ILIRIADA PORTAL

Njeriu-katastrofė Rama, nė Athinė pėr protesta kundėr OSBE-sė

Shko poshtė

02122009

Mesazh 

Njeriu-katastrofė Rama, nė Athinė pėr protesta kundėr OSBE-sė
30 tė paguarve pėr tė bllokuar hyrjen e godinės ku po mbahej samiti i OSBE-sė, Rama s’u ka premtuar qofte e birra si nė Tiranė, por sufllaqe e xaxiq, siē ėshtė tradita e bakshisheve tek terroristėt grekė tė “17 nėntorit”. Sulmi kundėr OSBE-sė, nė tė njėjtėn ditė, kur presidenti rus kėrkon shpėrndarjen e saj, si njė organizatė qė po shqetėson demokracinė e tyre tė cunguar.

Qendrimet antikombėtare tė Ramės po shkaktojnė antiprotesta brenda PS-sė. Dje nė Durrės, 1600 socialistė firmosėn peticionin qė kėrkojnė ndėrprerjen e bojkotit

Kryetari i Partisė Socialiste ėshtė shfaqur dje si njeriu-katastrofė i politikės shqiptare, si personazhi qė s’lodhet natė e ditė, duke keqinformuar ndėrkombėtarėt, duke pėrpjekje pėr izolimin e ri tė shqiptarėve, duke u kėrkuar natė e ditė ndėrkombėtarėve qė tė mos liberalizohen vizat. Dje nė Athinė ėshtė regjistruar njė stacion i turpshėm i njeriut-katastrofė, pagesa e 30 rekrutėve, tė cilėt janė vetėparaqitur si emigrantė qė kėrkonin t’u thoshin ministrave tė jashtėm tė OSBE-sė, tė mbledhur pėr ministerialin vjetor, se Shqipėria ishte njė vend i destabilizuar e se OSBE-ja ishte njė organizatė e blerė, pėrderisa kishte ēertifikaur njė palė zgjedhje tė tilla. Protesta e turpshme ka pasur njė kosto mė tė lartė, sesa kabareja me ēadra nė qendėr tė Tiranės, meqenėse nė Athinė standardi nuk kanė qenė qoftet e birrat, por sufllaqet e xaxiqi, menuja greke qė zbatohet rėndom nga sindikatat filokomuniste greke, nga Partia Komuniste Greke, nga anarkistėt, bile edhe nga disa segmente tė organizatės terroriste “17 nėntori”. Nė krye tė skemės organizuese kanė qenė dy figura tė njohura tė destabilizimit, Gramoz Ruēi, rekrut i ri dhe i vjetėr i qarqeve antishqiptare tė politikės greke, si dhe Taulant Balla, njė rekrut i ri i politikave filosllave nė Partinė Socialiste, gjithashtu i njohur pėr qendrimet antishqiptare, gjatė ekzilit tė tij tė pėrkohshėm nė Rumani.
E veēanta e kryqėzatės qesharake tė Edi Ramės kundėr OSBE-sė ėshtė se ajo po ndodh nė tė njėjtat ditė, kur presidenti i Rusisė Dimitri Medvedev po kėrkon shpėrndarjen e OSBE-sė, si njė organizatė qė s’garanton mė siguri, si dhe shpėrndarjen ose ridimensionimin e NATO-s, pėr tė njėjtat motive. Ndėrkohė qė Medvedev bėn kėtė kėrkesė, heqja e vizave ka ndodhur pėr tre vende sllave ballkanike, qė tė treja, qė s’janė ende anėtare tė NATO-s. Nė kėtė gjeopolitikė, Edi Rama s’ka dilema dhe rreshtohet fort pro politikave filosllave dhe kundėr organizatės qė mė sė shumti ka mbikėqyrur dhe ndihmuar shtetin shqiptar qė tė mbėrrinte rekordet demokratike qė regjistroi nė zgjedhjet e 28 qershorit.
Sa pėr kronikė, mund tė themi se 30 rekrutėt socialistė u pėrpoqėn tė bėheshin problematikė nė zonen Elliniko, 10 km nga qendra e Athines, vendi ku po mbaheshin punimet dyditore te samitit tė ministrave te jashtem te vendeve te OSBE-se, duke kėrkuar tė krijonin barrikadė pėr qarkullimin rrugor apo duke tentuar bllokimin e hyrjes sė selisė ku po mbahej samiti i 17 i organizatės. Sipas burimeve te policise greke, si pėrpara edhe gjate tubimit te rekrutėve edvinistė, liderėt e diplomacisė u sinjalizuan per pengesat e mundshme qė mund tė krijoheshin prej tyre
Por ndėrkohė qė mbahej pazari me sufllaqe e xaxiq nė Athinė, Edi Rama duket se e ka tė vėshtirė tė kontrollojė strukturat e bllokuara partiake nė Shqipėri, tė cilat po ndjejnė se bojkoti po i paralizon dhe po e nxjerr PS-nė jashtė hartės politike tė vendit. Kėshtu, mbi 1600 anėtarė dhe militantė tė degės socialiste nė Durrės, kanė hartuar dhe nisur dje njė peticion proteste drejt selisė ylberiste nė Tiranė, ku i kėrkojnė Edvinit, futjen pa asnjė hezitim tė deputetėve nė Parlament, pasi - sipas tyre - “bojkoti po prish imazhin e Shqipėrisė, po vonon politikisht rreshtimin e vendit nė krah tė vendeve tė tjera nė BE, duke krijuar njėherėsh imazhin e keq tė njė opozite e cila pėrballet rrugėve dhe jo nė tempullin e demokracisė me maxhorancėn qeverisėse”. Peticioni ėshtė mbėshtetur edhe nga ish-deputetėt socialistė dhe mė veteranėt e PS nė Durrės, si Bardhyl Agasi, Natasha Paēo etj. Nė peticion thuhet ndėr tė tjera se “jemi tė lodhur me thirrjet pėr protesta, pasi ato janė shantazhe boshe nga politikanė karieristė, tashmė vota e 28 qershorit e ka pėrcaktuar fitimtarin, le ta lemė tė ecė qeverinė, tė zbatojė reformat dhe detyrat e vėna nga europianėt, dhe deputetėt tanė tė futen pa asnjė ditė vonese nė Parlement”.
Peticioni ėshtė sinjali i parė se protesta e paralajmėruar e 5 dhjetorit do tė ketė probleme mė tė rėnda sesa protesta e 20 nėntorit, dhe nga 3 mijė vetat e asaj dite, klithjet antishtetėrore tė 5 dhjetorit ka rrezik tė mos marrin mbėshtetje mė tė madhe se tė 2-300 rekrutėve tė paguar.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24073
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Njeriu-katastrofė Rama, nė Athinė pėr protesta kundėr OSBE-sė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Dec 02, 2009 5:13 pm nga lidabica

Po ky perveēse eshte skizofren ,eshte edhe nje antishqipatr i terbuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi