ILIRIADA PORTAL

Shteti nė anarshi, Bashkia e Tiranės falsifikatore dokumentesh

Shko poshtė

08112009

Mesazh 

Shteti nė anarshi, Bashkia e Tiranės falsifikatore dokumentesh
Interesat e disa biznesmenėve janė lidhur ngushtė me interesat e disa drejtuesve tė lartė tė Shtetit. Konkretisht tė Bashkisė dhe Kreut tė Shtetit sa nuk kursejnė asnjė hallkė tė administratės shtetėrore pėr ta pėrdorur dhe vėnė nė shėrbimin e tyre. Rasti mė tipik ėshtė ai i konfliktit tė krijuar njė javė mė parė ne mes tė Tiranės ku Ministra e Punėve publike u pengua nga Bashkia e Tiranės pėr tė ndėrtuar njė lulishte nė njė zonė, e cila prej vitesh ishte kthyer nė njė “kosh plehrash”.
Ministria urdhėroi ndėrtimin e njė lulishte nė njė hapėsirė publike por hasi nė kundėrshtinė e Bashkisė sė Tiranės, e cila me anė tė Policisė Bashkiake u pėrpoq tė pengonte ndėrtimin e lulishtes duke dalė jashtė kompetencave qė i jep ligji. Pėr tė zgjidhur kėtė konflikt qeveria u detyruar tė kėrkonte ndėrhyrjen e Policisė sė Shteti, por rezistenca e Bashkisė pėr tė mbrojtur vendimin e saj tė pa drejt, solli dhe pėrplasjen fizike mes dy policive asaj tė shteti dhe tė Policisė Bashkiake. Incident qė shėnon njė minus pėr institucionet shqiptare, tė cilat duhet ti zgjidhin problemet nėpėrmjet ligjit dhe jo tė pėrplasin fizikisht tė dy policitė, tė cilat zbatojnė vetėm urdhrat e eprorėve. Nė mandatin e fundit si kryetar Bashkie Rama ka nisur tė shkelė ligjin me “tė dyja kėmbėt”, duke krijuar njė kaos institucional nė lidhje me funksionimin e shtetit, pėr tė mbrojtur interesat e tij private dhe tė miqve tė tij biznesmen siē ishte rasti nė mes tė Tiranės. Rama detyron Policinė Bashkiake tė dalė jashtė kompetencave tė saj ligjore duke u vėnė nė shėrbim tė njė biznesmeni duke mbrojtur pronėn qė ai pretendon se e ka tė tijėn. Njė pronė shtetėrore e vėrtetuar kjo edhe nga AKKP-ja me dokumente tė sakta se nuk ka pronarė. Por problemi nuk ėshtė kėtu, nonsensi i gjithė kėsaj ėshtė fakti se institucionet nė kėtė vend nuk po respektojnė ligjet dhe rregullat e shtetit por interesat dhe tekat e caktuara tė njė biznesmeni. Kėtu Bashkia e kryeqytetit ėshtė nė shėrbim tė biznesmenėve tė caktuar nga tė cilėt merr paratė dhe ju jep leje ndėrtimi me dokumente tė parregullta, kėtu Presidenti ėshtė nė shėrbim nė njė kryetari partia dhe mbron pazaret dhe bizneset qė ai bėn, prokuroria hesht para shkelėsve tė ligjit dhe gjykatat marrin vendime qė nuk mund tė mendohen nė njė shtet demokratik, vendime tė cilat merren nė favor tė interesave tė njerėzve tė caktuar, tė cilėt pėr interesa tė tyre dhe tė klaneve tė caktuara mbajnė pozicione tė larta drejtuese. Nė cilin vend tjetėr ėshtė parė qė kryebashkiaku i njė vendi urdhėron policinė e institucionit tė tij, siē ndodhi me Policinė Bashkiake, tė konfrontohet me Policinė e Shteti se i ėshtė prekur interesi i ndėrtimit kryetarit. Kjo nuk ėshtė hera e parė qė Bashkia e Tiranės pėrplaset me qeverinė pasi i janė prekur interesat e tij, kjo ka ndodhur disa herė pasi interesat e bashkisė janė prekur nga qeveria e cila nuk ka lėnė qė tė ndėrtohet dhe jepen leje ndėrtimi nė Tiranė sipas qejfit tė kryebashkiakut, i cili ka kėnaqur interesat e disa biznesmenėve te caktuar. Rastet janė tė shumta mjafton tu kujtojmė shqiptareve konfliktin tek Zogu i Zi, debatin pėr unazėn e madhe tė Tiranės, projektin pėr qendrėn e kryeqytetit e shumė e shumė raste tė tjera.
SOT
avatar
mira

Numri i postimeve : 225
Reputation : 2
Points : 19536
Registration date : 16/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi