ILIRIADA PORTAL

Berisha: Tė votojmė pėr Shqipėrinė evropiane

Shko poshtė

15062009

Mesazh 

Berisha: Tė votojmė pėr Shqipėrinė evropiane
Tropojė -Mijėra tropojanė kanė dalė para pak minutash nė shesh, duke pritur kryeministrin Sali Berisha, i rikthyer nė vendlindje pas 12 vitesh mungesė. Nė fjalėn e mbajtur nė sheshin e Bajram Currit, Berisha u ka bėrė tė gjithėve thirrje qė tė marrin pjesė nė zgjedhjet e 28 qershorit, pėr ta bėrė Tropojėn evropiane.

“Ju them socialistėve tė Tropojės, ju them qė mė 28 qershor le tė votojnė pėr Tropojėn evropiane, pėr Shqipėrinė Evropiane. Ju siguroj se respekti i Sali Berishės pėr ta, ėshtė shumė mė i madh se ai i Edi Ramės”-theksoi Berisha. Mitingu elektoral ėshtė shoqėruar edhe me njė koncert festiv, ku tė ftuar ishin kėngėtarė tė njohur.

Kryeministri u kujtoi banorėve se "Malėsia e Gjakovės ėshtė vendi ku ka lindur dhe ėshtė rritur dhe kjo mjafton pėr ta dashur atė edhe sikur qindra jetė tė kesh”.

Por, vijoi Kryeministri, pėr mua Malėsia e Gjakovės ėshtė shumė mė tepėr se kaq. "Malėsia e Gjakovės ėshtė vendi i universitetit tim tė tė parė tė fėmijėrisė time tė hershme, i universitetit nė tė cilin mėsova dijen e tė gjitha dijeve, mėsimin e tė gjitha mėsimeve, universiteti qė mė mėsoi se dashuria pėr vendin dhe kombin ėshtė dashuria e tė gjitha dashurive, se kjo dashuri ėshtė burimi mė i fuqishėm, gura e pashtershme e frymėzimit tė fuqisė sė njeriut, ėshtė sekreti i pamposhtmėrisė sė tij".

Kreu i qeverisė u kujtoi qytetarėve tė Tropojės se “librat e universitetit tim tė fėmijėrisė nė Tropojė nuk ishin tė shkruajtura nė letra, por ishin tė rishkruara nė legjenda, nė ninulla, nė shpėrngulje masive nga 1870 nė 1998. Ato ishin tė shkruara nė sakrificat mbinjerėzore tuajat pėr liri dhe dinjitet kombėtar, nė pėrpjekjet tuaja madhore pėr tė mbetur tė lirė nė trojet tuaja”.

Duke iu referuar periudhės 1870-1911, Kryeministri nėnvizoi se "ju ishit djepi mė i fuqishėm i kryengritjeve tė mėdha tė Kosovės, tė cilat sollėn pavarėsinė e Shqipėrisė, por nė njė padrejtėsi shkėputėn Tropojėn nga Kosova, Kosovėn nga Shqipėria".

“Pėrulem me nderimin mė tė thellė para jush, para qėndresės suaj, para mbėshtetjes suaj, para kontributit tuaj nė historinė e kėtij vendi dhe kombi”, iu drejtua Kryeministri disa mijėra qytetarėve tė pranishėm.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha: Tė votojmė pėr Shqipėrinė evropiane :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Jun 15, 2009 9:28 pm nga emigranti

Ishte me te vertet nje pritje shume madheshtore dhe emocionuse. Te lumt Tropoje! Keshtu te ka hije.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi