ILIRIADA PORTAL

Berisha-Opozitės:Hiqni dorė nga mentaliteti i etėrve tuaj

Shko poshtė

14122009

Mesazh 

Berisha-Opozitės:Hiqni dorė nga mentaliteti i etėrve tuaj
Tiranė – Ka nisur punimet sot Kuvendi Kombėtar i Partisė Demokratike, ku do tė zgjidhet kryetari i ri i partisė, qė do tė jetė ai aktual, kryeministri Sali Berisha.
Ndėrkohė do tė zgjidhet edhe Kėshilli Kombėtar i Partisė. Nė fjalėn e rastit, kryeministri, Sali Berisha theksoi se sot kjo parti ka me se tė ndihet krenare.

"Ulemi sot nė kėtė Kuvend mė krenar se kurrė pėr kėtė forcė politike e cila u themelua 19 vjet mė parė nga trimėria, dhe kurajoja legjendare e studentėve shqiptarė”, theksoi Berisha.

Ai shtoi se nė themel tė Partisė Demokratike mbeten liritė dhe tė drejtat e njeriut. “Partia Demokratike ato ditė tė para tė dhjetorit nuk kishte mjete dhe ide por kishte pasionin pėr lirinė. Ne i themeluam dhe mbetemi partia e tė drejtave njerėzore. Ndaj dhe sot zotohemi se garantimi i tė drejtave dhe lirive tuaja do tė mbetet objektivimi mė madhor i kėsaj force politike”, u shpreh kryetari i PD-sė.

Ai shtoi se nė mandatin qeverisė sė PD-sė, Shqipėria realizoi zgjedhje tė lira dhe tė ndershme dhe kjo pėrbėn krenari pėr kėtė parti. Kreu i qeverisė i ka bėrė edhe njė herė ftesė opozitės qė tė bashkėpunojė pėr reformat e mėdha pėr qytetarėt shqiptarė.

“Garantoj opozitėn se do tė ketė respektin mė tė thellė si kundėr i ofroj frymėn e bashkėpunimit pėr reformat e mėdha”, nėnvizoi ai, ndėrsa ka shtuar se njė grusht pinjollėsh tė bllokut nuk do tė mund tė nėpėrkėmbin opozitėn dhe qytetarėt shqiptarė. “Hiqni dorė nga mentaliteti i etėrve tuaj, sepse betejėn e bėmė nė 1990. Sot jemi gati pėr ēdo betejė nė mbrojtje tė votės sė lirė pėr hir tė qytetarėve shqiptarė”, tha gjithashtu kryeministri.

Mė tej, Berisha ka pėrmenduar edhe reformat, luftėn ndaj kriminalitetit, shkatėrrimin e bandave, anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, pranimin e Shqipėrisė pėr statusin e vendit kandidat pėr nė BE, rritjen e pensioneve dhe pagave, reformat nė arsim, duke theksuar rritjen e numrit tė studentėve, etj.

start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha-Opozitės:Hiqni dorė nga mentaliteti i etėrve tuaj :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Dec 14, 2009 7:16 pm nga ILIRI

Nėnkryetarja e Partisė Demokratike Jozefina Topalli hapi punimet e kėtij Kuvendi duke shprehur falenderimet e saj pėr themeluesit e kėsaj force politike dhe tė gjithė kontribuesit nė fitoren e ēmuar tė PD. Kryetarja e kuvendit e cilėsoi mbajtjen e kėtij Kongresi, si mbledhjen e fitores. “Ky ėshtė faza e II e Kuvendit tė PD. Ky ėshtė kuvendi i fitores sė mandatit tė dytė tė Partisė Demokratike. Vetėm 4 vjet dhe vendi ynė ėshtė transformuar. Nė 2005-ėn Shqipėria ishte pa drita, nė terr tė thellė. Sot, Shqipėria ka 24 ora drita. Para 2005-ės Shqipėria nuk kishte investime tė huaja, rroga e arsimtarėve dhe mjekėve ishte vetėm 20 000 lekė, ishin pensionet mė tė ulėta nė kontinent. Por ju nuk u dorėzuat, Shqipėria ka pėrjetuar ndryshimet mė tė mėdha me Partinė Demokratike”, u shpreh ajo. Kryeparlamentarja deklaroi mė tej nėn fjalėn e saj, se sot Shqipėria nuk ka mė banda, nuk ka mė Aldo Bare. “Aldo Baret janė nė burg nė sajė tė vendosjes sė shtetit ligjor. Mėsuesit dhe mjekėt nė kėtė vend kanė njė rrogė dinjitozė, pensionistėt po ashtu marrin dy herė mė shumė se nė 2005-ėn. Nė vetėm katėr vite u ndėrtuan rrugėt nė mbarė vendin. Ne firmosėm dhe ratifikuam MSA-nė Shqipėri -BE. Ne anėtarėsuam Shqipėrinė nė NATO dhe po shkojmė mė dinjitozė se kurrė drejt integrimit nė BE”, tha mė tej, Topalli.

55

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi