ILIRIADA PORTAL

“Edi Rama dhe 21 deputetėt miliarderė, tė shqetėsuar vetėm pėr mbrojtjen e kupolės sė dyshimtė financiare”

Shko poshtė

14092009

Mesazh 

“Edi Rama dhe 21 deputetėt miliarderė, tė shqetėsuar vetėm pėr mbrojtjen e kupolės sė dyshimtė financiare”
PD reagoi pak ditė mė parė, ndaj bojkotit tė pasanikėve tė PS-sė

TIRANE – Zbulohen dita-ditės fakte tė reja qė zhbėjnė blofin politik tė Edi Ramės, pėr tė ashtuquajturin bojkot parlamentar. Edvini dhe klika e deputetėve tė destabilizuar, nga frika e ndonjė hetimi tė mundshėm tė pasurisė sė tyre nga organet pėrgjegjėse, po bėjnė reprezaljen e radhės, duke u fshehur pas dekonstruktivitetit parlamentar dhe duke aktivizuar njė status-quo, tė paprecedentė, pėr sa i takon marrėdhėnieve tė kuvendit me njė parti politike. Njė pjesė e socilialistėve tė thjeshtė, por edhe opinioni publik nė tėrėsi, nuk janė tė mirė informuar se cila ėshtė arsyeja e vėrtetė e kėsaj reprezaljeje politike tė Partisė Socialiste, qė tėrhiqet pėr hundėsh drejt njė humbėtire politike, nga Edi Rama dhe 21 deputetėt milionerė qė gjallojnė nė tė. Arsyeja ėshtė shumė e thjeshtė, njė pjesė e tyre, po hetohen nga organet pėrgjegjėse, me dyshimet pėr vėnie tė pasurisė nė mėnyrė tė paligjshme, nėpėrmjet aferave apo edhe fshehja e tyre pas fenomeneve tė trafiqeve. Ata po hetohen pėr pastrim parash.
Ka plot bashkėpunėtorė tė Edvinit qė po hetohen pėr konflikt interesi, lidhur me lejet e ndėrtimit nė kryeqytet, parcelė tė cilėn, Edvini ua ka besuar hispanikėve tė tij, me tė cilėt ka edhe lidhje tė forta shpirtėrore, si Dashamir Peza, Fidel Ylli, Enkelejda Shkreli (gruaja e Artan Shkrelit, njeriut mė tė afėr tė Edvinit, dhe pėrfitues i disa lejeve tė ndėrtimit nė kryeqytet, duke shfrytėzuar nė mėnyrė tė paligjshme pozicionin e tij si anėtarė i KRT-sė sė Tiranės, apo edhe lidhjet e tij tė ngushta), Sadri Abazi, Eduart Shalėsi, Arta Dade (pėrfaqėsohet nga djemtė e saj, pasanikė), Valentina Leksaj, (po ashtu frytet e punės sė saj tė dyshimtė ua ka transferuar djemve, duke e “zhveshur” veten nga pėrgjegjėsitė ligjore. Pra, kėta deputetė dhe shumė tė tjerė tė pa cituar, plotėsojnė listėn shumė emėrore tė deputetėve qė kanė pėrfituar leje ndėrtimi nga eprori i tyre dhe kanė parcelizuar kryeqytetin shqiptar. Kėta deputetė, janė edhe mė tė pasurit, miliarderė, qė nuk e venė ujin nė zjarr, pėr qytetarėt shqiptarė, fokusi i tyre i vetėm ėshtė shumėfishimi i pasurisė, nė mėnyrė ekstraligjore dhe nė konflikt tė hapur interesi.
Ndaj, edhe ky grup miliarderėsh, nė krye tė tė cilit qėndron gjenerali, Edi Rama, mbėshtetėn bojkotin e punimeve tė kuvendit, pėr t’i shpėtuar identifikimit tė tyre si tė implikuar nė njė seri aferash tė ndryshme, dhe sigurisht pėr tė shmangur disi pėrballjen me organet e drejtėsisė, qė tashmė po heton pasuritė e dyshimta tė njė pjese tė tyre.
Edvini i trembet komisionit hetimor qė po heton veprimtarinė e tij nė krye tė bashkisė sė Tiranės. Komisioni i ngritur nga Partia Demokratike, ka nxjerrė fakte lėshimin e disa lejeve tė ndėrtimit, nė konflikt interesi dhe tėrėsisht antiligjore si dhe abuzimet me taksat e qytetarėve shqiptarė. Halli i Edvinit kuptohet, nuk ka si tė bėjė ndryshe, pėr tė ngadalėsuar avancimin e hetimeve lidhur me veprimtarinė e tij, ashtu edhe tė deputetėve miliarderė, qė tashmė kanė luksin tė quhen edhe deputetė.
Ky ėshtė bojkoti dhe kėto janė arsyet e qė e kushtėzojnė drejt kėsaj gafe tė radhės....
Partia Demokratike reagoi vetėm pak ditė mė parė, pas aktivizimit tė idesė sė Edi Ramės, pėr tė kushtėzuar marrėdhėniet e partisė sė tij me parlamentin, pa dhėnė ndonjė afat konkret, por vetėm duke u justifikuar me disa kushte absurde, tėrėsisht tė pabazuara nė legjitimitet dhe qė ngrihen vetėm e vetėm, pėr interesa personale. Selia blu denoncoi kėtė vorbull politike tė Edvinit, i cili nė krye tė pasanikėve mė tė mėdhenj tė ballkanit, pronarė firmash ndėrtimi, kompleksesh turistike dhe afaristė nga mė tė ndryshmit, njė pjesė e tė cilėve janė edhe nėn hetim pėr pastrim parash, nuk shqetėsohet pėr fatet e shqiptarėve dhe dėmin e konsiderueshėm qė shkakton me kėtė biēim bojkot parlamentar, tė paprecedentė dhe tė patolerueshėm, pėr kushtet e njė vendi demokratik dhe aspirant pėr njė afrim mė tė shpejtė me “familjen e madhe evropiane”, e cila mbetet edhe ėndėrra e shqiptarėve. “PD duke dėnuar edhe njė herė kėtė akt informon qytetarėt shqiptarė se Edi Rama nuk ėshtė i preokupuar pėr socialistėt e thjeshtė qė i kanė mandatuar deputetėt e tyre pėr tė mbrojtur interesat e elektoratit socialist nė parlament. Kjo pėr arsyen se ai menaxhon grupin parlamentar mė tė pasur nė Evropė. Nga 60 e ca deputetė, 21 prej tyre janė miliarderė, tė cilėt janė tė shqetėsuar vetėm pėr interesat e tyre”, u shpreh Partia Demokratike, gjatė njė njoftimi pėr shtyp.
Ajo qė kuptohet ėshtė nga gjithė kjo rrotullnajė, ėshtė se interesi i qytetarėve mbetet interesi i fundit qė ka nė mendje Edi Rama dhe grupi i tij parlamentar milionerė, madje konsiderohen mė tė pasurit nė Ballkan.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi