ILIRIADA PORTAL

Banorėt, Ramės: Qeveria na ka ndihmuar

Shko poshtė

11012010

Mesazh 

Banorėt, Ramės: Qeveria na ka ndihmuar
ERALD KAPRI

Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama, ėshtė pėrballur dhe njė herė tjetėr me replikat e banorėve tė Shkodrės, tė cilėt nuk kanė pranuar tė bėhen pjesė e shfaqjes sė tij nė media, ku akuzon qeverinė pėr mosmenaxhim tė situatės. Banorėt e zonave tė prekura nga pėrmbytja i kanė thėnė dje kryesocialistit se qeveria u ka ardhur nė ndihmė dhe do bėnte mirė qė dhe ai tė bashkėpunonte me qeverinė nė kėtė drejtim. I shoqėruar nga disa deputetė tė PS-sė, Rama ishte dje nė Shkodėr, ku nė lagjen “Livade” ai pati replika me disa banorė. Sipas zyrės sė shtypit tė PS-sė, banorėt iu ankuan Ramės pėr mungesa ndihmash, ndėrsa kronikat televizive treguan banorėt qė informonin Ramėn se qeveria “Berisha” u kishte ardhur nė ndihmė. Rama ka replikuar me banorėt, duke thėnė se ndihma e qeverisė ka ardhur, pasi ka ngritur zėrin opozita. Megjithėse kur qeveria kishte nisur evakuimin, Rama akoma s’kishte dalė nė TV tė jepte njė deklaratė pėr situatėn. “Pėr shkak se shkuam ne, erdhėn ndihmat dhe kjo ėshtė njė gjė e mirė”, - tha Rama. Pavarėsisht koordinimit qė Rama po i bėn qėndrimit tė socialistėve pėr situatėn, pėrsėri dje ka pasur kontradikta nė deklarata. Qėndrimin radikal tė Pandeli Majkosm,qė tė shpallej gjendja e jashtėzakonshme dhe tė mblidhej Kėshilli i Sigurisė Kombėtare, zyra e shtypit pranė PS-sė e ka censuruar, duke mos e shpėrndarė kėrkesėn e tij pėr shpalljen e gjendjes sė jashtėzakonshme. Tashmė qė situata po shkon drejt pėrmirėsimit, duket se kjo kėrkesė ėshtė pak e ekzagjeruar. Referuar njoftimit pėr shtyp tė PS-sė, deputeti Pandeli Majko i kėrkoi Presidentit tė Republikės tė mbledhė Kėshillin e Sigurisė Kombėtare. “Nisur nga qėndrimet e ndryshme, pėrfshi edhe Presidentin e Republikės, tė cilėt duan t’i japin njė pamje rozė kėsaj qė po ndodh nė shumė aspekte. Dėshiroj tė them se aktualisht situata nė Qarkun e Shkodrės nuk ka nevojė pėr deklarime “komisarėsh”, por ka nevojė pėr njė reagim nė nivelin e situatės nė tė cilėn ndodhet pjesa mė e madhe e njė Qarku tė rėndėsishėm siē ėshtė Shkodra. Mendoj qė duhet mbledhja urgjente e Kėshillit tė Sigurimit”, - deklaroi Majko. Ndėrsa Rama deklaroi nga Shkodra se PS nuk po tenton tė ngrejė struktura paralele, qė sipas tij, janė struktura ndihme. “Nė ēdo vend tė emancipuar, ēdo popull i emancipuar vepron nė kėto raste duke ngritur struktura vullnetare nė tė gjitha pikat e mundshme. Struktura kėto, me bazė partiake, me bazė komunitare, me bazė sociale, me bazė individuale. Kėto nuk quhen struktura paralele, por struktura solidariteti”, - tha Rama.

standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25831
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Banorėt, Ramės: Qeveria na ka ndihmuar :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Jan 12, 2010 4:13 pm nga lidabica

ai do te marre vesh mire ,kur ta marrin me hu ata banore...psiqiku

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi