ILIRIADA PORTAL

Rama: Do tė zgjidhim ēėshtjen e pronės

Shko poshtė

13052009

Mesazh 

Rama: Do tė zgjidhim ēėshtjen e pronės
Rama: Do tė zgjidhim ēėshtjen e pronės

Premtimi i opozitės: Ēdo pronė qė ėshtė e lirė do t‘i kthehet pronarit


Ēdo copė tokė e lirė do t‘i jepet pronarit, ndėrsa ēdo tokė e shpėrndarė sipas Ligjit 7501 do tė shoqėrohet me certifikatė. Ky ishte premtimi i kreut tė Partisė Socialiste pėr tė zgjidhur ēėshtjen e pronėsisė, nga e cila kanė buruar shumė konflikte.

Nė njė takim nė Orikum tė Vlorės, kreu socialist akuzoi qeverinė "Berisha" pėr mungesė vizioni pėr kėtė ēėshtje, ndėrsa deklaroi se socialistėt e kanė njė ide tė qartė se si duhet tė zgjidhet problemi. "Ēdo pronė qė ėshtė e lirė do t‘i kthehet pronarit, ēdo tokė qė ėshtė marrė me Ligjin 7501 do t‘i jepet menjėherė me letėr dhe vulė pronarėve tė saj, qė janė ata qė e kanė marrė me Ligjin 7501", u shpreh kryetari i PS-sė. Ai sqaroi se nė dy vjet qė ka vizituar shumė vende tė Shqipėrisė ka dalė nė pėrfundimin se ēėshtjet e pronėsisė kanė qenė fenomeni mė i hasur. "Tejzgjatja e paarsyeshme dhe e paligjshme e procesit tė legalizimeve, solli si pasojė zėnien e mėtejshme tė tokave me ndėrtime pa leje, qė nė 4 vitet e fundit janė kanė shtuar akoma mė shumė edhe problemet e pronėsisė", u shpreh Rama.

Kryetari i selisė rozė konfirmoi bindjen e socialistėve pėr legalizimin e tė gjitha ndėrtimeve pa leje, qė janė rezultat i sakrificave e njerėzve tė thjeshtė dhe tė ndershėm, nė njė proces transformimi demokratik dhe nė mungesė tė shtetit. "Por, e kemi paralajmėruar qysh nė krye tė herės, shtoi ai, se vizioni i mbrapshtė i Sali Berishės dhe qeverisė sė tij, jo vetėm nuk do tė sillte sukses nė procesin e legalizimeve, por do tė nxiste mė tutje abuzimin me pronat dhe do tė shtonte faturėn e shoqėrisė".

Mė tej, Rama theksoi se nė ēdo komunė e bashki ku ka tokė bujqėsore, ka dėgjuar tė njėjtėn histori, "historinė e ligjit qė e ka dhėnė qysh nė vitin 1991 dhe tė Maliqit, qė nuk e jep qė nga viti 1991". Ai vuri nė dukje se me votėn e 28 qershorit, do tė hapet njė faqe e re nė historinė tonė tė pėrbashkėt, duke filluar nga dhėnia e certifikatave tė pronėsisė, tė gjithė atyre shqiptarėve qė disponojnė tokėn nė bazė tė Ligjit 7501.

Rama dje u ndal edhe nė qytetin e Shkodrės pėr tė rikonfirmuar qėndrimin e PS sa i pėrket idesė sė ngritjes sė njė centrali bėrthamor nė kėtė zonė. "Partia Socialiste ėshtė e vendosur nė rrugėn e saj pėr tė vėnė nė jetė programe dhe politika qė janė nė dobi tė njerėzve, e qė nuk i shpėrfillin nevojat e tyre", tha Rama nė njė komunikim me mediat lokale. Kreu i PS-sė vlerėsoi se nė fakt, ky projekt jo vetėm nuk ka asnjė dobi, por pėrkundrazi, mbart me vete njė kėrcėnim shumė serioz pėr kėtė komunitet dhe pėr vendin tonė. "Ashtu sikundėr ėshtė njė arsye mė shumė qė ne tė angazhohemi jo vetėm qė me fitoren e 28 qershorit ta fshijmė njė herė e mirė kėtė marrėzi nga faqja e dheut, por edhe qė t‘i japim jetė njė politike tė re tė bashkėqeverisjes me njerėzit, tė bashkėvendimmarrjes me njerėzit dhe tė bashkudhėtimit me njerėzit drejt njė Shqipėrie tė re, pėrmes njė rruge tė re", tha ai. Rama i bėri apel qytetarisė shkodrane pėr tė ndalur kėtė projekt dhe pėr tė zmbrapsur kėtė kėrcėnim kaq serioz pėr Shkodrėn dhe Shqipėrinė.
avatar
ADMIN

Numri i postimeve : 3205
Age : 48
Reputation : 17
Points : 18375
Registration date : 19/10/2008

Shiko profilin e anėtarit http://ILIRIALIVE.COM

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi