ILIRIADA PORTAL

Bashkimi i shqiptarėve, Lavrov: BE tė reagojė

Shko poshtė

06102009

Mesazh 

Bashkimi i shqiptarėve, Lavrov: BE tė reagojė
Moskė – Ministri i Jashtėm i Rusisė, Sergey Lavrov ka shprehur “shqetėsimin” e Moskės pėr shkak tė deklaratės sė kryeministrit tė Shqipėrisė Sali Berisha pėr nevojėn e bashkimit tė tė gjithė shqiptarėve.
Duke komentuar deklaratėn e Berishės qė ai dhe kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi do tė punojnė “pėr elimiminin e pengesave qė pengojnė shqiptarėt tė ndjehen tė bashkuar nė tėrė territorin nė tė cilin jetojnė”, Lavrov citohet nga mediat serbe tė ketė thėnė se kjo deklaratė duhet tė ngjallė reagime tė fuqishme tė BE-sė dhe NATO-s.

“Njė reagim tė tillė nuk e kemi dėgjuar. Shpresoj qė nė mungesė tė komunikatave publike nga kryeqytetet evropiane, megjithatė nė kėtė temė tė bėhen punė tė domosdoshme me udhėheqjen shqiptare”, ka thėnė Lavrov pas takimit me homologun e tij serb Vuk Jeremiq nė Moskė.

Ndėrkaq nė lidhje me Kosovėn Lavrov ka thėnė se kompetencat e Misionit tė OKB-sė nuk duhet zėvendėsuar me kompetencat e strukturave tė tjera. Nė kėtė kontekst Lavrov ka kritikuar udhėheqjen e Prishtinės dhe linjėn e saj "jokontstruktive", e cila pengon harmonizimin e marrėveshjeve midis Beogradit dhe faktorėve ndėrkombėtarė qė punojnė nė Kosovė. Lavrov ka kėrkuar zbatimin rigoroz tė rezolutės 1244 tė KB nė Kosovė. (qik/start)
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi