ILIRIADA PORTAL

Edhe bundestagu gjerman kundėr bojkotit tė Ramės. Thirrje opozitė pėr tė marrė pjesė nė kuvend

Shko poshtė

16102009

Mesazh 

Edhe bundestagu gjerman kundėr bojkotit tė Ramės. Thirrje opozitė pėr tė marrė pjesė nė kuvend
Parlamentarja gjermane Margaret Vetzel u shpreh sot nė Tiranė se pjesėmarrja e opozitės nė Kuvend ėshtė e rėndėsishme pėr realizimin e reformave nė vend. "Pjesėmarrja e opozitės dhe mbledhja e parlamentit nė numrin e tij tė plotė ėshtė tejet e rėndėsishme. Edhe Progres Raporti i KE-sė, i publikuar sė fundi, kėrkon realizimin e reformave tė rėndėsishme pėr vendin, gjė qė e bėn tė domosdoshme mbledhjen e parlamentit nė numrin e tij tė plotė", iu pėrgjigj znj. Vetzel pyetjes sė gazetarėve, gjatė konferencės sė pėrbashkėt pėr shtyp qė pati me kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli. Parlamentarja Vetzel, e cila ndodhet nė Tiranė nė krye tė njė delegacioni tė Bundestagut gjerman, pėr tė ofruar njė projekt pėr trajnimin e administratės sė Kuvendit, nėnvizoi se "ne kėrkojmė qė tė qėndrojmė larg debateve tė brendshme tė njė vendi lidhur me pjesėmarrjen e opozitės nė parlament, pasi nuk kemi qėnė nė momente tė caktuara tė kėtij debati dhe kėrkojmė tė mbetemi jashtė kėtyre pozitave vlerėsuese pėr tė". Por, pohoi ajo, "pjesėmarrja e opozitės nė parlament ėshtė tejet e rėndėsishme pasi mund tė merren vendime pėr tė ardhmen e vendit". Lidhur me kėrkesėn e bėrė nga Shqipėria pėr statusin e vendit kandidat nė BE, deputetja Vetzel tha se "ėshtė nė dorėn e gjithėsecilit prej vendeve tė vlerėsojnė momentin, se kur duhet tė bėjnė kėrkesėn pėr anėtar tė BE-sė. Mendoj se Shqipėria, deri sa tė pranohet anėtare e saj, duhet tė ecė dhe tė bėjė progrese tė caktuara. Ajo ėshtė nė rrugėn e duhur pėr kėtė. Ne e respektojmė kėrkesėn e Shqipėrisė dhe e mbėshtesim nė rrugėn drejt integrimit". Ndėrkaq, Partia Socialiste e opozitės vijon tė refuzojė hyrjen nė parlament, pasi kėmbėngul pėr hetim dhe transparencė tė zgjedhjeve tė 28 qershorit, duke kėrkuar hapjen e kutive tė votimit.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi