ILIRIADA PORTAL

Arrestohen 4 sekserė tė Juridikut

Shko poshtė

18062010

Mesazh 

Arrestohen 4 sekserė tė Juridikut
Etleva Delia

Tre tregtarė dhe njė pėrkthyes i disa gjuhėve tė huaja u arrestuan dje nė Tiranė me akuzėn se falsifikonin diploma tė Fakultetit Juridik, tė cilat i shisnin pėr 7 mijė euro tek personat e interesuar. Personat qė kėrkonin njė diplomė tė Fakultetit Juridik nė Universitetin e Tiranės, paguanin 7 mijė euro, pa qenė e nevojshme tė kalonin qoftė edhe njė orė leksioni apo seminari nė auditorėt e fakultetit shtetėror. Tė arrestuarit merrnin shumėn e kėrkuar nga njėri prej sekserėve dhe dy muaj pas pagesės, prodhonin njė diplomė, e cila sipas verifikimeve nė regjistra figuron e vlefshme, pavarėsisht se “studentėt”, nuk ishin tė regjistruar tek Juridiku. Policia e kryeqytetit njoftoi dje se seksioni i Antikorrupsionit dhe Task Forcė, gjatė operacionit tė koduar “Juristi”, prangosėn, tregtarėt Medat Kasa, 54 vjeē, Anai Muēa, 46 vjeē dhe Fadil Gurri, 43 vjeē. Nė pranga ra edhe Adriatik Koēi, 45 vjeē, me profesion pėrkthyes i gjuhėve tė huaja, anglisht, frėngjisht dhe italisht. Grupi hetimor ka dokumentuar njė rast me diplomė tė falsifikuar, si dhe njė rast flagrant teksa njė person i interesuar pėr tė pasur titullin jurist, po u jepte paratė 4 tė arrestuarve, si dhe listėn me nota tė shkollės sė mesme.
HETIMI i Skandalit
Policia ka kryer verifikimet e diplomės sė sekuestruar e cila dyshohet tė jetė e falsifikuar duke i bėrė njė krahasim me diplomat e lėshuara nga Fakulteti Juridik. Nga krahasimi, sipas policisė, ka rezultuar se diploma e paligjshme, kishte tė njėjtin format me diplomat e dhėna nga Fakulteti i Drejtėsisė. Burimet sqaruan se tė arrestuarit nuk kanė “prodhuar” vetė, nėpėrmjet falsifikimit, diplomėn, e cila ishte e rregullt nė material, por false nė pėrmbajtje. Personave qė dyshohet se janė pajisur me diplomėn false, u gjendet emri nė regjistrat e shkollės, por disa tė dhėna nuk pėrshtaten me studentėt e rregullt tė kėtij fakulteti. Policia ka verifikuar se kėta persona nuk janė tė regjistruar nė fakultet, por emri i tyre ėshtė shėnuar nė mėnyrė fiktive nė regjistra. Grupi hetimor po heton lidhjet e mundshme tė katėr personave tė arrestuar, me ndonjė prej punonjėsve tė administratės, qė mund tė ketė marrė ndonjė ryshfet, nė mėnyrė qė tė shėnojė emrat nė regjistėr dhe t’u sigurojė kartonin e diplomės personave qė paguanin 7 mijė euro. Tė interesuarit pėr tė marrė diplomėn, duhet tė derdhin nė njė numėr llogarie tė hapur nė filiale tė ndryshme bankash, shumėn prej 7 mijė eurosh. I interesuari duhej t’i dorėzonte nė dorė, njė listė notash tė shkollės sė mesme, certifikatė personale dhe fotografi. Diploma sigurohej pas 2 muajsh nga momenti i pagesės nė bankė dhe vulosej nga tė arrestuarit, tė cilėt kishin falsifikuar vulėn e Fakultetit tė Drejtėsisė sė Tiranės.

Aksioni “Juristi”

TE ARRESTUAR


1. Medat Kasa, 54 vjeē, tregtar
2. Anai Muēa, 46 vjeē, tregtar
3. Fadil Gurri, 43 vjeē, tregtar
4. Adriatik Koēi, 45 vjeē,pėrkthyes i disa gjuhėve tė huaja

SEKUESTRUAR

- Diplomė e Fakultetit tė Drejtėsisėe plotėsuar
- Listė notash e plotėsuar
- Shuma prej 7 mijė eurosh
- Certifikata, fotografi, dokumentacion pronash, vula, etj

panorama
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25671
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi