ILIRIADA PORTAL

Skandal nė SHBA, politikė e fe nė aktivitete kriminale

Shko poshtė

24072009

Mesazh 

Skandal nė SHBA, politikė e fe nė aktivitete kriminale
New Jersey - Mė shumė se 40 zyrtarė amerikanė nga pushteti lokal dhe nga organizata fetare, pėrfshirė tre kryetarė bashkie dhe pesė rabinė, janė arrestuar nė New Jersey pas njė hetimi tė madh mbi korrupsionin nė publik, pastrimin e parave dhe trafikimin e organeve njerėzore.
Arrestimi dhe paraqitja nė gjyq ishte ishin pjesė e njė hetimi dhjetėvjeēar gjatė tė cilit FBI tha se kishte zbuluar se marrja e ryshfetit ishte futur thellė nė kulturėn politike tė New Jersey.

300 agjentė tė FBI-sė kanė bastisur dhjetėra lokacione nė New Jersey dhe New York nė kuadėr tė njė hetimi dhjetėvjeēar qė ka rezultuar me dėnimin e disa zyrtarėve shtetėror.

Tė enjten, pesė rabinė hebrenj dhe njė numėr politikanėsh tė nivelit tė lartė ishin nė mesin e 44 tė arrestuarve, pėrfshirė edhe kryetarin e bashkisė tė Hoboken-it, Peter Cammarano, qė ka qenė nė zyrė vetėm 23 ditė dhe tani akuzohet se ka marrė ryshfete.

Ushtruesi i detyrės sė prokurorit, Ralf Marra, tha se korrupsioni ishte bėrė njė stil i jetesės pėr tė akuzuarit dhe se ata po jetonin nė njė zonė tė pamoralshme.

Rrjeti i spastrimit tė parave ku ishin tė pėrfshirė sė paku 3 milion dollarė ishte i zgjeruar nga Shtetet e Bashkuara nė Izrael dhe Zvicėr.

Zoti Marra tha se takimet mes tyre kishin ndodhur nė podrume dhe banjo mes njerėzve qė pėrdorin politikėn dhe fenė pėr tė mbuluar aktivitetin e tyre kriminal.

Start/bbc
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Skandal nė SHBA, politikė e fe nė aktivitete kriminale :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Jul 24, 2009 2:12 pm nga ADMIN

Si shume i paskan lene duke i hetuar ,por me sa duket kane dashur ti shperngulin me gjithe rrenje

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jul 24, 2009 6:11 pm nga nardlushnja

Gjithandej politikanet dhe institucionet fetare jane aktoret qe luajne filmin Skandal,imoralitet,droge,pastrim paraje dhe kondrabante organesh.

Gjynah per biblen,kuranin apo diaten e vjeter sepse nuk i meson keshtu.Ata thone beni si them une dhe mos beni si bej une

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jul 24, 2009 6:52 pm nga gerrard

Une mendoj se nuk ekziston nje njeri sot mbi kyte bote qe vendose te beje nje xhest te keq ndaj shoqerise, dhe nderron mendim sepse ka lexuar Biblen dhe i eshte kujtuar se aty thuhet se nuk duhet te vjellish. ne radhe te pare Bibla eshte nje liber i shkruar nga njerzit dhe asgje me teper, dhe sado qe mund te kete gjera pozitive ne permbajtjen e saje, vlen deri ne nje fare mase, nje mesim i mire apo i keq. Perendine e kane krijuar njerzit sepse ata kane nevoje te besojne ne diēka. Dhe nuk ekziston nje perendi qe ka krijuar qiellin token njerzit e bla bla bla, por eshte vetem nje invencion.
Ajo qe "me vjen mire" ne rastin me lart eshte se nuk ekziston nje shoqeri perfekte ne kyte planet, qe nuk ka korrupsion qe nuk ekzistojne trafiqet apo ku politikanet nuk jane te implikuar. Per shoqerine amerikane na eshte thene me vite e vite se eshte nje shoqeri model, nje shembull per t'u ndjekur. Por ja qe qenka gjithandej e njeta gje. Dhe jo vetem qe mund te themi qe edhe ne Amerike ndodhin keto gjera, por mund te themi se pikerisht ne Amerike ndodhin keto gjera. Dhe rasti me lart eshte vetem hallka e nje zinxhiri te gjate korrupsioni. Vetem Bernard Madoff ka manipuluar i vetem te gjithe financen amerikane duke e ēuar ekonomin amerikane dhe boterore ne kyte pike ku eshte sot. E denuan me burgim te perjetshem por asgje nuk mund te riparoje demet qe ky njeri beri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jul 24, 2009 7:09 pm nga ADMIN

Nuk e kuptoj se cfare lidhjet ka kurani apo bibla ne kete teme!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jul 25, 2009 5:38 pm nga nardlushnja

ILIRIA shkruajti:Nuk e kuptoj se cfare lidhjet ka kurani apo bibla ne kete teme!!

Te arrestuar jane edhe prifterinj hebrenj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Jul 27, 2009 2:12 pm nga ADMIN

Prifterinje hahahahaahah SINEGALIT !!!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi