ILIRIADA PORTAL

Skandali i Postės Shqiptare, pėr 65 vjetorin e Ēlirimit emeton pulla me heronj sovjetikė dhe avionė amerikanė

Shko poshtė

24122009

Mesazh 

Skandali i Postės Shqiptare, pėr 65 vjetorin e Ēlirimit emeton pulla me heronj sovjetikė dhe avionė amerikanėHeroi qė shmangu pushtimin e Stalingradit dhe avionėt qė sulmuan Japoninė, u shitėn si ngjarje shqiptare

Disa ditė mė parė Posta Shqiptare prezantoi dy pulla poste me rastin e 65 vjetorit tė Ēlirimit tė Shqipėrisė. Nga ky institucion, me mburrje u theksua se nė kėto pulla pasqyrohet mundi i partizanėve shqiptar pėrball okupatorėve tė huaj. Sipas dizenjuesve tė kėsaj pulle dhe drejtuesve tė Postės Shqiptare, nė kėto pulla janė dėshmuar njė partizan nė krye tė batalionit dhe nė njė tjetėr pullė janė njė skuadrilje naziste duke bombarduar nė mėnyrė ēnjerėzore ēdo sipėrfaqe ku

dyshohej se fshiheshin partizanė. Askush nuk mund tė mohojė sakrificėn dhe vetėflijimin e partizanėve shqiptar nė mbrojtje tė vendit, madje nuk mund tė mohohen as bombardimet ēnjerėzore nga ajri tė skuadriljeve naziste. Por nė kėtė rast duket se kėto fakte janė mohuar nga drejtuesit dhe dizenjuesit e Postės Shqiptare, tė cilėt kanė shmangur dėshmitė e Luftės Nacional Ēlirimtare dhe duke e ilustruar atė me dėshmi dhe fakte nga vende tė tjera, tė cilat nuk kanė asnjė lidhje me atė qė kanė dashur drejtuesit e Postės Shqipėtare pėr tė pėrciell. Nė njėrėn prej pullat ėshtė vendosu njė gjeneral sovjetik, fama e tė cilit ėshtė e pėrhapur nė tė gjithė Rusinė dhe Ukrainėn. Alexei Yeremenko, njė ish-gjeneral dhe Marshall sovjetik ka marrė cilėsitė e njė partizani shqiptar. Tė paktėn tė ishte gjetur ndonjė fihurė mė pak e njohur, qė opinioni publik dhe pritėsit e zarfeve me kėto pulla, mos tė dallojnė se kush qėndron pas kėsaj pulle, e cila mban mbishkrimin e 65 vjetorit tė Ēlirimit tė Shqipėrisė. Nėse nė kėtė rast mund tė bėhet njė lidhje duke qenė se mė pas Bashkimi Sovjetik kishte pėr pak kohė marrėdhėnie me vendin tonė, dhe drejtuesit e Postės Shqiptare mund ta justifikojnė me faktin se e kanė bėrė pėr shenjė mirėnjohje ndaj Rusisė duke e transformuar heroin e tyre kombėtar nė njė partizan shqiptar. Mė flagrantja qėndron nė njė tjetėr pullė, ku tregohen se si skuadriljet naziste po bombardojnė vendin tonė. Njė sy i mprehtė mund tė dallojė shenjat nė kėto avionė dhe pas njė kėrkimi tė thjeshtė do tė nxjerrė edhe origjinėn e fotos. Ndonėse ata avionė janė cilėsuar si skuadrilje naziste, nuk ėshtė ashtu. Pas njė kėrkimi nga ana e gazetės rezultoi se bėhet fjalė pėr njė skuadrilje amerikane e cila nė korrik tė vitit 1945 ka bombarduar mbi Hokadate nė Japoni. Edhe pėr kėtė skenė ėshtė pėrfolur shumė. Pasi fotoja e pėrdorur nga Posta Shqiptare ėshtė pėrdorur nga shumė historianė dhe studiues nė botimet e tyre. Si dhe nė tė gjitha enciklopeditė, kjo foto ėshtė sqaruar nė mėnyrė tė detajuar. Si pėrfundim, nė kėto foto i vetmi detaj qė ka lidhje me 65 vjetorin e Ēlirimit tė Shqipėrisė ėshtė gjysma e shqiponjės dykrenarėshe dhe mbishkrimi i vendosur nga Posta Shqiptare, qė fatmirėsisht nuk ėshtė as nė rusisht dhe as nė anglisht.

Yeremenko nė krah tė Nikita Krushovit mbrojti Stalingradin
Duket pak e habitshme se si njė nga heronjtė e Luftės sė Dytė Botėrore tė pėrdoret si njė partizan shqiptar dhe pėr mė tepėr tė vendoset nė njė pullė poste, qė mund tė shkojė nė Rusi si dhe Ukrainė ku fama e Alexei Yeremenko ėshtė e shpėrndarė nė ēdo cep. Personi qė u shit si partizan shqiptar dhe qė ul vlerat e partizanėve shqiptar duke treguar se ne nuk kemi figura qė mund tė vendosim nė pulla apo tjetėr kėnd, ėshtė personi qė nė krah tė Nikita Krushovit bėri mbrojtjen e Stalingradit gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Alexei Yeremenko u lind mė 14 tetor 1892 nė njė fshat tė Ukrainės dhe ka vdekur mė 19 nėntor, 1970, urna me hirin e tij ėshtė varrosur nė Kremlin. Alexei Yeremenko ishte njė gjeneral sovjetik gjatė Luftės sė Dytė Botėrore dhe mė pas Marshalli i Bashkimit Sovjetik. Nė 1940, Yeremenko ishte vendosur nė komandėn e Trupave 6 kalorėsi, i cili ishte pėrgjegjės pėr pushtimin e Lindore Polonia, si pjesė e Paktit Molotov-Ribbentrop. Tetė ditė pas pushtimit, Yeremenko u tėrhoq nė Moskė, ku ai u bė komandanti i UD nė Frontin Perėndimor Sovjetik, dy ditė pas Komandanti i saj i Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Pavlov Dimitri, u ekzekutua pėr paaftėsi dhe vendin e tij e zuri Yeremenko. Nė janar 1942, Yeremenko u emėrua komandant i ushtrisė Shock 4, pjesė e Frontit Veri-Perėndimore. Stalini i dha Yeremenkos komandėn e Frontit Juglindore, mė 1 gusht, 1942, ku ai vazhdoi mbrojtjen kundėr ofensiva gjermane nė Kaukaz, Operacioni Blau. Yeremenko dhe Nikita Krushov planifikuar mbrojtjen e Stalingradit. Gjatė operacionit Urani, nė nėntor 1942, forcat e Yeremenkos ndihmuan rrethojnė 6 ushtrisė gjermane, e cila u shkatėrrua pėrfundimisht nė betejėn e Stalingradit. Mė 26 mars, 1945, Yeremenko u transferua nė komandėn e Frontit 4 ukrainas, njėsi e kontrolluar nga ai deri nė fund tė luftės. Pas luftės, Yeremenko kishte tre komanda tė mėdha: nė mes tė 1945-1946, ai ishte komandanti i pėrgjithshėm i Qarkut Ushtarak Karpate, nga 1946-1952 ai ishte Komandant i pėrgjithshėm i Qarkut Ushtarak siberian Perėndimor, dhe nga 1953-1958 ai ishte Komandanti i pėrgjithshėm i Qarkut Ushtarak Kaukazit tė Veriut. Mė 11 mars, 1955, Yeremenko, sė bashku me pesė komandantė tė tjera tė rėndėsishėm, iu dha gradėn e Marshalli e Bashkimit Sovjetik. Ai ishte bėrė Inspektorit tė Pėrgjithshėm pėr Ministrinė e Mbrojtjes nė vitin 1958, njė rol kryesisht ceremonial qė lejohet Yeremenko tė dalin nė pension tė njėjtin vit.

Skuadrilja bombarduese mbi Hokadate nė Japoni mė 1945
Pulla e radhės qė paraqet njė skuadrilje bombarduesish qė sipas dizenjuesve tė kėsaj pulle dhe drejtuesve tė Postės Shqiptare, pėrfaqėsojnė njė skuadrilje tė avionėve gjerman duke bombarduar nė mėnyrė ēnjerėzore Shqipėrinė. Dhe pėrpos kėtyre bombardimeve u arrit tė mbijetohej. Askush nuk mund tė mohojė bombardimet e skuadriljeve naziste mbi Shqipėrinė, tė cilat bombardonin ēdo pjesė toke ku mendohej se strehoheshin partizanė. Por mesa duket ky fakt ėshtė mohuar nga Posta Shqiptare e cila nė pullėn e saj ajo paraqet njė grup avionėsh qė po bombardojnė, por jo Shqipėrinė por Japoninė. Kjo ėshtė njė foto e realizuar nga shėrbimi fotografik ushtarak amerikan dhe paraqet njė skuadrilje bombarduesish amerikanė gjatė njė inkursioni mbi qytetin Hokadate nė Japoni nė korrik 1945. Kjo ėshtė njė nga qindra foto tė realizuara gjatė sulmit amerikanė mbi Japoninė. Tė paktėn kėto pulla mos tė ishin nxjerrė nė qarkullim me rastin e 65 vjetorit tė ēlirimit, pasi jo qė nuk u nderuan dėshmorėt e heronjtė e kombit pėr ēlirimin e Shqipėrisė, por pėr mė tepėr i ulet imazhi vendit tonė duke e prezantuar me pamje tė cilat kanė qenė nė fokus tė historisė sė dy vendeve qė u pėrkasin.

Romir Saraēisot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Skandali i Postės Shqiptare, pėr 65 vjetorin e Ēlirimit emeton pulla me heronj sovjetikė dhe avionė amerikanė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Dec 24, 2009 6:50 pm nga nardlushnja

Mua nuk me duket per skandal.
Figura e nje partizani rus besoj se vleresohet ne gjithe boten .Dihet shume mire qe Ushtria e Kuqe mbajti peshen me te madhe te luftes kunder nazizmit.
Jo qe nuk me duket skandal,por them qe kane bere shume mire.
Sa per avionet besoj se nuk mund te ve ne dyshim posten para nje gazete.
Gazeta per mua eshte thjesht nje gazete qe ne shumicen e rasteve mbron interesat e nje force politike.
Posta eshte Posta Shqiptare .Posta e te gjitheve.Edhe sikur te jete sic thote gazeta,prape montazhet lejohen gjithandej.Rendesi ka thelbi.Vleresohet 65 vjetori i Clirimit.
Sa per partizanin........po te vendosej nje partizan shqiptar eponim(jo anonim) do te behej skandl dhe do te kalohej ne site edhe sterniprit e partizanit...a jane ata sot me Berishen apo jo.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi