ILIRIADA PORTAL

Armatimi i rėndė i Edvinit - kėrcėnon Evropėn me pėrmbytje nga emigrantė shqiptarė

Shko poshtė

20022010

Mesazh 

Armatimi i rėndė i Edvinit - kėrcėnon Evropėn me pėrmbytje nga emigrantė shqiptarė
Zbardhet edhe strategjia e fundit dėshpėruese e kreut tė PS-sė. Me njė ojq qė punėn e parė e ka kryer me porosi tė Erion Veliajt nė 2005-n, qė ėshtė drejtuar deri nė qershor nga Ditmir Bushati e tani ėshtė trashėguar nga djali i politikanes sė lartė socialiste Saemira Pino, u shpall dje nė Tiranė sondazhi i njė gallup-i me qendėr nė Beograd se shqiptarėt do tė ikin jashtė sapo tė hiqen vizat. Linja antishqiptare ėshtė thjesht njė histori mashtrimesh dhe shifrash tė pavėrteta

Lakenjtė e Edi Ramės, Erjon Veliaj, Ditmir Bushati, apo edhe Saemira Pino me tė birin, filluan dje fushatėn e shpifjeve pėr vitin 2010. Nėn logo konglomerat OFQ-ėsh tė sajuara e tė trashėguara nė drejtimin e tyre, Geldis Saemira Pino (Gjipali), kishte marrė pėrsipėr tė mundėsonte dje prezantimin e raportit tė radhės tė gatuar nė Beograd, i cili si qėllim tė vetėm kishte vėnien edhe tė njė tulle me tepėr nė murin antiitegrim qė po mundohen tė ngrenė prej shumė e shumė kohėsh, Edi Ramas, Erjon Veliaj, Dimtir Bushati etj., etj.
Ndėrsa njė vit mė parė, “Lėvizjen Evropiane nė Shqipėri”, nėn drejtimin e Geldis Gjepalit (i cili ka marrė nė pėrdorim OJF-ėn e Ditmir Bushatit), deklaronte ēudinė e gatuar nė kuzhinat e Beogradit, sipas tė cilės (ēudisė), e shpallnin tė djathtėn nė Shqipėri si tė padėshirueshme, dje shkuan edhe mė tej, kur jo vetėm sipas kėshillave tė Beogradit, kėrcėnonin Europėn, se po liberalizoi vizat, shqiptarėt do tė dynden drejt saj.
Ndėrsa njė vit mė parė langonjtė e Edi Ramės, Erjon Veliaj, Dimtir Bushat, apo edhe Saemira Pino me tė birin, kishin merakun e zgjedhjeve, pėr tė cilat ata edhe u investuan nė kufijtė e konsumimit, dje ata kishin merakun e hatasė qė do t’i ndodhė Evropės, nė rast tė liberalizmit tė vizave pėr shqiptarėt. Sigurisht edhe sjellja e djeshme, e miratuar nga Beogradi, ishte nė shėrbim tė Edi Ramės, i cili ēnuk po bėn dhe ēnuk po pėrdor, pėr tė frenuar procesin e liberalizmit tė vizave pėr shqiptarėt, si edhe integrimin e Shqipėrisė nė Europė. Aq shumė ka shkuar Edi Rama nė kėtė “merak” tė tij, sa dje kishte urdhėruar nė formė “ideatori” sajimin e njė tryeze OJF-ėrash, pėrfaqėsuesit e tė cilėve, nuk ishin asgjė mė shumė se dekori i njė skene shfaqjeje, me skenar dhe regji nga Beogradi
Njė vit mė parė, ishin pothuajse tė njėjtė figurantė e suflerė, pjesėmarrės nė shpalljen e tė djathtės shqiptare si tė padėshirueshme.
Edhe atėherė, njė vit mė parė, sėrish u shit njė sondazh i hartuar nė Beograd, si “zbuluesi” i “tė djathtės shqiptare si tė padėshirueshme”. Njerėzit qė publicitetin njė vit mė parė, ia bėnin kėtij sondazhi, ishin Erionėt e Edi Ramės.
Tė mėsuar me “metodėn e punės”, sipas tė cilit po tė pėrziejnė sa mė shumė OJF-ėra (megjithėse gjithmonė tė njėjtat), Erjon Veliaj, Dimtir Bushat, apo edhe Saemira Pino me tė birin, tė njėjtėn mėnyrė mashtrimi zhurmuan edhe nė prag tė zgjedhjeve tė vitit tė kaluar. Ndėrkohė, qė mashtrimin e denoncoi menjėherė Ambasada Amerikane nė Tiranė.
Vetėm pak ditė para zgjedhjeve tė 28 qershorit tė vitit 2009, Geldis Gjepali shiti njė raport, pėr “probleme imagjinare” me kartat e identitetit, si tė pėrgatitur nė bashkautorėsi me Ambasadėn e SHBA nė Shqipėri.
Nėpėrmjet kėtij raporti, Gledis Gjipali, i biri i Saemira Pinos, nėn emrin e OJF-ės sė Ditmir Bushatit, saktėsisht nuk bėri asgjė mė shumė se sa pėrforcoi “shqetėsimet” e pėrsėritura tė selisė rozė pėr procesin e pajisjes me karta identiteti, nė funksion tė nxirjes sa tė ishte e mundur, e procesit tė pajisjes sė qytetarėve shqiptarė me kartat elektronike tė identitetit.
Por menjėherė, pas kėtij mashtirmi, ndėrhyri vetė Ambasada Amerikane e cila sqaroi se ajo nuk ishte pjesė e kėsaj sajese. Pas njė konference pėr shtyp tė ambasadorit amerikan John Ėithers, Gledis Gjepali u detyrua tė “korrigjojė” autorėsinė e raporti pėr procesin e shpėrndarjes sė kartave tė identitetit, duke i hequr “tė drejtėn e autorėsisė”, ambasadės amerikane, apo e dhe Departamentit tė Shtetit.
Po tė shtyhemi edhe ca mė tutje nė vite, nuk mund tė lihen pa kujtuar se, pesė vjet mė parė, saktėsisht diku para zgjedhjeve parlamentare tė vitit 2005, sėrish ishte njė sondazh tė njė organizate serbe, qė e shpallte Sali Berishėn, si tė pasuksesshėm. Para 4 vjetėsh, Gallupi, i cili sikurse nė kėto 5 vjet edh edje nuk kishte si tė mungonte me pėrfaqėsuesit e vetė nė tryezėn e Erjon Veliajt, Ditmir Bushatit, apo edhe Saemira Pino me tė birin, parashikonte se Sali Berisha nuk do t’i fitonte zgjedhjet, e sondazhin e lexoi Erion Veliaj.
Se sa tė drejtė kishte kjo organizatė me qendėr nė Beograd dhe me donatorė tė mirėfilltė serbė, e cila u angazhua edhe pėrpara zgjedhjeve parlamentare tė vitit 2005, atėherė me njė degė bullgare, duke parathėnė se Partia Socialiste do tė ishte fituese e zgjedhjeve e se Sali Berisha nuk e gėzonte besimin e shqiptarėve, u mor vesh nė zgjedhjet e 3 korrikut tė vitit 2005. Deklarimet e atėhershme, nuk kaluan pa irritimin e Gallup-it tė vėrtetė, ai prestigjiozi, i cili pas lojėrave tė Erion Veliajt (tė ngarkuarit tė atėhershėm pėr spekulimin) ndiente se po humbiste imazh.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi