ILIRIADA PORTAL

Modeli “Edvin Rama”, frymėzues pėr prindėrit “e krisur” qė mohojnė atėsinė e fėmijėve tė tyre”

Shko poshtė

07122009

Mesazh 

Modeli “Edvin Rama”, frymėzues pėr prindėrit “e krisur” qė mohojnė atėsinė e fėmijėve tė tyre”
Dėnohet nga deputetėt e Shkodrės, akti makabėr i tri ditėve mė parė
Ėshtė fakt tashmė se Edi Rama ėshtė bėrė modeli mė i shėmtuar i kategorizimit shoqėror. Sjellja brutale dhe ēnjerėzore e kryesocialistit ėshtė kthyer tashmė nė modė, teksa egėrsia e tij po fillon tė pėrvetėsohet nga individė tė thjeshtė, tė krisur mendėrisht dhe tė gatshėm tė shkatėrrojnė familje e jetė njerėzish. Kėtė akt e kanė denoncuar dje edhe deputetėt demokratė tė Shkodrės. Nė emėr tė tyre, nuk ka vonuar reagimi i deputetes sė kėtij qarku Arenca Trashani, e cila duke dėnuar kėtė akt tė shėnuar tha se kjo ėshtė shprehje tipike e dhunės nė familje, e implemetuar mė herėt nga Edvin Rama. “Njė person i rėndomtė, i cili dhunoi dhe tentoi tė vrasė fėmijėn e tij, pėrbėn njė precedent tė rrezikshėm pėr shoqėrinė shqiptare. Por, ndaj vetė kreut tė opozitės qė ka dhunuar nėnėn, djalin e tij dhe femrat e tij, si duhet tė sillemi?! Persona tė tillė jo vetėm qė nuk e meritojnė tė jenė nė krye tė forcave politike, por ata duhet tė pėrballen me organet e drejtėsisė, pasi prania e tyre nė shoqėrinė shqiptare ėshtė tejet e rrezikshme dhe komprometuese”, ka deklaruar Trashani. Kėsisoj, sjelljet harbute dhe dhuna nė familje po fillon tė mbajė emrin “Edvin Rama”. Ėshtė pikėrisht ky i fundit qė ėshtė bėrė modeli mė qesharak i veprimeve tė rėndomta tė shoqėrisė shqiptare, veprime qė shkojnė deri aty sa rrezikojnė tė marrin jetė njerėzish tė pafajshėm. Tė njėjtėn gjė mund tė zbatonte edhe Edvini dhe me kėtė akt nuk mund t’i shpėtonte ligjit, por sidoqoftė ligji duhet tė veprojė mbi njė apo dhe mbi disa sjellje arbitrare tė tij, nė njė kohė kur ėshtė identifikuar tėrėsisht si shkelės sistematik i ligjit dhe institucioneve shtetėrore. Pas denoncimit tė vazhdueshėm tė medieve dhe klasės politike nė vend, ndaj dhunės dhe egėrsisė sė tejskajshme qė Edvini ka ushtruar ndaj bashkėshorteve dhe familjes sė tij, e njėjta situatė pėrsėritet nė njė zonė tė Shkodrės. Pas 16 orėsh operacion ėshtė arrestuar babai monstėr, i cili tentoi tė vriste djalin e tij 2 vjeē, duke e hedhur nga Ura e Trenit nė Shkodėr. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisė sė kėtij qarku bėjnė me dije se Eduart Gjoka u kap dje rreth orės 10.30, nė vendin e quajtur “Kodrat e Bardhajve”, 12 km larg qytetit tė Shkodrės. Mėsohet se 32-vjeēari ishte fshehur nė shtėpinė e disa tė afėrmve tė tij nė kėtė zonė. Burime pranė grupit hetimor pohojnė se Gjoka ka deklaruar gjatė marrjes nė pyetje, se tė birin e hodhi nga ura pasi gjatė gjithė kohės dyshonte se djali nuk ishte i tij. “Mė erdhi keq pėr djalin, por e hodha poshtė nga ura nė shenjė hakmarrjeje ndaj ish-gruas sime qė mė ka divorcuar. Gjatė gjithė kohės kam pasur pėrbrenda njė dyshim tė tmerrshėm, atė qė djali nuk ishte i imi”, ka deklaruar nė polici autori i ngjarjes qė tronditi mbarė opinionin publik dhe si pėr analogji perifrazimet e tij, janė tė njėjta me ato tė Edvin Ramės, pėrdorur nė gjykatė 19 vjet mė parė, cili hidhte dyshime tė verbra nė drejtim tė bashkėshortes mbi atėsinė e fėmijės. Pėr mė tej, babai monstėr ka pranuar se ka qenė pėrdorues droge (konsumonte marijuanė). Eduart Gjoka ėshtė dėrguar nė qelitė e paraburgimit tė Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut tė Shkodrės si i akuzuar pėr “vrasje me dashje tė mbetur nė tentativė”.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23638
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi