuk ėshtė lejuar martesa pėr vajzat mė tė reja se 15 vjeē”, ka thėnė krye myftiu saudit nė janar tė kėtij viti. Sipas gazetės rajonale “AlHayat”, kryemyftiu Sheikh Abdul Aziz AlSheikh ėshtė shprehur se “vajzat e moshės 1012 vjeēe mund tė martohen.
Ata qė mendojnė se ajo ėshtė shume e re e kanė gabim dhe ata nuk janė tė sinqertė ndaj saj”. Sipas gazetės, AlSheikh ka bėrė kėto komente gjatė njė ligjėrate mbi prindėrit qė shtyjnė vajzat e tyre tė mitura tė martohen. “Nėpėr media dėgjojmė pėr mė shumė raste tė vajzave tė reja qė martohen”, citon gazeta krye myftiun. “Ne duhet ta dimė se Sheriati nuk ka sjellė padrejtėsi pėr gratė”, ka thėnė AlSheikh. Ligji i Sheriatit ėshtė nė ligji islamik. Arabia Saudite ėshtė ndjekėse e rreptė e interpretimit tė fesė islame sipas rrymės sė njohur me emrin “vahabizėm”. Kristof Uilk (Christoph Wilcke) njė hulumtues i organizatės pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut Human Right Watch pėr Arabinė Saudite, nė dhjetor i kishte deklaruar CNNit se organizata e tij kishte dėgjuar pėr mė shumė raste tė martesave tė fėmijėve. “Ne kemi dėgjuar pėr kėto lloj raste tė paktėn nė ēdo nė katėr ose pesė mua, pasi opinioni saudit tashmė ka mundėsinė tė shpreh urrejtjen pėr raste tė kėtilla e veēanėrisht pėr rastet kur vajzat e vogla u shiten meshkujve nė moshė”, ka thėnė ai duke sqaruar se edhe pse ministrat saudit mund tė sjellin vendimet e parapara pėr tė mbrojtur fėmijėt “ėshtė struktura religjioze ajo e cila ka influencė mbi gjykatat dhe mbi sfera tjera pėrtej gjykatės”. Dhjetorin e kaluar, Zuhair alHarithi, zėdhėnės i Komisionit qeveritar pėr tė Drejtat e Njeriut ėshtė shprehur se organizata qė pėrfaqėson ėshtė kundėr martesave tė kėtilla. “Komisioni pėr tė Drejtat e Njeriut kundėrshton martesat e fėmijėve nė Arabinė Saudite”, ėshtė shprehur alHarithi. “Martesat e fėmijėve shkelin marrėveshjet ndėrkombėtare tė nėnshkruara edhe nga Arabia Saudite dhe si tė tilla nuk duhet tė lejohen”.
Ai ka shtuar se organizata e tija ka mundur tė reagoj dhe tė parandaloj tė paktėn njė rast tė martesės me fėmijė. Uajeha alHuajder, bashkė themeluese e Shoqėrisė pėr mbrojtjen e tė Drejtave tė Grave nė Arabinė Saudite ėshtė shprehur se tė arrish tė realizosh tė drejtat e njeriut nė mbretėrinė saudite do tė thotė tė jesh kundėr atyre qė dėshirojnė “tė na mbajnė ne prapa dhe nė epokėn e errėsirės”. Ajo deklaron se kjo martesė u shkakton vajzave “humbje tė ndjenjės pėr siguri dhe mbrojtje. Gjithashtu shkatėrron ndjenjat e tyre se ėshtė dikush qė i do dhe i mbron”. U shkakton atyre njė jetė tė tėrė me probleme psikike dhe depresion tė thellė”./shqipmedia/
avatar
gerrard

Numri i postimeve : 280
Reputation : 5
Points : 17500
Registration date : 02/02/2009

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Gjykatėsit saudit nuk anullojnė martesėn e 8-vjeēares :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun May 03, 2009 8:44 pm nga lidabica

Shocked ,i jati i vajzes 8-vjecare,qenka nje ..me falni per shprehjen....hajvan dhe kriminel i femijes se tij.E tmerrshme per te lare borxhet.o PERENDI Shocked
skandal,lere pastaj te tjeret,gjykatesi e ku ta di une c'jane keto ligje andej...pffff

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi