ILIRIADA PORTAL

Qytetarėt padisin Bashkinė e Tiranės pėr vjedhje tė pronės, 732 gjyqe tė hapura nė gjykatė

Shko poshtė

19062009

Mesazh 

Qytetarėt padisin Bashkinė e Tiranės pėr vjedhje tė pronės, 732 gjyqe tė hapura nė gjykatė
Bashkia u detyrohet miliona lekė dėmshpėrblim kryeqytetasve, qė u ka prishur pronat, shtėpitė e bizneset

Ankesa dhe padi tė pafundme janė depozituar nė Gjykatėn e Tiranės nga qytetarėt kundra Bashkisė sė kryeqyteti. Bashkia e Tiranės ėshtė shndėrruar nė njė hambar padish nga qytetarėt e saj. Nuk janė pak, por rreth 732 padi tė drejtuara kryetarit tonė nga qytetarė, banorė tė Tiranės, apo edhe firma tė ndryshme, tė cilat pretendojnė se janė cenuar padrejtėsisht nga kryetari Edi Rama, nė emėr tė Bashkisė.I mbytur nė papėrgjegjshmėrinė dhe gėnjeshtrat nė "dialogun" me popullin, ky drejtues lokal fle nė jastėkun e korrupsionit me njė moskokėēarje tė llahtarshme, duke harruar si gjithmonė ata qė e votuan. Qindra gjyqe janė tė hapura prej shumė vitesh nė gjykatė ku e paditur ėshtė Bashkia dhe vetė kryebashkiaku. Kėto gjyqe vazhdojnė tė jenė tė hapur pasi ligji nuk ka fuqi mbi Bashkinė. Ajo ju detyrohet miliona lekė kryeqytetasve qė ju ka prishur pronat, shtėpitė e bizneset e deri mė tani ajo nuk ju ka dhėnė as edhe njė qindarkė pėr dėmin qė ju ka shkaktuar. Madje pėrfaqėsuesit e saj ligjor as nuk denjojnė tė paraqiten nė gjyqe duke i injoruar dhe pėrbuzur pėr tė disatėn herė kėto qytetarė tė cilėt kanė mbetur nė qiell tė hapur apo pa njė qindarkė nė xhep.
Qindra padi kundra Bashkisė sė Tiranės
Burime tė gjykatės bėjnė tė ditur se kanė mjaftuar pak kohė, qė numri i padive ndaj Bashkisė sė Tiranės dhe sektorėve nė varėsi tė saj, tė dyfishohet. Kėshtu, mėsohet se gjashtė mujorin e fundit tė vitit qė kaloi, kanė qenė nė proces rreth 300 gjyqe, ku i paditur ėshtė Bashkia e Tiranės, ndėrsa tashmė numri i tyre shkon nė 732. Vath Ēekrezi ėshtė vetėm njėri nga banorėt e kryeqytetit, i cili e ka paditur kryebashkiakun pėr dėmin e shkaktuar, duke i kėrkuar atij dėmshpėrblimin prej 2.6 milionė lekėsh. Megjithėse kjo kėrkesė- padi ishte dėrguar vitin qė shkoi, vetėm pak muaj mė parė, nė Gjykatėn e Tiranės ėshtė pranuar mė nė fund kėrkesa e kėtij banori, i cili nuk ka pėrfituar ende nga dėmshpėrblimi qė Bashkia jonė i detyrohet.
Ndėrkohė, njė tjetėr padi e regjistruar nė emėr tė kryebashkiakut ėshtė ajo e familjes Lonari, e cila kėrkon pronėn e saj tė zaptuar nga pėrbindėshit ndėrtues pallatesh me leje, tė dhėnė nga kryetari Rama. Ky proces vazhdon ende maratonėn e tij pranė gjykatės sė Faktit, e cila ka marrė, pas shumė kallėzimesh penale tė bėra njėra pas tjetrės dhe tė rrėzuara pa arsye, nė shqyrtim kėtė ēėshtje. Njė ndėr kėto padi ėshtė ajo e Arian Sukniqit. Ish-drejtori i Qendrės Kulturore "Tirana", nė kėrkesė- padinė e tij ka kėrkuar rikthimin nė vendin e punės dhe pagesėn pėr kohėn qė ėshtė larguar.
Ai ka pohuar se largimi i tij nga puna si drejtor i Qendrės Kulturore "Tirana", ka qenė i padrejtė nga Rama dhe i pabazuar nė asnjė normė. Sipas burimeve nė gjykatė, kėrkesė- padia e bėrė nga Sukniqi pėrmban si objekt "Shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar nga zgjidhja e menjėhershme e kontratės sė punės, nė mėnyrė tė pajustifikuar nė masėn paga e njė viti, shpėrblimin pėr mosrespektim tė afatit tė njoftimit, shpėrblim pėr mosrespektim tė procedurės sė largimit nga puna.
Bashkia u detyrohet miliona lekė kryeqytetasve
Shkatėrrimi i njė prone mund t'i kushtojė 228 milionė lekė Bashkisė sė Tiranės. Bėhet fjalė pėr njė truall prej 310.5 metėr katror, nė pronėsi tė Hasan Hakės dhe gjithashtu njė ndėrtesė dy katesh nė rrugėn "Punėtorėt e Rilindjes", e cila me njė urdhėr tė Bashkisė sė Tiranės, nė bazė tė planit rregullues tė kryeqytetit nė vitin 2004 ėshtė shkatėrruar nga policia bashkiake, megjithėse kjo ndėrtesė dhe trualli gjithashtu ishin tė regjistruar pranė Zyrės sė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme. Njė nga kėto raste ėshtė shkatėrrimi i njė tjetėr vlere. Kinema "Ali Demi", nė padinė e bėrė njė vit mė parė, vazhdon ende maratonėn e saj nė Gjykatėn e Tiranės. Gėrmadhat e mbetura nga njė ndėr kinematė mė tė frekuentuara 15 vjet mė parė, ngrenė zėrin kundėr kryebashkiakut, duke kėrkuar dėmshpėrblim pėr shkatėrrimin e bėrė me pa tė drejtė.
Shoqėria "Interkinex" sh.p.k, megjithėse ka regjistruar kallėzimin penal njė vit mė parė, vazhdon ende tė kėrkojė dėmshpėrblim pėr shkatėrrimin e njė ndėr pasurive kulturore, midis shumė tė tjerave, tashmė, tė mbetura si ajo. Kėto janė vetėm fragmente padish, nga 732 tė tjera qė janė tė regjistruara pranė Gjykatės sė Tiranės. Nė rast se do t'i referohemi statistikave dhe kronologjisė, 2008-a ėshtė viti i sulmit ligjor i qytetarėve kundėr kryebashkiakut Rama. Vitet e tjera ka patur tek-tuk ndonjė padi, ndėrsa 6 mujori i vitit 2007 dhe kėto muaj qė kanė kaluar pėr kėtė vit, duket se po dėshmojnė njė mosbesim masiv kundrejt njeriut qė po pėrdhos votėn e qytetarėve qė e vunė nė krye tė Bashkisė sė Tiranės.
Bashkia shkel tė drejtat, shtyn qytetarėt drejt krimit
Janė me qindra rastet kur Bashkia e Tiranės ka shkelur tė drejtat e qytetarėve mė tė dy kėmbėt. Ajo iu ka marrė pronėn dhe nė kėmbim nuk iu ka dhėnė asgjė. Shpesh, ata kanė kėrkuar dėmshpėrblime pasi prona e tyre ėshtė zaptuar nga ndėrtesa, rrugė, apo diēka tjetėr tė ndėrtuara nga Bashkia. I kanė lejuar punimet e Bashkisė, por kanė kėrkuar atė qė u takon. Duke mos marrė asgjė dhe duke mos pasur as edhe njė zgjidhje tjetėr, pasi edhe me anė tė gjyqeve ata nuk kanė arritur ta zgjidhin problemin, janė detyruar qė tė veprojnė vetė. kėto ndėrhyrje kanė qenė edhe tė paligjshme, por nuk dinin se ēfarė tė bėnin. E njėjta gjė ndodhi edhe me pronarėt e fushės “Ali Demi”. Elton Bendi, njė nga pronarėt e kėtij trualli, kėrkoi dėmshpėrblim pėr pronėn qė po i merrej nga Bashkia, por askush nuk ia vuri veshin. Pastaj ai protestoi dhe kėrkoi pezullimin e punimeve, por ndėrhyri policia bashkiake dhe e largoi. Mė pas, shkoi dhe debatoi me firmėn ndėrtuese tė kėtij objekti dhe ai i tha se ishte punė e Bashkisė dhe jo e tija.
“Mė kishte pushtuar tokėn e gjyshes. Jemi pėrpjekur ta bindim me tė mirė, por kur pashė qė nuk ka drejtėsi dhe askush nuk mė ndihmon, mendova ta zgjidhja vetė”- Kėshtu ėshtė shprehur pėr oficerėt e seksionit tė shkatėrrimit tė pronės nė Drejtorinė e Policisė sė Tiranės, Eltoni. Ai shpėrtheu njė granatė, nė hyrjen e njė pallati pranė stadiumit “Dinamo”, ku ndodheshin zyrat e firmės sė ndėrtimit “Kora” sh.p.k.
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Qytetarėt padisin Bashkinė e Tiranės pėr vjedhje tė pronės, 732 gjyqe tė hapura nė gjykatė :: Komentet

Mesazh prej Sun Jun 21, 2009 12:45 am nga ilda

dhe te votojne per Ramen e '' famshem '' pastaj ..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 21, 2009 8:46 am nga lidabica

po une e kam thene ,prandaj eshte hajdut me cizme ky,qe s'e ka njohur njerezimi ndonjehere,i papare dhe flet per korrupsione pastaj dhe per ndershmeri e dashuri ndaj njerezve ky....heeej ZOT Shocked Shocked Shocked

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 21, 2009 8:50 am nga lidabica

po dhe nuk e di a e dini ju se si i jep ato lejet e famshme te ndertimit ky zoteri.
I jep pa origjine PRONE,vetem me nnje dokument pronesie ne hipoteke,le te jete edhe i muajtit te fundit dhe nje projekt dhe hajde ndero,pa se c'eshte bere me ate toke nder vite dhe nga e ka prejardhjen ,as i duhet ketij bastardi.
Eshte ligji Nr.1,per te marre leje ndertimi ,dokumenti i origjines se prones(tokes).
Edhe une jam goditur ne token time,qe e kam te trasheguar nga stergjysherit e mi, nga keto grabitje qe ben ky edepsez dhe e kam hedh ne gjyq bashkine e Tiranes.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi