ILIRIADA PORTAL

Olldashi: Po nisim me Bashkinė e Durrėsit ēmontimin e bombave me sahat tė Edvinit e bashkėpunėtorėve tė tij

Shko poshtė

10122009

Mesazh 

Olldashi: Po nisim me Bashkinė e Durrėsit ēmontimin e bombave me sahat tė Edvinit e bashkėpunėtorėve tė tij
Konferenca e plotė pėr shtyp e Ministrit tė Punėve Publike dhe Transporteve, lidhur me kallėzimin penal pėr Kryetarin e Bashkisė sė Durrėsit, i cili ka lejuar ndėrtimin e 9 kateve, mbi lejen e ndėrtimit, duke vėnė nė rrezik jetėn e banorėve.

Doja t”ju njoftoja qė sot Inspektoriati Kombėtar i Ndėrtimit, ka depozituar nė prokurorinė e rrethit Durrės, njė kallėzim penal nė ngarkim tė kryetarit tė Bashkisė sė Durrėsit, Z.Vangjush Dako.

Objekti i kallėzimit ėshtė ky pallat qė ka 9 kate mbi lejen e ndėrtimit. Pallati sot ka mbėrritur nė 21-kate, ndėrkohė qė leja fillestare e dhėnė nė vitin 2001, nga ish-kryetari i Bashkisė sė Durrėsit, Z.Miri Hoti, ka qėnė fillimisht pėr 12-kate, mė pas me njė shtesė mbi lejen nė vitin 2003 janė janė akorduar dhe 2-kate tė tjėrė, pra nga 12-kate ka vajtur 14-kate. Ndėrkohė ndėrtuesi ka shtuar mbi 12-katet tashmė tė shitura dhe ku banojnė qytetarė me familje, ka shtuar 7-kate.

Pėr kėtė pallat, Bashkia e Durrėsit ka marrė njė vendimprishje dhe e keqja ėshtė se ky vendim prishje nuk po ekzekutohet. Kemi paraqitur sot kallėzimin penal pėr kryetarin e Bashkisė sė Durrėsit, pėr lejimin e njė ndėrtimit 7-kate mbi njė pallat, gjė qė e bėn kėtė pallat tė rrezikshėm pėr banorėt qė jetojnė aty. Nė analizėn e ekspertėve tė Inspektoriatit Kombėtar Urbanistik ky pallat ėshtė mė njė rrezikshmėri shumė tė lartė pėr jetėn e banorėve qė janė brenda tij. Prandaj do ti kėrkoja kryetarit tė Bashkisė sė Durresit qė tė ndėrhyjė menjėherė, duke qėnė autoriteti i vetėm kompetent pėr tė prishur kėtė shtesė mbi kėtė pallat , pėr realizimin e prishjes dhe pėr mė tėpėr tė ndėrhyje urgjentisht pėr evakuimin e banorėve qė janė ditė, natė nė mėnyrė tė pandėrprerė nė rrezik pėrmanent. E ritheksoj se situata nė kėtė ndėrtesė eshtė pėrtej cdo rreziku tė imagjinueshėm. Ai nuk ėshtė mė njė pallat, por ėshtė njė bombė me sahat e aktivizuar, qė mun tė pėllcas nga momenti nė moment dhe tė shkakėtoj viktima nė banorėt qė janė nė atė pallat. Ka muaj qė duhet tė ishte prishur, ka muaj qė nuk po prishet dhe jo vetėm qė nuk po prishet por sikurse mund ta shihni nga fotografitė kėtu vazhdon ndėrtimi pėr shtatpalė qefe, dhe ky nuk ėshtė njė ndėrtim qė ėshtė diku nė periferi dhe nuk bie nė sy .Ėshtė ndėrtim mė i lartė nė qytetin e Durrėsit dhe ėshtė nė kryqėzimin e dy rrugėve kryesore tė kėtij qyteti ,atė tė Bulevardit kryesor ose rrugės Tregtare dhe rrugės Skėndėrbej qė ėshtė aksi kryesor i qytetit tė Durrėsit.

Ky ka qėnė shkaku qė sot kemi paraqitur pranė prokurorisė sė Durrėsit kallėzim penal pėr Kryetarin e Bashkisė,Z.Vangjush Dako.

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi