ILIRIADA PORTAL

Inaugurimi i autostradės, Berisha tė dielėn nė Kosovė

Shko poshtė

23042010

Mesazh 

Inaugurimi i autostradės, Berisha tė dielėn nė Kosovė
Valentina Madani

Berisha drejt Vėrmicės, me ftesė tė Thaēit

Madhėshtia e hapjes sė tunelit tė Kalimashit do tė njohė njė tjetėr dimension ditėn e diel, por kėtė radhė vetėm pak metra larg kufirit shqiptar, nė Vėrmicė. Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha dhe ai i Kosovės, Hashim Thaēi, do tė pėrjetojnė tė tjera emocione, tė ngjashme me ato tė 31 majit tė 2009-ės, pėr tė shėnuar njė datė tjetėr historike nė historinė e shqiptarėve, nisjen e punimeve tė autostradės sė Kosovės, Vėrmicė-Merdarė. Burime pranė Kryeministrit Berisha konfirmojnė vajtjen e tij ditėn e diel nė Vėrmicė, pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė e inaugurimit tė rrugės sė kombit, por kėtė herė nė vazhdimėsinė e saj pėrgjatė Kosovės. Berisha do tė shoqėrohet nė Vėrmicė nga njė pjesė e kabinetit qeveritar, stafi kryeministror dhe deputetėt e Qarkut tė Kukėsit. Burimet sqarojnė se mėngjesin e sė dielės, mė datėn 25 prill, kreu i qeverisė do tė udhėtojė drejt Kukėsit, ndėrkohė qė nė mesditė, nė orėn 13:00, bashkė me Kryeministrin kosovar, Hashim Thaēi, do tė presin shiritin e fillimit tė punimeve tė autostradės sė re, vazhdimėsi e “Durrės-Kukės-Morinė”. Dy ditė mė parė Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, vlerėsoi se autostrada Vėrmicė-Merdarė do tė ketė efektin e vet, jo vetėm pėr Kosovėn, por pėr gjithė rajonin dhe pėr proceset integruese evropiane. Njėherėsh z. Thaēi vlerėsoi si shumė transparent procesin e ndėrtimit tė autostradės qė lidh Republikėn e Kosovės me Republikėn e Shqipėrisė, duke krijuar mundėsi tė daljes nė det pėr Kosovėn.

Tė dielėn do tė fillojnė punimet nė kėtė autostradė, nė ceremoninė e sė cilės do tė marrin pjesė personalitete tė larta nga Kosova, ndėrkaq Kryeministri Thaēi ka ftuar edhe homologun e tij, Sali Berisha dhe autoritetet e Republikės sė Shqipėrisė, tė cilat kanė konfirmuar pjesėmarrjen. Sipas politikės sė Tiranės dhe asaj tė Prishtinės, ndėrtimi i kėsaj autostrade qė lidh dy kombet shqiptare, ėshtė njė moment jashtėzakonisht i rėndėsishėm pėr Republikėn e Shqipėrisė dhe tė Kosovės pas shpalljes sė pavarėsisė sė vendit. Kjo autostradė do tė jetė e njė niveli tė lartė, moderne, me standarde tė larta bashkėkohore, ndėrkohė qė qeveria “Thaēi” ka paralajmėruar se shumė shpejt do tė shpallet fituesi pėr koncesionimin e Aeroportit tė Prishtinės. Ėshtė njoftuar se janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet pėr fillimin e punimeve, ndėrkaq qeveria kosovare ka ftuar gjithė zyrtarėt dhe qytetarėt e Kosovės qė kėtė tė diel ta kalojnė nė Vėrmicė. E tillė ishte edhe data 31 maj 2009, kur tė dy kryeministrat, Sali Berisha dhe Hashim Thaēi, hapėn tunelin e Kalimashit, ditė e cila u shndėrrua nė njė festė tė madhe tė shqiptarėve kėtej dhe matanė kufirit. Mėsohet se ashtu si nė Kalimash tė Kukėsit, edhe nė Vėrmicė, mijėra qytetarė nga tė dyja anėt e kufirit do tė bashkohen pikėrisht nė kėtė pjesė tė trojeve shqiptare, duke e kthyer nė ditė feste dhe gėzimi, si njė mėnyrė bashkimi tė dy kombeve.standart
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Inaugurimi i autostradės, Berisha tė dielėn nė Kosovė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Apr 23, 2010 6:06 pm nga nardlushnja

Si u be me ate tynelin qe u shemb???
A u rregullua???
A kane siguri autostradat shqiptare????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Apr 23, 2010 9:48 pm nga dini

Asgje s“ka te sigurt kur Berisha nderton diten e Rama rrenon naten

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Apr 24, 2010 12:29 pm nga bulqizaku

mo fol mo se e prejsh or din

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi