ILIRIADA PORTAL

Zviceranėt do tė investojnė 4 miliardė euro nė Shqipėri

Shko poshtė

23042010

Mesazh 

Zviceranėt do tė investojnė 4 miliardė euro nė Shqipėri
Tiranė, 23 prill - Njė prej kompanive mė tė rėndėsishme zvicerane do tė investojė nė nė Shqipėri gjatė viteve tė ardhshme 4 miliardė euro nė fusha tė ndryshme. Marrėveshja e bashkėpunimit u nėnshkrua dje mes ministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Dritan Prifti dhe pėrfaqėsuesve tė kompanisė Rudana Investment Group. Ministri Prifti theksoi se, veē shumės qė do tė investohet, firmosja e marrėveshjes sė bashkėpunimit ėshtė dhe njė hap pėr sjelljen e sa mė shumė investimeve tė huaja nė vend. Ministri Prifti tha se, njė ndėr pikat e marrėveshjes ka tė bėjė me ndėrtimin e 1000 MW kapacitet tė ri tė prodhimit tė energjisė elektrike nga uji. "Po tė kemi parasysh qė fuqia prodhuese e Shqipėrisė sot ėshtė rreth 1500 MW, ky ėshtė njė kontribut i jashtėzakonshėm nė sistemin tonė energjetik, me investitorė tė gatshėm pėr tė ndėrhyrė menjėherė nė kėtė sistem", u shpreh Prifti. Ndėrkohė qė, pika tė tjera me kompaninė Rudana Investment Group, janė ndėrtimi i njė rafinerie tė re nė Porto Romano, i njė porti tė ri nė zonėn e Vlorės ose privatizimin e atij ekzistues, etj. Zėvendėsdrejtori i pėrgjithshėm i kompanisė zvicerane Rudana Investment Group, shprehu kėnaqėsinė pėr nėnshkrimin e Memorandumit dhe preku disa nga fushat nė tė cilat kompania ėshtė e interesuar tė investojė, si energjetikėn apo infrastrukturėn.

bota sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi