ILIRIADA PORTAL

Kthehet Rama nė Tiranė, ishte nė Paris veē pėr njė natė qejfi

Shko poshtė

08052010

Mesazh 

Kthehet Rama nė Tiranė, ishte nė Paris veē pėr njė natė qejfi
UPDATE- Pas zbulimit nga mediat tė aventurės ilegale tė ylberistit nė Paris, ai ėshtė kthyer sot nė kryeqytet, ndėrkohė qė ende nuk ka vizituar grevistėt e shtruar nė pavionin infektiv

Kryesocialisti Edvin Rama ėshtė kthyer sot nė orėt e para tė mėngjesit nė Tiranė, pas njė nate ahengu dhe qejfi nė bulevardin “Shamps Elize”, tė Parisit me mikun e tij tė adoloshencės dhe jetės studentore Anri Sala. I ndodhur nė kushte tė forta paniku sipasojė e zhvjeshjes nga mashtrimi qė pėrcolli nė media se po shkon nė Bruksel, ndėrkohė qė u stacionua nė Francė, pėr disa ditė ‘relax’, larg grevės dhe pisllėkut tė ēadrave tė bulevardit, kryesocialisti u kthye me urgjencė, duke mbartur me vete grahmėn e turpit dhe atė tė mashtrimit. Pėrhapja e gėnjeshtrės se po nisej pėr takime politike nė Bruksel, tingėlloi si diēka normale, por gjithsesi nuk aktivizoi ndjenjėn e besueshmėrisė te opinioni publik...Kjo fazė dyshimi shėrbeun vėrtetė si njė ganregė e shembjes sė mashtrimit tė pisėt sė Edi Ramės, teksa ėshtė zbuluar se ky i fundit ka qenė i ftuar personal i Anri Salės nė Paris, nė lagjen e ahengut tė bulevardit tė famshėm “Shamps Elize”. Tallja dhe braktisja e grevistėve ka arritur kulmin, kur u mėsua se ai do kalojė disa ditėt nė Francė nėn shoqėinė e A.Salės, i cili sic edhe dihet ia di krizat kryetarit tė PS dhe ka informacion se sa kohė i duhet pėr t’u ēliruar nga stresi dhe pėr t’u rikthyer nė gjendje disi normale.

Mashtrimi, Edi Rama fluturon pėr nė Paris jo nė Bruksel


Pas futjes nė burg tė deputetėve dhe simpatizantėve, Edi Rama humbi ēdo mbėshtetje ndėrkombėtare pėr kauzėn e ngritur, duke faktuar mirėfillti tendencėn e tij pėr marrje tė pushtetit pėrmes dhunės. Pas informacioneve tė para se Edi Rama ėshtė tashmė njė figurė e padėshiruar pėr kancelaritė perėndimore, ky i fundit dha lajmin nėpėr disa media tė kontrolluara prej tij, se ėshtė nisur pėr njė vizitė drejt Brukselit, por qė njė tė vėrtetė edhe kjo ka rezultuar njė mashtrim i pastėr, pasi mėsohet se ka qėndruar nė Paris, pėr relax , duke kujtuar kohėt e vjetra, atėherė kur ai ishte student.
I vetėdijshėm se nė Bruksel nuk ka pėr ta pritur askush dhe se nuk ka pėr tė realizuar asnjė takim me shefat e diplomacisė evropiane, Edi Rama ka pėrfunduar nė suitat e kryeqytetit francez, pėr tė kuruar stresin dhe depresionin qė po e mundon qėkur ka nisur greva e urisė, ndėrkohė qė nė bulevard ka lėnė 22 deputetė dhe 200 simpatizantė tė burgosur. Atje nė Paris e pret Anri Sala, njė liman i vjetėr i shoqėrisė sė vjetėr tė Edi Ramės, i cili edhe e di natyrėn e stresit tė kryetarit tė PS-sė, dhe se si i kalon atij. Edhe vetė Gramoz Ruēi, kur tha nė miting se kryetari i partisė ėshtė nisur jashtė shtetit, u pėrkujdes tė theksonte se ishte atje pėr njė vizitė tė shkurtėr .
Nė bazė tė informatave nga aeroporti Nėnė Tereza , mėsohet se paraditen e djeshme ėshtė paraqitur kreu i Partisė Socialiste, pėr tė marrė linjėn ajrore, por destinacioni nuk ka qenė Brukseli, por Parisi, atje ku e prit miku e shoku i vjetėr, i cili i di mirė tekat e relaksit e tė qetėsisė shpirtėrore, aq shumė e dėshiruar prej tij, nėse do tė risillnim nė vėmendje lėvizjet politike tė PS-sė tė mbushura me fushata anormale shpifjesh dhe trillimesh pėr tė nxirė imazhin e vendit.
Edhe pse njė pjesė e njerėzve pranė Ramės, janė pėrpjekur ta mbajnė tė fshehtė informacionin, gėnjeshtra nuk ka mundur tė rezistojė mė shumė se 2-3 orė deri nė konfirmimin pėrfundimtar se Edi Rama nuk ka udhėtuar drejt Brukselit, por pėrkundrazi pėr nė qytetin e tij, nė bulevardin Shamps Elize tė cilin e ka pėrdorur pėr vite me radhė si strehė argėtimi dhe qejfi, por nė kėtė rast, pėr tė larguar stresin e akumuluar gjatė ditėve tė fundit duke filluar nga protesta deri te greva e urisė.
Lajmi i kobshėm ėshtė pėr grevistėt e burgosur nė bulevardin Dėshmorėt e Kombit , tė cilėt kanė humbur jo vetėm solidaritetin njerėzor, por po pėrballen edhe me braktisjen e lidershipit tė tyre. Braktisja nuk ėshtė kapėrdirė mirė, sidomos pas frazave optimiste se ishte gjetur njė zgjidhje se si do tė mund tė ndėrpritej greva e urisė. Arratisja drejt Parisit tashmė jo veē zgjat agoninė e kėsaj greve-autogol edhe pėr 2-3 ditė tė tjera, por edhe tregon se njė zgjidhje pėr tė dalė nga qorrsokaku nuk ėshtė gjetur nga kryetari i opozitės.
55
avatar
emigranti

Numri i postimeve : 894
Reputation : 5
Points : 19994
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi