ILIRIADA PORTAL

Pengmarrėsi Romeo Leka, vrasės edhe nė Athinė

Shko poshtė

20032010

Mesazh 

Pengmarrėsi Romeo Leka, vrasės edhe nė Athinė

Romeo Leka, 25- vjeēari i “braktisur” qė terrorizon Tiranėn pėr 30 minuta

“Odiseja” e pengmarrjes sė grabitėsit

Aventura e rrallė e njė “hajduti” tė pėrjashtuar nga Amerika

Gjithēka dukej si lojė. Njė djalė i veshur sportiv, qė nė njėrėn dorė mbante njė vajzė dhe njė tjetrėn nj pistoletė. Po tė mos ishte alarmi i policisė dhe rrethimi i zonės prej tyre, gjithēka kishte pamjen e njė xhiroje normale. Madje edhe arma nė dorėn e tij, tė linte pėrshtypjen e njė arme lodėr, ndėrsa “gjahu” i tij dukej sikur ishte e njohura e tij prej kohėsh. Sinjalizimet policore dhe rrethimi i zonės nga forcat RENEA ia ndryshuan imazhin skenės qė kishte pėrgatitur i riu, i pa menduar mirė. Menjėherė shenjat e agresivitetit tė tij ndryshojnė situatėn dhe mė pas ngjarja merr pėrmasa serioze. Bėhej fjalė pėr njė pengmarrje tė mirėfilltė; pengu i tij ishte rastėsi, ndėrsa policia e Tiranės, mė shumė se kurrė, ishte nė provėn e parė tė njė ngjarjeje tė paprecedent; ndoshta edhe e papėrgatitur pėr tė. Finalizimi, gjithēka meritė e kėtyre forcave dhe kreut tė saj.
Grabitja
Sipėrmarrje pėr t`u admiruar e njė personi qė zgjedh “Rogner-in” dhe rrėmben njė sasi lekėsh nėn kėrcėnimin e armės. Realisht nė tė gjithė kėtė ngjarje, e vetmja sipėrmarrje qė vazhdon tė jetė e dyshimtė; i veshur normal, me armė me vete dhe i pamaskuar, hyn dhe del nga hotel “Rogner-i” me rreth 31 milion lekė (tė vjetra). Para “Rogner-it”, grabitėsi shikon dy makina tė patrullės sė pėrgjithshme qė pretendohet qė janė vėnė nė dijeni tė tij, dijeni qė ėshtė shpėrndarė shpejt pėr tė rrethuar grabitėsin, ndėrkohė qė djali me armė nė dorė dhe me ēantėn e parave kalon bulevardin pėr tu gjendur nė lulishte. Makinat e policisė nuk kalonin dot aty, ndėrkohė ka nisur izolimi i zonės dhe grabitėsi ka parė rrezikun e mosmundėsisė pėr tė ēarė gardhin e policisė. Autori, afrohet nė cepin e rrugės mes Presidencės dhe Librit Universitar dhe aty vendos tė ndryshojė skemėn; rrėmben njė vajzė e cila po kalonte rastėsisht aty me njė shoqen e saj, i vė pistoletėn nė kokė dhe nis “betejėn” me policinė. Djali lėviz i qetė, ndėrkohė afėr kėmbėve tė tij gjendet edhe njė motor policie. Me veprime qė ngjanin mė shumė me interpretim tė skenave tė filmave, djali i kėrkon policisė ta lėrė tė qetė sa tė blejė njė red bull dhe mė pastaj dialogu mes tij dhe forcave tė shumta tė policisė ka nė mes vetėm vajzėn-peng. Dorėzimi vjen kur tre specialė tė RENEA-s afrohen me armė tė drejtuara nga ai dhe pengmarrėsi detyrohet tė lėshojė vajzėn me tė cilėn qėndroi pėr mė shumė gjysmė ore.
Histori grabitjesh...
Ngjarja e djeshme ka parametra tė pahasur nė historinė e krimit nė vendin tonė. Bankat janė edhe gjahu i preferuar i grabitėsve profesionistė thuajse nė tė gjithė botėn, edhe atje ku jo vetėm siguria e bankave ėshtė e mirėorganizuar por edhe siguria nė vend ka tjetėr formė dhe fuqi me tė tonėn, por ditėn e djeshme, pavarėsisht personazhit, skena tė linte pėrshtypjen se luhej diku nė kryeqendrat e botės; ndoshta pa e ditur se personi qė u kthye nė proverbialitetin e pashoq tė tė grabiturit vinte pikėrisht nga Nju Yorku; vinte me njė pasaportė tė habitshme pėr moshėn e tij, ndėrkohė qė me pengun e vet tregon njė sjellje aristokrate..!
Policia...
Njeri i armatosur qė merr peng njė person tė rastėsishėm nė rrugė; dy elementė qė testuan po kaq rastėsisht aftėsinė e bluve tė Tiranės pėr tė ndėrhyrė edhe nė njė rast tė tillė. Krerė tė kėsaj policie menaxhojnė nė mėnyrė perfekte ngjarjen pėr tė treguar si rrallė herė se jo vetėm nė ta gjendet profesionalizimi i duhur, por se munden tė ndėrhyjnė, duke respektuar radhėn e veprimeve edhe nė aksione tė kėtij lloji. RENEA sillet nė vendin e ngjarjes, ndėrkohė kreu i bluve tė Tiranės, Tonin Vocaj, teksa jepte detajet e operacionit ka lėnė vend tė veēantė edhe pėr falėnderimin e kėsaj strukture dhe tė gjithė vartėsve tė vet, tė cilėt pėrballuan me maturi ngjarjen e rrallė.
Vazhdimėsi grabitjeje
Ndėrsa, jo vetėm gjithė vėmendja e Policisė sė Tiranės dhe e tė gjitha strukturave tė mundshme operacionale ishte pėrqendruar nė rastin e pengmarrjes sė Romeo Lekės, nė Komunėn e Parisit, njė tjetėr i zgjuar hyn nė njė pikė “Exchange” duke rrėmbyer prej aty rreth 1000 euro. Janė mėsuar tė dhėnat e para nė lidhje me tė dhe se policia pretendon se e ka tė njohur identitetin e tij, por pėr momentin personi, qė mendohet tė jetė rreth tė 40-ve, ka mundur tė largohet nė drejtim tė paditur. Policia ėshtė vėnė nė ndjekje tė tij, pas sinjalizimit qė ka ardhur nga kalimtarėt dhe personat e pikės sė kthimit tė valutės, por ende nuk ka emėr. Policia e Tiranės ka dhėnė detajet mė tė fundit nė lidhje me ngjarjen qė tronditi kryeqytetin paraditen e sotme. Drejtori i Policisė sė Qarkut Tiranė, Tonin Vocaj, nė njė deklaratė pėr mediat, ka sqaruar organizimin e operacionit dhe ka dhėnė profilin e personit qė bėri grabitjen dhe pengmarrjen.

Vajza e marrė peng tregon detajet e minutave tė rrėmbimit nga grabitėsi nė tv “Ora”
Pengmarrėsi mes Nju Yorkut dhe TiranėsDetajet e njė superoperacioni policor pėr ēlirimin e pengut

Policia dhe moria e njerėzve tė kthyer nė turmė qė kanė ndjekur procesionin e pengmarrjes sė grabitėsit tė parave nė “Rogner” nuk dinin asgjė mė shumė se sa shihnin nė lidhje me personin qė ishte fokusuar jo vetėm nga dhjetėra forca policie por edhe nga snajper-a, armė tė shumėllojshme, kamera dhe aparatė fotografikė. I vetmi njeri qė dinte tė dhėna pėr tė qe pengu i vet. Djali ka mundur t`i tregojė se kush ishte, si ishte dhe pse kishte ndėrmarrė njė aksion tė tillė. Vajza ka rrėfyer me detaje jo vetėm nė polici por edhe nė televizion gjithė bisedėn qė ka bėrė me djalin derisa dialogun e ka ndėrprerė policia. Vajza ka mėsuar se emri i tij ishte Romeo, se ishte nga Lezha dhe se asaj s`donte ti bėnte keq. Madje asaj, sipas saj, i ka rrėfyer edhe aventurat e tij kriminale nė Nju York, ndėrkohė qė policia tė gjitha tė dhėnat nė lidhje me emrin e ēuditshėm Romeo Leka, i ka mėsuar, pasi ai ėshtė gjendur nė duart e tyre.
25 vjeēari lezhjan
Quhet Romeo Leka. Thuhet se emigroi familjarisht nė Amerikė rreth 12 vite mė parė, qė nė moshė 13 vjeēare, ndėrsa atje ka nisur edhe tė kthehet nė njė person problematik pėr vendasit. Policia e Tiranės, qė ka treguar detaje nė lidhje me skedat e tij kriminale, tregon se Romeo ėshtė ndaluar atje pėr trafik droge, pėr grabitje me armė, por edhe pėr probleme tė tjera. Drejtėsia vendase si duket nuk ka patur kohė tė harxhojė me tė riun shqiptar dhe tre vite mė parė e ka kthyer pėrfundimisht nė Shqipėri. Sėrish referuar tė dhėnave qė ditėn e djeshme ka treguar vetė kryepolici i Tiranės, Tonin Vocaj, djali ka qėndruar nė disa rrethe tė vendit, pasi nuk ka familjen e tij nė Lezhė, e pėr pasojė mendohet se janė njė sėrė aktesh tė paautor qė duhet ti pėrkasin atij. Gjurmimi i fundit, para se 25 vjeēari tė kthehej nė personazhin jo vetėm tė ditės, por ndoshta edhe tė tė gjithė historive tė grabitjeve nė vendin tonė, nis mbrėmjen e sė enjtes, kur ėshtė lajmėruar humbja e njė taksie. Mirėpo tė dhėnat e sotme, tregojnė se Romeo ka mundėsi ta ketė braktisė mjetin, pasi ai nuk dinte tė ngiste makinat shqiptare...
Rrėfimi i vajzės-peng
“Kėto lekėt janė tė tuat; mos ia jep askujt”. Kjo ka qenė mėnyra e shpėrblimit tė pengut tė tij, ndėrkohė qė vajza e qetėsuar nga akti, orė mė vonė ka nisur rrėfimin nė ekranin e televizionit “Ora”. Detajet e rrėfimit tė saj tregojnė pėr njė akt tė ndėrgjegjshėm tė tij, deri sa para tij shfaqeshin kėrcėnueshėm punonjėsit e policisė sė Tiranės. Sipas Lori Hatellarit, 19 vjeēares nga Skrapari, Leka me tė sillej shumė qetė ndėrsa i ka treguar edhe fotot e tė dashurės sė tij. Gjithashtu nė lidhje me detajet qė pengu rrėfeu, tregonte edhe reagimet e tij nė lidhje me dobėsitė e veta. “Kėrkoi tė rrėmbente njė makinė por fakti qė nuk dinte ta ngiste makinėn qė kishte marshe, e gjuajte mė qytėn e armės, ndėrsa mė tregoi se dinte tu jepte vetėm makinave me kamie automatike.
Dorėzimi...
Policia ndėrkohė qė ka marrė gjithė masat pėr ngushtimin e rrezes ka nisur ta provokojė shpesh herė edhe pėr tė parė deri ku shkonte agresiviteti i tij, ndėrkohė qė ka ardhur edhe momenti kur pengmarrėsi nuk ka mundur tė qėndrojė mė para presionit tė policisė. Vajza tregoi se nė momentin qė nuk dinte nga tė shkonte, nuk ka biseduar mė fare me tė, ndėrkohė qė kanė ndėrhyrė edhe blutė. Gjithēka ka marrė fund duke e izoluar atė nė ambientet e policisė sė Tiranės dhe prej aty pėr tė nisur edhe njėherė nga e para gjithė “karriera” e tij kriminale, qė sipas tė dhėnave mė tė fundit, e implikojnė edhe nė njė ekzekutim nė Athinė, pak ditė mė parė.
Aktet kriminale tė Romeo Lekės
Ndėrsa dyshohet pėr njė sėrė grabitjesh tė kryera nė njė hark kohor tė brenda pak ditėve, mbi emrin e Romeo Lekės, orėve tė mbrėmjes ėshtė vendosur edhe njė tjetėr akuzė. Tė dhėnat zyrtare tė Policisė sė Tiranės tregojnė se ai ende vazhdon tė jetė i dyshuar, porse bėhet fjalė tė gjendet nėn akuzėn e krimit tė vrasjes nė Athinė. Madje policia e Tiranės pranon se ai ėshtė i kėrkuar i policisė greke, pikėrisht pėr vrasjen e shtetasit shqiptar, Renato Krasniqi. Sėrish referuar tė dhėnave tė policisė kryeqytetase bėhet e ditur se Romeo Leka pasi ka bėrė vrasjen e Krasniqit nė Athinė ka hyrė nė vendin tonė dhe ka shėnjestruar njė sėrė bankash. Krasniqi u vra pak ditė mė parė, orėve tė para tė mėngjesit dhe se policia greke nė informacionin e parė tė saj tregoi se bėhej fjalė pėr njė shtetas grek qė kishte pasaportėn e Krasniqit. Ndėrkohė tė dhėnat mė tė fundit nė lidhje me atė ngjarje kanė tė bėjnė me njė tjetėr akt kriminal, qė lidh direkt emrin e Lekės me kėtė krim dhe mėsohet se vrasja ka ndodhur edhe nė sy tė familjarėve tė viktimės. Gjithsesi tashmė Romeo Leka, djali nga Lezha, qė hyri nė “Rogner” dhe vodhi bankėn, mori edhe peng pėr tė shpėtuar, ndonėse i pa shpresė, mund tė dėshmojė nė lidhje me gjithēka di dhe nuk di policia e Tiranės pėr tė dhe bėmat e tij.tirana observer
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi