ILIRIADA PORTAL

Ish tė burgosur dhe tė persekutuar politikė, protestė para selisė sė PS

Shko poshtė

04052010

Mesazh 

Ish tė burgosur dhe tė persekutuar politikė, protestė para selisė sė PS
Ish-tė burgosur dhe tė persekutuar politikė protestuan sot para selisė sė Partisė Socialiste: "Bllokmenėt e rinj nuk mund tė pėngojnė lėvizjen e lirė tė shqiptarėve. Edi Rama mos pengo rrugėn evropiane tė Shqipėrisė"
Nė qendėr tė protestės ishte qėndrimi i kėsaj shtrese pėr socialistėt grevistė qė per tė pėrseketuarit e sistemit komunist, janė pikėrisht bijtė e persekutorėve qė po pengojnė integrimin evropian tė vendit me akte ekstremiste dhe antishqiptare. “Bllokmenėt e rinj nuk mund tė pėngojnė lėvizjen e lirė tė shqiptarėve. Edi Rama mos ndalo rrugėn evropiane tė Shqipėrisė” - ishin thirrjet e protestuesve me flamuj tė NATO-s dhe tė BE si dhe me dhjetra foto tė tė pushkaturave dhe tė dėnuarve nė burgjet komuniste. Tė persekutuarit politikė shprehėn indinjatėn e tyre tė thellė se Edi Rama dhe pasuesit e tij nuk mund tė ndėrpresin nė mes aspirarat dhe ėndrėn evropiane pėr tė cilėn u sakrifikaun me qindra mijėra shqiptarė ne burgje e kalvare tė gjata vuajtjesh e internime gjate diktaturės 45 vjecare. Nė njė deklaratė tė pėrbashkėt shoqatave sė tė pėrsektuarve dhe Institutit tė Integrimit tė tė pėrndjekurve politikė ndėr tė tjera thuhet se : Nxitėsi kryesor i turbullirave qė po shkaktohen kėto ditė ėshtėEdi Rama qė me klikėn e tij bėn thirrje pėr rrėzim tė qeverisė sė dalė nga zgjedhje tė certifikuara tė 28 Qershorit Deputetėt e Partisė Socialiste, pinjollė tė blokkut komunist tė udhėzuar nga kryetari I tyre thėrrasin “ja vdekje ja liri”, parrulla qė tė kujtojnė kohėt e errėta tė vrasjeve politike , vecanėrisht ato nė 97 si ushatarkėt e lartė Bujar Kaloshi Lekė Qoku, Besnik Hidri, Besim Cera etj. Ish tė persekutuarit politikė” - thuhet nė deklaratė nuk kanė harruar torturat dhe vuajtjet mizore te komunisteve pėr liri e demokraci dhe u kujtojmė bijve tė bllokut qė koha e komunizmit ka ikur njėherė e pėrgjithmonė. Greva e urisė apo ide tė tjera revolucionare tė llojit Leninist nuk kanė vend nė Shqipėrinė e NATO-s dhe pėrpjekjet e saj pėr liberalizim tė shpejtė vizash. Shtresa jonė- thuhet mė tej nė deklaratėn e shoqatave dėnon rėndė aktin e djegjes sė flamurit tė NATO-s pėr tė cilėt dhanė jetėn shqiptarėt nė protestėn e e lavdishme tė SPACIT apo u dėnuan me qindra vite burgje e internime. Kėtė flamur e djegin sot fėmijėt e baballarėve persekutorė tė lirisė, por liria nuk vdes. Tė persekutuarit politikė- thuhet nė deklaratė do tė vazhdojnė me cdo kusht mbrojtjen e integrimit tė Shqipėrisė nė Evropė dhe lėvizjen aq tė dėshiruar tė shqiptarėve pa viza nė Evropė.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23638
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi