ILIRIADA PORTAL

Qumėshti i Pasterizuar

Shko poshtė

31012010

Mesazh 

Qumėshti i Pasterizuar
A ėshtė e vėrtetė se po mbrohemi nga pasterizimi i qumėshtit apo e gjitha kjo ėshtė njė mashtrim. Si e kanė bėrė kėtė? Kėtė kanė arritur ta bėjnė vėrtetė duke shkatėrruar tėrė qumėshtin e papėrpunuar me anė tė pasterizimit!. Qumėshti i vėrtetė vije nga lopėt apo dhitė qė hanė barė nė kullota pa kimikale. Pėrveē qė ka shije mė tė mirė, qumėshti i papėrpunuar ėshtė ushqim jetėdhėnės. Por, temperaturat ekstreme qė pėrdoren pėr tė pasterizuar “vluar” qumėshtin nė tė vėrtetė mundet qė ta shndėrrojnė atė nė jetė-marrės. Pasterizimi shkatėrron gati tė gjitha vlerat ushqyese tė qumėsht. Qumėshtin qė sot gati tė gjithė pimė ėshtė larg nga e mira dhe bile sipas disa studimeve nuk ėshtė i pėrshtatshėm pėr tu pir nga njerėzit. Pasterizimi gjithashtu shkatėrron edhe bakteret e dobishme qė gjinden nė qumėsht. Vret enzimat e natyrshme dhe shkatėrron ndėrtimin kimik tė kalciumit nė qumėsht tė papėrpunuar. Kalciumi ėshtė vital pėr rritjen dhe shėndetin e fėmijėve. Pasterizimi ėshtė implikuar nė gjithēka duke filluar alergjitė, sėmundja e zemrės e deri te kanceri. E kėshtu pra produkti final pas pasterizimit nuk ėshtė i natyrshėm dhe i gjallė por i shkatėrruar dhe i vdekur. Zhurma qė bėhet rreth qumėshtit tė papėrpunuar ka tė bėj me patogjenė (sėmundjeshkaktuesit) – organizma qė mund tė shkaktojnė sėmundje si Salmonella. Por nėse qumėshti bartė apo nuk bartė kėta patogjenė krejtėsisht varet nė atė se si prodhohet qumėshti, si ushqehen kafshėt, dhe kujdesi qė bėhet pėr tė mbajtur qumėshtin e pastėr gjatė prodhimit. Qumėshti i pasterizuar qė kemi sot vije nga lopėt e grumbulluara nė kafaz dhe tė mbushura me hormone sintetike dhe antibiotik. Homongjenizimi qėllimisht shkatėrron mazėn e qumėshtit tė papėrpunuar nė pėrpjekje pėr tė ndarė dhe fshehur mazėn nga konsumatori. Studime Evropiane tregojnė se kjo ėshtė e rrezikshme dhe mund tė jetė shkaktar i sėmundjes sė zemrės. Natyrisht se kjo kundėrshtohet dhe pėrmes reklamave tė ndryshme provohet tė frikohet konsumatori se qumėshti i lopės i papėrpunuar ėshtė i rrezikshėm. Por fakti qėndron ndryshe… ėshtė qumėshti i pasterizuar qė ėshtė shumė jo natyral dhe i rrezikshėm!
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Qumėshti i Pasterizuar :: Komentet

Mesazh prej Sun Jan 31, 2010 11:38 pm nga wanda

po habitem shume per qumshtin e pasterizuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Feb 01, 2010 2:09 pm nga emigranti

Ska asgje per tu habitur eshte logjike qe temperaturat e larta shkaterrojne ēdo vlere jo vetem te qumeshtit por edhe te frutave qe perdoren per reēelna.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi