ILIRIADA PORTAL

Artistėt letėr Ramės: Mos pengoni integrimin

Shko poshtė

09052010

Mesazh 

Artistėt letėr Ramės: Mos pengoni integrimin
Nė mbyllje tė ditės sė nėntė tė grevės sė urisė tė grevistėve tė opozitės qė kėrkojnė transparencėn e zgjedhjeve tė 28 qershorit, personalitete tė artit dhe kulturės i bėnė thirrje kreut tė PS-sė tė mos dėmtojė imazhin e vendit.
Me anė tė njė letre tė hapur, emra tė njohur tė artit dhe kulturės shqiptare i kanė kėrkuar kryetarit socialist Edi Rama, tė mos lejojė qė vendi tė shndėrrohet nė gazin e botės. “Nė ditėn kur 12 ministra tė Jashtėm tė BE-sė mbėshtetėn publikisht heqjen e vizave pėr Shqipėrinė, njė grusht figurash politike dhe militantėsh tė partisė suaj u ndrynė nė njė grevė urie nė zemėr tė Tiranės. Pėr fat tė keq, ky izolim i ngjashėm me ngujimin absurd dhe aspak ekzistencial, ēdo ditė e mė shumė po humbet kuptimin e dimensionit tė lirisė dhe po kthehet nė pėrhumbje, amulli dhe dėshpėrim,“ thuhet nė letėr.

Mė tej nėnshkruesit e letrės sė hapur theksojnė domosdoshmėrinė e jetės politike tė vendit, nė tė mirė tė ėndrrės sė shqiptarėve pėr tė qenė pjesė e Europės. “Kjo ėshtė arsyeja qė na shtyn tė bėjmė kėtė thirrje publike, pėr tė rigjetur kuvendin, politikėn e dialogun. Ka shumė kohė qė nė botėn e qytetėruar qėllimi nuk e justifikon mjetin. Nuk ka mė gjasa qė njė politikan, grup a parti politike t’i kundėrvihet interesit dhe aspiratave tė popullit tė vet“, vėnė nė dukje artistėt, duke i bėrė thirrje kryesocialistit tė “lejojė shqiptarėt tė mbėrrijnė nė shtepi“.

Ja personalitetet qė kanė nėnshkruar letrėn:

Mirush Kabashi Artist i Popullit
Agim Krajka Mjeshtėr i Madh
Irini Qiriako Kėngėtare, Mjeshtre e Madhe
Skėnder Kamberi Piktor, Artist i Popullit
Fatos Kongoli Shkrimtar
Agron Aliaj Koreograf, Artist i Popullit
Drita Pelingu Aktore, Mjeshtre e Madhe
Nestor Jonuzi Piktor, Artist i Popullit
Tinka Kurti Artiste e Popullit
Luiza Papa Artiste e Merituar
Edmond Tupja Perkthyes, Pedagog
Dhimitraq Orgocka Regjisor, Artist i Merituar
Margarita Xhepa Artiste e Popullit
Guljerm Radoja Aktor
Ali Oseku Piktor i Popullit
Armaldo Kllogjeri Tenor i njohur nė skenat botėrore
Marjana Leka Soprano
Etleva Golemi Soprano
Gerd Vaso Solist i TOB
Lili Cingu Mjeshtre e Madhe
Anila Zajmi Piktore
Genc Shkodrani Piktor
Buron Kaceli Piktor
Rexhep Ēeliku Mjeshtėr i Madh
Orjon Shima Piktor
Zerina Kuke Artiste
Zhani Ciko Mjeshtėr i Madh
Elvira Diamanti Aktore
Xhelal Tafaj Artist, urdheri “Naim Frashėri i Artė”
Lajla Agolli Kompozitore
Ylber Gjini Bariton
Myfarete Laze Kėngėtare
Suela Konjari Aktore
Perikė Gjezi Aktor
Helga Saraēi Valltare
Genc Pėrmeti Piktor
Sabahet Vishnja Kėngėtare
Donika Ēili Pianiste
Manjola Konjari Mezo soprano
Ardian Isufi Piktor
Amik Kasaruho Shkrimtar, pėrkthyes
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Artistėt letėr Ramės: Mos pengoni integrimin :: Komentet

Mesazh prej Sun May 09, 2010 1:27 pm nga neni 55

gjith populli mendon si ju

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 10, 2010 2:19 pm nga lidabica

mese normale,kjo greve nuk ka sens!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon May 10, 2010 5:57 pm nga adBėhet me i fuqishėm zėri i intelektualėve (mjekė dhe nga kultura) tė paangazhuar nė politikė kundėr grevės

Zoti Rama hiqeni pritėn! Lėrini shqiptarėt tė mbėrrijnė nė SHTĖPI, nė Evropė! “Lufta pėr pushtet nuk mund tė pengojė integrimin”

Ndonėse fillimisht ishin 41 intelektualė qė iu drejtuan publikisht Edi Ramės, pėrmes njė peticioni qė te heqė dorė nga barrikadat e izolimit tė Shqipėrisė, sot janė trefishuar nė 126-ė. Plot 126-ė intelektualė, figura tė shquara tė artit dhe skenės, vlerėsojnė se ka ardhur koha qė ata shqiptarė qė vazhdojnė tė mbahen me dhunė nė bulevardin e kryeqytetit, tė rikthehen nė shtėpitė e tyre, e njėherazi i bėjnė thirrje Ramės, tė mos tentojė tė ndėrpresė destinimin e shqiptarėve nė rrugėn e tyre drejt “Shtėpisė” sė pėrbashkėt, siē ėshtė familja evropiane.
“Zoti Rama hiqeni priten! Lėrini shqiptarėt tė mbėrrijnė nė SHTĖPI”, ėshtė apeli publik i intelektualėve, duke shtuar se “ne tė gjithė e dimė se pėrpjekjet pėr tė fituar pushtetin me anėn e kaosit dhe anarkisė janė rrugė pa krye, janė standarde tė diktaturave dhe rebelimeve tė dėnueshme botėrisht”. “Fatkeqėsisht ne nuk arritėm ta bėnim njė rebelim tė tillė nė kohėn e diktaturės sė kuqe. Ne nuk arritėm tė vetėflijoheshim atėherė kur do tė kishte kuptim. Ne tė gjithė arritėm kėtu duke ecur nėpėr kalldrėmin e kėtij tranzicioni kaq tė gjatė. Ne kemi ecur dalėngadalė duke e tronditur herė pas here besimin e tė gjithė atyre qė na mbėshtetėn. Por… mė nė fund… ne tani jemi nė prag”, shkruajnė nė deklaratėn e tyre intelektualėt.

Artistėt firmėtarė- figura tė shquara tė artit, skenės dhe fushave tė tjera

Avni Mula Nderi i Kombit

Sajmir Kumbaro Regjizor

Jul Bushati Mjek, Profesor Doktor

Zamir Ndroqi Mjek, Profesor

Nestor Tereska Mjek Profesor Doktor

Hysen Heta Mjek, Profesor Doktor

Arben Pepa Mjek

Sokol Shupo Profesor

Artan Peqini Skulptor

Edmond Zhulali Kompozitor

Elsa Kone Mjeke, Profesore

Bujar Kapexhiu Regjizor

Jera Kruja Mjeke, Profesore Doktore

Muhedin Shehu Mjek

Arben Preza Mjek

Halim Kosova Mjek

Hasan Hafizi Mjek

Aida Bushati Mjeke

Gjergj Belba Mjek

Rezart Oketa Mjek

Minella Krriqi Artist

Pellumb Piperaj Mjek

Kujtim Qemani Mjek

Mehdi Alimehmeti Mjek

Silvana Bala Mjeke

Vilhem Konjari Artist

Anila Godo Mjeke

Niko Verushi Mjek

Simon Manjani Mjek

Rajmonda Lengu mjeke

Iris Zasellari Mjek

Leonara Kurti Mjek

Makbule Naupi Mjeke

Ilir Mici Mjek

Sajmir Kodheli Mjek

Ibrahim Bruka Mjek

Anila Prifti Mjek

Studente Haka Mjeke

Albana Shyti Mjeke

Evgjeni Kaēi Mjek

Pranvera Zeneli Mjeke

Suzana Cani Mjeke

Irena Vila Mjeke

Oriona Vali Mjeke

Urana Prendi Mjeke

Adelina Selmani Mjeke

Lindita Ilioli Mjek

Nexhdet Tora Mjek

Neribana Keshi Mjeke

Kastriot Dallaku Mjek

Enkelejda Prifti Mjeke

Genc Kabili Mjek

Merita Isaku Mjeke

Niko Verushi Mjek

Fjodor Kallaxhi Mjek

Nderim Horeshka Mjek

Ardian Hajderi Mjek

Nordian Xhindi Mjek

Ilir Jano Mjek

Sinan Manjani Mjek

Edmond Benusi Mjek

Astrit Bimbashi Mjek

Makbule Naupi Mjeke

Eduart Tushe Mjek

Osman Qytyku Mjek

Adriana Misja Mjeke

Denisa Hajderi Mjeke

Eva Sahatēiu Mjeke

Aleksander Cino Mjek

Merita Isaku Mjeke

Erseida Ndoni Mjek

Vjollca Mbiarra Mjek

Astrit Bimbashi Mjek

Rajmond Bracaj Mjek

Elveta Tomorri Mjeke

Alba Proko Mjeke

Enkelejda Labi Mjeke

Alda Zani Mjeke

Artemisa Ēollaku Mjeke

Ikbale Lami Mjeke

Bruno Shiroka Mjek

Tatjana petriti Mjeke

Fatbardha Duraj Mjeke

Sokol Koldashi Mjek

Engjellushe Hasani Mjek

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue May 11, 2010 11:24 am nga lidabica

Po ku pyet ky per artiste dhe intelektuale,ky i cmendur po mbijeton ne saje te ngujimt te idioteve qe i shkojne pas.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi