ILIRIADA PORTAL

Taksa e shitjes sė makinave, formula e llogarisjes

Shko poshtė

29072010

Mesazh 

Taksa e shitjes sė makinave, formula e llogarisjes
Teuta Shamku

Makinat e targuara, si llogariten taksat nė shitjen e tyre


Nėse ke njė makinė tė vjetėr dhe kėrkon ta shesėsh pėr tė blerė njė mė tė re, duhet tė mendohesh mirė se taksa qė i detyrohesh shtetit, ėshtė e konsiderueshme. Madje, sa mė e vjetėr tė jetė makina nė vit-prodhimin e saj, aq me e lartė ėshtė taksa qė paguan. Taksė paguhet nė rastin kur makinėn e ke tė targuar dhe kėrkon ta shesėsh tek njė blerės tjetėr, por edhe nė rastin kur makina vjen nga importi. Llogaritja e taksės qė duhet tė paguajė ēdo individ, i cili kėrkon tė shesė njė makinė bėhet mbi bazėn e njė formule tė bazuar nė vitin e prodhimit, nė vitin e importit dhe fuqisė motorike tė automjetit. Po ashtu, llogaritja ndryshon kur njė automjet ėshtė futur nė Shqipėri vite mė parė dhe ėshtė paguar doganė pėr tė, nė shitje taksa llogaritet edhe mbi bazėn e doganės sė paguan nė vitin e qė ėshtė importuar. Me hyrjen nė fuqi tė ligjit pėr taksimin e shitjes sė makinave, kėtij ligji i nėnshtrohen si makinat e importuara qė hyjnė nė territorin tonė, ashtu edhe makinat qė janė tė targuara me vite dhe janė shitur nga njė blerės tek njė tjetėr.

Taksa e mjeteve tė pėrdorura tė transportit

Taksa e mjeteve tė pėrdorura tė transportit llogaritet si mė poshtė:

Cilindrata nė cm3 x koeficienti fiks pėr ēdo vit pėrdorimi x taksa fikse pėr llojin e karburantit. Taksa fikse pėr llojin e karburantit ėshtė 25 lekė pėr naftėn dhe 20 lekė pėr benzinėn. Koeficienti pėr vitet e pėrdorimit ėshtė: a) pėr autoveturat (e kreut 8703): 0,5 pėr ēdo vit pėrdorimi; b) pėr mjetet e tjera (tė Kapitullit 87): 0,25 pėr ēdo vit pėrdorimi.

“Vit pėrdorimi” ėshtė diferenca ndėrmjet vitit, kur mjeti hidhet nė qarkullim tė lirė nė territorin doganor tė Republikės sė Shqipėrisė me vitin e prodhimit. Detyrimin pėr pagimin e taksės e ka importuesi nė ēastin e importimit dhe shitėsi nė rastin e shitjes brenda vendit. Drejtoritė Rajonale tė Shėrbimeve tė Transportit Rrugor llogarisin taksėn dhe e derdhin atė nė organet tatimore.

Mėnyra e llogaritjes sė taksės sė mjetit tė pėrdorur tė transportit, nė vitin 2010 dhe nė vitet nė vijim. Pėr tė gjitha mjetet e pėrdorura tė transportit (tė kapitullit 87 tė NKM) qė importohen pas hyrjes nė fuqi tė ligjit dhe shitjet qė do tė pėsojnė kėto mjete brenda vendit, taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit do tė llogaritet me formulėn e pėrcaktuar me ligjin 5037. Nė rastin e importimit: Cilindrata nė cm3 x koeficienti fiks pėr ēdo vit pėrdorimi x taksa fikse pėr llojin e karburantit. Nė rastin e shitjeve brenda vendit: Taksa pėr t’u paguar nė momentin e shitjes = taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit nė vitin e shitjes minus taksėn e importimit tė mjetit tė hedhur nė qarkullim tė lirė nė territorin doganor tė Republikės sė Shqipėrisė.

Nė import:

Shembull :

Nė rast se njė individ importon nė gusht 2010, njė makinė tip autoveturė (kreu 8703 i NKM) me cilindratė 1700 cm3, qė punon me naftė dhe vite pėrdorimi 4 vjet (e prodhuar nė vitin 2006), taksa e mjetit tė pėrdorur nė momentin e importimit ėshtė:

= Cilindrata nė cm3 x koeficienti fiks pėr ēdo vit pėrdorimi x taksa fikse pėr llojin e karburantit= 1700*25*0.5*4 = 85 000 lekė.

Nė shitjet brenda vendit: Nė rast se ky mjet do tė shitet pas 2 vitesh, nė vitin 2012, taksa pėr t’u paguar nė momentin e shitjes do tė jetė:

Taksa e mjeteve tė pėrdorura tė transportit = taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit nė vitin e shitjes – taksėn e importimit tė mjetit nė momentin e hedhjes nė qarkullim (sipas tabelės nr. 1 mė poshtė) = 1700*25*0.5*6 minus 1700*25*0.5*4 = 127 500 lekė – 85 000 lekė = 42 500 lekė. Nė rast se individi do ta shesė makinėn nė njė nga vitet e mėtejshme, 2013 ose 2014, llogaritja e formulės bėhet duke u spostuar nė tabelėn e mėsipėrme sipas viteve tė pėrdorimit tė mjetit.

Shembull 2

Nė rast se nė vitin 2006, njė individ ka importuar njė autoveturė tė re (kreu 8703 i NKM) me cilindratė 2500 cm3, qė punon me benzinė, e prodhuar po nė atė vit, dhe nė nėntor 2010, kjo makinė do tė shitet, qytetari do tė paguajė taksėn e mjetit tė pėrdorur tė transportit si mė poshtė : Taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit = taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit nė vitin 2010

– taksėn e importimit tė mjetit nė vitin 2006

Taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit = 2500*20*0.5*4 – 0

Taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit = 100 000 lekė

Shėnim. Nė vitin 2006, nė momentin e importimit individi nuk ka paguar taksėn e importimit tė mjeti,t sepse ėshtė autoveturė e re e prodhuar nė 2006 dhe e hedhur nė qarkullim tė lirė nė Shqipėri po nė vitin 2006. Sipas shembullit 2 do tė veprohet edhe nė rastet e shitjes sė mjeteve tė blera me 0 (zero) km

brenda vendit nga koncesionarėt. Pėr tė gjitha mjetet e pėrdorura tė transportit (tė kapitullit 87 tė NKM), tė cilat janė importuar para hyrjes nė fuqi tė ligjit nr. 9769, datė 9.7.2007, nė rastin e shitjes sė mjetit brenda vendit , taksa e

mjetit tė pėrdorur pėr t’u paguar do tė llogaritet me formulėn e mėposhtme.

5038 Taksa pėr t’u paguar nė momentin e shitjes = taksa e llogaritur e mjetit tė pėrdorur tė transportit nė vitin e shitjes minus taksėn e importimit tė mjetit tė pėrdorur , tė llogaritur me formulėn e ligjit nr. 9769, datė 9.7.2007, pavarėsisht nga viti i importimit.

Shembull :

Nė rast se njė individ ka importuar nė vitin 2006, njė makinė tip autoveturė (kreu 8703 i NKM) me cilindratė 1700 cm3, qė punon me benzinė dhe vite pėrdorimi 4 vjet dhe do ta shesė nė gusht 2010, pagimi i taksės sė mjetit tė pėrdorur do tė jetė si mė poshtė.

Taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit = taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit nė vitin e shitjes – taksėn e importimit tė mjetit tė pėrdorur, llogaritur me formulėn e ligjit nr. 9769, datė 9.7.2007. Nė vitin e shitjes, autovetura ka 6 vite pėrdorimi.

Taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit nė vitin e shitjes = 1700*20*0.5*6 = 127 500 lekė

Autovetura nė momentin e importimit ka pasur 4 vite pėrdorimi, pėr kėtė arsye, si koeficient pėr vitet pėrdorimi merret 0.0024.

Taksėn e importimit tė mjetit llogaritur me formulėn e ligjit nr. 9769, datė 9.07.2007

=1700*20000*0.0024 = 81 600 lekė.

Taksa pėr t’u paguar = 127 500 lekė minus 81 600 lekė

Taksa pėr t’u paguar = 45 900 lekė

b. 1) Nė rast se mjeti i pėrdorur do tė rishitet brenda vendit, taksa pėr t’u paguar do tė llogaritet me formulėn: Taksa pėr t’u paguar nė momentin e shitjes = taksa e mjetit tė pėrdorur tė transportit nė vitin e shitjes minus taksa e llogaritur e mjetit tė pėrdorur nė vitin e shitjes sė mėparshme. Nė vijim tė shembullit 3, nė rast se ky mjet do tė shitet pas 2 vitesh, nė vitin 2012, taksa pėr t’u paguar nė momentin e shitjes do tė jetė:

Taksa pėr t’u paguar nė vitin e shitjes 2012 do tė jetė: 1700*20*0.5*8 = 170 000 lekė

Taksa e llogaritur nė vitin e shitjes sė mėparshme (viti 2010) = 1700*20*0.5*6 = 127 500 lekė Taksa pėr t’u paguar nė shitje nė vitin 2010 = 170 000 lek minus 127 500 lekė = 42 500 lekė

Taksa qė paguhen nga blerėsi i parė tek blerėsi i dytė

Makinat nė Shqipėri kryesisht janė me vit prodhimi mė shumė se 10 vjet. Kėshtu qė taksa e shumė prej tyre nė shitje do tė jetė e lartė. Por shitja e makinave bėhet nė shumė raste pėr makinat qė janė tė futura nė Shqipėri dhe tė targuara prej vitesh. Kėshtu njė person qė ka blerė makinė nga importi e ka targuar atė dhe do ta shesė tek njė blerė si dytė kėrkon tė dijė se sa do tė paguajė. E gjithė kjo procedura e ka njė formulė qė mjafton ti referohesh dhe e gjen vlerėn e taksės qė duhet tė paguash. Vlera e pagesės ėshtė sa diferenca mes taksės sė re dhe doganės sė paguar pėr makinėn. Por shitėsi, nuk ėshtė se e ka paguar vetė doganėn. Pėr kėtė arsye, ai duhet tė dijė si llogaritet dogana pėr makinėn qė ai do tė shesė.

Shembulli :

Mė e thjeshtė kjo llogari bėhet po tė marrim njė shembull.

Sipas statistikave, shumica e makinave nė Shqipėri janė mbi 10-vjeēare. Kėshtu njė individ ka blerė njė makinė me naftė 2000 kubikė, prodhim i vitit 1995. Makina ka hyrė nė Shqipėri nė vitin 2005 dhe ėshtė zhdoganuar nė atė vit. Individi e ka blerė makinėn nė vitin 2008, pasi ėshtė pėrdorur nė Shqipėri. Sot, nė vitin 2010 ai vendos ta shesė makinėn. Pėr tė gjetur sa para do tė paguajė pėr shtetin, atij i duhet tė llogarisė doganėn e paguar nė vitin 2005. Me ligjin e vjetėr, dogana e njė makine nafte me motor 2000 kubikė dhe me vit prodhimi 2000, do tė llogaritej me formulėn: taksė fikse x cilindratė x koeficient pėr vit prodhimi. Nė rastin tonė, 25000 lekė (taksa fikse pėr naftėn) x 2000 (kubatura e motorit) x 0.0048 (koeficienti pėr makinat mbi 10 vjet). Me ligjin e vjetėr, dogana qė do tė paguhej do tė ishte 240 mijė lekė. Pra, kjo ėshtė shuma e paguar nga blerėsi i parė.

Me ligjin e ri, qė ka hyrė nė fuqi, nuk ka mė doganė, por taksė pėr automjetet e pėrdorura. Sipas formulės, kjo taksė llogaritet, cilindratė x koeficient fiks pėr vit prodhimi x taksė fikse pėr llojin e karburantit. Nė rastin tonė do tė kishim, 2000 (kubatura e motori) x 0.5 (koeficienti fiks) x 15 (vitet e prodhimit tė makinės) x 25 (koeficienti pėr naftėn). Me ligjin e ri, taksa e makinės do tė ishte 375 mijė lekė. Pagesa qė duhet tė bėjė individi pėr shitjen e makinės ėshtė diferenca mes taksės sė re dhe doganės sė paguar nė vitin 2005. Pra, nga 375 mijė lekė qė ėshtė taksa e re, zbriten 240 mijė lekė qė ishte dogana e vitin 2005. Nė rast shitjeje sot tė makinės, individi do tė paguajė 135 mijė lekė pėr llogari tė shtetit. Me anė tė kėtij shembulli, tė gjithė ata qė kanė blerė makina me targa, mund tė llogaritin vetė se sa ėshtė dogana e paguar nga shitėsit e makinės dhe sa do tė jetė taksa qė do tė paguajnė ata vetė, nė rast tė shitjes sė makinės. Nga llogaritje del qartė se makinat e vjetra, nuk kanė ndonjė leverdi tė madhe tė shiten. Ligji i ri i financave pėrcakton qartė se blerja e makinave tė reja do tė kushtojė mė lirė, por cenon rėndė shitjen e makinave tė pėrdorura. Nė njė vend si Shqipėria, ku shumica e makinave janė mbi 10-vjeēare, ka shumė mundėsi qė njerėzit tė mbajnė deri nė pamundėsi riparimi makinat e vjetra, sesa t’i shesin ato dhe tė paguajė tarifa milionėshe pėr tė mbushur arkėn e financave.

Dy llojet e taksave

Dogana e vjetėr e makinave  • Taksa fikse x cilindrata e motorit x koeficienti i viteve tė pėrdorimit;
  • “Taksa fikse” pėr ēdo autoveturė dhe mjet tjetėr, me benzinė, caktohet 20 000 lekė dhe pėr ēdo autoveturė dhe mjet tjetėr, me naftė, 25 000 lekė;
  • “Cilindrata e motorit” ėshtė vėllimi i dhomės sė djegies sė motorit, i shprehur nė centimetėr kub (cm3);
  • “Koeficientėt e viteve tė pėrdorimit” janė si mė poshtė:

  1. I) deri nė 2 vite pėrdorimi 0,0016;
  2. II) mbi 2 deri nė 4 vite pėrdorimi 0,0024;
  3. III) mbi 4 deri nė 7 vite pėrdorimi 0,0029;
  4. IV) mbi 7 deri nė 10 vite pėrdorimi 0,0032;
  5. V) mbi 10 vite pėrdorimi 0,0048.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25671
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Taksa e shitjes sė makinave, formula e llogarisjes :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Jul 30, 2010 2:46 pm nga ADMIN

Kjo eshte edhe nje nder formulat e korrupsionit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jul 30, 2010 5:46 pm nga nardlushnja

se besoj...
nuk ka formula te tilla korrupsioni sali berisha.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jul 30, 2010 5:52 pm nga nardlushnja

Keto shifra me duken shume kolosale per te shitur apo blere n je makine.
Ketu ku jetoj une jane 10 here me pak
Te sheses nje makine 1400 kubikshe 6 vjecare paguan vetem 134 euro.
Bejeni prove me formulen e Saliut dhe shikoni diferencen.
Keta kane ikur per lesh te gjithe.

dakort te besh nje zhdoganim makine dhe te paguash 800 euro nuk eshte dhe keq,por te sheses brenda per brenda makina dhe te pagush shifra te tilla .......ata duhen vrare me buke ne goje.Ata kujtojne se populli shqiptar eshte i pasur si puna e tyre.Ata vete kane para sepse jane te korruptuar ....maskarenjte

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Aug 02, 2010 9:40 pm nga ADMIN

nardlushnja shkruajti:Keto shifra me duken shume kolosale per te shitur apo blere n je makine.
Ketu ku jetoj une jane 10 here me pak
Te sheses nje makine 1400 kubikshe 6 vjecare paguan vetem 134 euro.
Bejeni prove me formulen e Saliut dhe shikoni diferencen.
Keta kane ikur per lesh te gjithe.

dakort te besh nje zhdoganim makine dhe te paguash 800 euro nuk eshte dhe keq,por te sheses brenda per brenda makina dhe te pagush shifra te tilla .......ata duhen vrare me buke ne goje.Ata kujtojne se populli shqiptar eshte i pasur si puna e tyre.Ata vete kane para sepse jane te korruptuar ....maskarenjte
Jam pltosisht dakort me ty nard ,ky eshte vertete nje krim kundra popullit ,vertete skandaloze ,ato pare vjedhen nga zyrtaret dhe mbas 2 viteve zhduken nga figura dhe po thuaj te gjithe Vijne ketu ne Amerik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Aug 03, 2010 5:45 pm nga nardlushnja

jo porta.
ato pare vidhen nga qeveria sepse eshte ajo qe nxjerr formula te tilla.
zyrtaret jane te vegjel .kjo nuk do te thote qe nuk jane te korruptuar.ata marin disa leke me shume per sherbimet e tyre.
Leket me te medhaja kalojne ne shtet dhe me vone zhduken nga Saliu me shoke...ok

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Aug 03, 2010 9:39 pm nga ADMIN

nardlushnja shkruajti:jo porta.
ato pare vidhen nga qeveria sepse eshte ajo qe nxjerr formula te tilla.
zyrtaret jane te vegjel .kjo nuk do te thote qe nuk jane te korruptuar.ata marin disa leke me shume per sherbimet e tyre.
Leket me te medhaja kalojne ne shtet dhe me vone zhduken nga Saliu me shoke...ok
Ndoshta po e kapim diskutimin per bishtit ,sipas teje Salia tani duhet te jete njeriu ma i pasur ne Europe ,ndoshta edhe ne bote ,ka mbi 21 vite qe bene te njejten gje ,hmmmmm nuk i dihet Nard se kush i vjedh ,por dicka eshte e vertete qe keto formula taksash nuk existojne ne as nje vend ne bote ,prandaj firmat e botes e kane shume te veshtire te investojne ne shqiperi,sepse sigurija e tyre ne taxa nuk eshte e sigurte ,keshtu eshte edhe kjo formula e shitjes te makinave ,kuku per neve cfare na ka gjete ,pa zot shtepija na ka mbete

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Aug 04, 2010 3:32 pm nga nardlushnja

Ke shume te drejte Porta.
Vetem nje korigjim duhet te besh tek postimi i mesiperm.......
duhet te theksosh qe diskutimi eshte kapur nga koka

dhe nuk duhet te vesh ne dyshim qe salia eshte shume i pasur...ne mos ai e bija apo dhendri apo i biri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi