ILIRIADA PORTAL

Ish-tė pėrndjekurit, dėmshpėrblehen 427 ish-tė dėnuar politikė

Shko poshtė

22042010

Mesazh 

Ish-tė pėrndjekurit, dėmshpėrblehen 427 ish-tė dėnuar politikė
Sonila Mesareja

Lista me emrat, qeveria akordon fondin prej 1 miliard e gjysmė lekėsh, dėmshpėrblimi nga Ministria e Financave me kėste[/b]

Pas disa listave me ish-tė dėnuar politikė qė dėmshpėrblehen pėr vuajtjet e tyre gjatė regjimit komunist, tashmė u ka ardhur radha edhe 427 ish-tė dėnuarve apo dhe familjarėve tė tyre, me njė fond prej 1 miliard e gjysmė lekėsh. Vendimi ėshtė marrė nė mbledhjen e djeshme tė Kėshillit tė Ministrave, ku vendosi tė miratojė listėn me 427 emra pėr dėmshpėrblimin financiar tė ish-tė dėnuarve politikė dhe pėr familjarėt e tė dėnuarve me dėnim kapital. Nė bazė tė vendimit, masa e dėmshpėrblimit pėr ish-tė dėnuarit politikė dhe familjarėt e tė dėnuarve, me dėnim kapital, tė bėhet me kėste, sipas kritereve e kufijve tė pėrcaktuar nė nenin 12, tė ligjit nr. 9831, datė 12.11.2007, “Pėr dėmshpėrblimin e ish-tė dėnuarve politikė tė regjimit komunist”, tė ndryshuar. Shuma e llogaritur transferohet nė njė llogari speciale nė Bankėn e Shqipėrisė. Pagesa e dėmshpėrblimit pėr secilin pėrfitues bėhet nga Ministria e Financave, nė llogaritė personale tė kėtyre pėrfituesve, tė hapura nė bankat e nivelit tė dytė, tė pėrzgjedhura, sipas nenit 33 tė ligjit nr. 9831, datė 12.11.2007, tė ndryshuar. Shuma e masės financiare pėr 427 ish-tė dėnuarit politikė me burgim qė pėrfitojnė nga ky vendim, llogaritet nė vlerėn totale 1.473.405.284 lekė. Nė mbledhjen e djeshme tė Kėshillit tė Ministrave u miratua njė tjetėr vendim pėr dėmshpėrblimin financiar pėr ish–tė dėnuarit politikė tė regjimit komunist, nė vijim tė vendimeve tė mėparshme tė miratuara nė kėtė drejtim. Vendimi i djeshėm pėrcaktoi masat e shpėrblimit pėr tė tjerė ish-tė dėnuar politikė, kėrkesat e tė cilėve kanė pėrmbushur kriteret ligjore pėr pėrfitim financiar, pėr ditėt e qėndrimit nė burgjet politike, nga data 30.11.1944 deri nė 1.10.1991, si dhe pėr familjarėt e tė dėnuarve me dėnim kapital. Konkretisht, vendimi pėrcakton masėn e dėmshpėrblimit financiar vetėm pėr ish-tė dėnuarit me burgim dhe familjarėt e viktimave tė tė dėnuarve me dėnim kapital, pasi aktualisht, nga kėrkesat e depozituara pranė Ministrisė sė Drejtėsisė, procesi i verifikimit tė personave qė kanė vuajtur internim nė kamp me rrethim me gjemba deri nė vitin 1954, ende nuk ka pėrfunduar. Po kėshtu, projektvendimi nuk pėrcakton dėmshpėrblimin e personave tė dėnuar me internim apo dėbim, pasi dėmshpėrblimi i kėtyre personave do tė jetė objekt i njė vendimi tjetėr tė Kėshillit tė Ministrave. Shuma e masės financiare pėr 427 ish-tė dėnuar politikė me burgim qė pėrfitojnė nga ky vendim llogaritet nė vlerė totale 1.473.405.284 lekė.[/font]
Lista

1. Tė dėnuarit me burgim, 398 emra

2. Tė dėnuarit me dėnim kapital, 16 emra

3. Tė dėnuarit me dėmshpėrblim 0 lekė, pėr shkak tė pėrfitimeve tė mėparshme, 13 emra

Lista e Plote

Emėr Mbiemėr Atėsi Amėsi Shuma e dėmshpėrblimit nė lekė Pėrfitimet nga ligje tė mėparshme Dėmshpėrblimi pėrfundimtar Ministria e Finacės Enti Kombėtar i Banesave Z.Q.R.P.P Lekė Letra me Vlerė Ndue Kola Frrok Prendė 904 000 50 000 275 284 0 0 578 716 Mustafa Arapi Ahmet Gjylsyme 2,404,000 0 0 0 0 2,404,000 Qemal Quku Sinan Hava 11 182 000 200 000 1 900 000 0 0 9 082 000 Kajo Hysa Osman Bukuri 3,266,000 0 534,077 0 0 2,731,923 Mehdi Shalari Rustem Rusi 720 000 0 119 760 0 0 600 240 Rakip Qeti Banush Hamide 1,960,000 0 641,754 0 0 1,318,246 Mihal Komini Koli Katerina 3,622,000 200,000 720,000 0 0 2,702,000 Veli Mehmetaj Kaso Zymbyle 2870000 100000 0 0 0 2770000 Hasan Paja Asllan Aishe 3 030 000 100 000 630 575 0 0 2 299 425 Ferik Jonuzi Mezan Zylika 2,226,000 0 365,514 0 0 1,860,486 Llazo Buba Kristo Parashqevi 9,228,000 2,000,000 2,401,298 0 0 4,826,702 Riza Maja Ismail Sheqere 4,034,000 0 487,233 0 0 3,546,767 Agim Sulo Shaban Shpresa 936,000 0 153,534 0 0 782,466 Qazim Jaca Kamber Shahije 2,522,000 900,000 949,150 0 0 672,850 Selim Laēka Mehmet Dudie 6,578,000 164,000 1,079,671 0 0 5,334,329 Iljas Qylalli Ali Peme 9,918,000 200,000 2,096,183 691,000 0 6,930,817 Xhemal Murthi Ibrahim Hatixhe 740,000 49,000 255,271 0 0 435,729 Gani Karaj Tafil Esma 1 216 000 0 396 494 0 0 819 506 Qazime Bega (Hoxha) Kaso Zyra 260,000 83,506 0 0 0 176,494 Nazif Kora Jonuz Fatime 5,252,000 100,000 761,816 0 0 4,390,184 Xhevdet Libohova Qazim Zyhra 3,606,000 100,000 500,000 1,256,657 0 1,749,343 Xheladin Zyka Skėnder Remzije 5994000 0 1008000 0 0 4986000 Kapo Tota Ēune Sado 2,468,000 0 487,233 0 0 1,980,767 Kujtim Sakti Latif Belkize 4,188,000 600,000 - 0 0 3,588,000 Hiqmet Xhelita Jonuz Muzo 4062000 100000 0 0 0 3962000 Everest Kėrliu Rexhep Hamije 4,846,000 0 796,000 957,111 0 3,092,889 Nefail Talo Ibraim Tiko 5,582,000 750,000 9,150 0 0 4,822,850 Agim Shėngjergji Shyqyri Fatime 946,000 0 0 0 0 946,000 Ali Shkalla Ramazan Sulltane 1466000 400000 141315 0 0 924685 Kadri Pasho Maliq Ballko 3230000 800000 1552329 0 0 877671 Demir Skėnderi Ēaush Rabushe 16366000 80000 3158136 0 1569613 11558251 Avdyl Mulkurtaj Uk Have 2,450,000 0 402,411 0 0 2,047,589 Sefedin Mancila Osman Reme 1,362,000 0 0 0 0 1,362,000 Vasil Ēipi Harilla Eftalia 2,758,000 100,000 351,736 0 0 2,306,264 Vasil Llajo Stavri Agllaia 8166000 152877 1197600 1305976 0 5509547 Miēo Lapa Sokrat Shulla 5,556,000 600,000 227,790 0 0 4,728,210 Afėrdita Hajrulla Ramadan Selvi 3,650,000 800,000 944,110 0 0 1,905,890 Bujar Kėrcuni Faslli Life 5384000 0 1320000 947000 0 3117000 Isuf Ngraēani Selim Asije 2,280,000 200,000 275,123 0 0 1,804,877 Fatbardh Ēoniku Skėnder Vushe 2,688,000 0 439,667 624,000 0 1,624,333 Spiro Kondo Llambi Janulla 3,474,000 200,000 469,140 0 0 2,804,860 Halit Hymeti Bektash Pashako 5720000 100000 0 0 0 5620000 Rene Danglla Myslim Shalike 3,552,000 200,000 455,635 0 0 2,896,365 Xhevdet Puka Alush Sulltanė 4,078,000 500,000 360,000 0 0 3,218,000 Filip For a Stefan Angjeline 8,676,000 200,000 1,400,000 0 216,000 6,860,000 Nikoll Shkreli Marash Mrike 2 544 000 0 415 211 0 0 2 128 789 Mehmet Kaēi Sadik Zyme 10 408 364 200 000 1 689 096
panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23638
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi