ILIRIADA PORTAL

Berisha: Tė ecim sė bashku drejt Evropės

Shko poshtė

02052010

Mesazh 

Berisha: Tė ecim sė bashku drejt Evropės
Kryeministri Berisha: Nga ky shesh edhe njė herė ftoj ēdo shqiptar: Le tė bashkojmė pėrpjekjen tonė dhe ta shndėrrojmė kėtė pranverė nė pranverėn e vendimeve tė mėdha pėr lėvizjen tuaj tė lirė nė mbarė Evropėn!

Kryeministri Sali Berisha shfrytėzoi manifestimin e organizuar me rastin e ditės sė 1 Majit, pėr tė falenderuar shqiptarėt dhe pėr t'i vlerėsuar ata pėr kontributin e dhėnė pėr progresin e vendit.
"Shqipėria sot ėshtė Shqipėria anėtare e NATO-s, e vendimeve historike, e ēeljes sė portave pėr lėvizjen e lirė dhe integrimit tė vendit", u shpreh Berisha, para simpatizantėve, mbėshtetėsve dhe qytetarėve tė thjeshtė tė pranishėm nė sheshin 'Nėnė Tereza'.
Kryeministri theksoi se tė gjithė janė tė pranishėm nė shesh pėr tė nderuar njėri-tjetrin dhe kontributin e gjithėsecilit nė ndėrtimin e Shqipėrisė europiane.
"Sot festojmė mė tė sigurtė se kurrė drejt idealit tonė europian, tė ardhmen tonė dhe tė brezave qė vijnė pas", u shpreh Berisha.
Mė poshtė vijon e plotė fjala pėrshėndetėse e Kryeministrit Berisha:

“Tė dashur qytetare dhe qytetarė tė Tiranės dhe mbarė Shqipėrisė,

Pėrshėndetjet mė vėllazėrore!

Gėzuar festėn!

Sot ne jemi nė kėtė shesh pėr tė nderuar njėri-tjetrin, pėr tė nderuar veprėn e gjithsecilit, kontributin e ēdonjėrit prej jush nė ndėrtimin e Shqipėrisė evropiane.
Sot ne jemi kėtu mė tė gėzuar se kurrė nė historinė tonė.
Sot ne festojmė si njė vend qė ecėn i sigurt drejt idealit tonė evropian.

Qytetare dhe qytetarė tė Tiranės,

Ju shpreh nderimin tim mė tė madh ju dhe mbarė qytetarėve shqiptarė. Le tė ftojmė ne sė bashku ēdo qytetar tė kėtij vendi tė vazhdojmė udhėtimin tonė drejt Evropės, tė zėmė vendin qė ne meritojmė. Le tė ecim ne tė sigurt nė tė ardhmen evropiane pėr veten, fėmijėt tanė dhe fėmijėt e fėmijėve tanė, si e ardhmja mė e shkėlqyer.

Nga ky shesh edhe njė herė ftoj ēdo shqiptar: Le tė bashkojmė pėrpjekjen tonė dhe ta shndėrrojmė kėtė pranverė nė pranverėn e vendimeve tė mėdha pėr lėvizjen tuaj tė lirė nė mbarė Evropėn!
Le tė vazhdojmė ne me mundin, djersėn, punėn, pėrkushtimin tonė tė ndryshojmė ēdo ditė e mė shumė Shqipėrinė!
Le tė vazhdojmė ne me mundin, djersėn dhe punėn tonė tė begatojmė ēdo ditė e mė shumė ketė vend!
Le tė vazhdojmė ne me mundin, djersėn dhe pėrkushtimin tonė tė afrohemi gjithnjė e mė shumė me vendet e zhvilluara dhe tė synojmė t’i arrijmė ato!

Shqipėria kėtė vit ėshtė Shqipėria anėtare e NATO-s. Ėshtė Shqipėria e vendimeve historike pėr ēdo qytetar shqiptar, vendimeve pėr tė ēelur portat pėr kėtė vend dhe pėr kėtė komb drejt anėtarėsimit tė plotė nė Bashkimin Evropian, vendimeve pėr tė lėvizur tė lirė, pa viza. Tė gjitha kėto i bėnė tė mundur djersa, mundi, pėrkushtimi juaj.
I bėri tė mundur vota juaj e lirė. I bėri tė mundur fryma juaj qytetare, besimi juaj i pathyeshėm se Shqipėria do tė behėt njė ditė zonjė, ashtu siē e duam tė gjithė ne.

Rrofshi ju!
Rroftė Shqipėria!
Gėzuar!”

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25396
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi