Kombetarja humb 6-1 me Rumanine. Trajnieri Oto Baric jep dor

Shko poshtė

09122007

Mesazh

Kombetarja humb 6-1 me Rumanine. Trajnieri Oto Baric jep dor Empty Kombetarja humb 6-1 me Rumanine. Trajnieri Oto Baric jep dor

Balkanweb
21 Nentor 2007
Oto Baric jep dorėheqjen si trajner i Shqipėrisė. Pas humbje 6-1 ndaj Rumanisė, trajneri kroat ka bėrė tė ditur se nuk do tė vazhdojė mė drejtimin e Shqipėrisė, duke u larguar kėshtu nga pozicioni i tij.
Dy humbjet nė takimet ndaj Bjellorusisė dhe Rumanisė, kanė sjellė kėtė vendim tė trajnerit, qė nė fjalėt e tij pėr mediat ka thėnė se “nuk mund ta drejtojė mė kėtė ekip dhe se dorėheqja e tij ėshtė pėrfundimtare”. Lajmi konfirmohet edhe nga zyra pėr shtyp e Federatės Shqiptare tė Futbollit.
Oto Baric erdhi nė krye tė Shqipėrisė nė korrikun e vitit 2006. Ai drejtoi pėr 16 muaj pėrfaqėsuesen shqiptare, duke arritur 11 pikė pas 12 ndeshjesh nė eleminatoret e Euro 2008. Shqipėria pritet tė jetė edhe skuadra e fundit e Baric, duke parė moshėn e tij 75 vjecare. Ndėrkohė alternativa mė e mundshme pėr tė marrė drejtimin e kombėtares, vazhdon tė mbetet ajo e sllovenit Srecko Katanec.
Eleminatoret, Shqipėria humb 1-6 ne Rumani
Kombėtarja shqiptare ka pėsuar humbjen mė tė thellė nė kėto eleminatore, duke u mposhtur 6-1 nė transfertė nga Rumania. Nė njė ndeshje qė vendasit e kanė dominuar totalisht, ekipi kuqezi u ka rezistuar vetėm nė pjesėn e parė sulmeve rumune, ndonėse nuk kanė mundur tė shmangin golin e Nikulae Dikės nė minutėn e 22-tė. Skela ka patur dy mundėsi tė mira pėr tė shėnuar, por njėherė portieri dhe mė pas traversa, kanė ndalur gjuajtjet e tij. Nė pjesėn e dytė do tė vinte edhe shthurja e skuadrės shqiptare. Tamas realizon golin e dytė nė minutėn e 53-tė, ndėrsa pak minuta mė vonė Curri del me karton tė kuq. Daniel Nikulae e coi rezultatin nė 3-0 nė minutėn e 64-4, por vetėm njė minutė mė vonė Kapllani shėnon pėr Shqipėrinė. Vetėm kaq, pasi Marica do tė realizonte golin e pestė me penallti 1 minutė mė vonė. Ndėrsa nė tė 73-tėn, Nikulae Dika shėnon edhe golin e gjashtė, sėrish me penallti. Gjyqtari nxorri me karton tė kuq edhe Nevil Deden, duke e lėnė Shqipėrinė me 9 lojtarė nė 20 minutat e fundit. Pas kėtij takimi, Shqipėria renditet e pesta nė grupin G, pas Rumanisė, Holandės, Bullgarisė dhe Bjellorusisė. Fitorja 2-0 e Bullgarisė ndaj Sllovenisė, ka fundosur kėta tė fundit, ndėrsa Bjellorusia zuri vendin e katėrt pas triumfit 2-1 kundėr Holandės nė shtėpi. Altin Latifi