ILIRIADA PORTAL

Temperaturat e larta pėrfshijnė vendin kujdes me diellin

Shko poshtė

14082010

Mesazh 

Temperaturat e larta pėrfshijnė vendin kujdes me diellin




TIRANE- Vendi ėshtė pushtuar prej ditėsh nga i nxehti, ndėrsa meterologėt parashikojnė njė ulje tė vogėl tė temperaturave vetėm duke nisur nga fillimi i javės sė ardhshme.
Nga tė dhėnat sinoptike nė agjencinė e lajmeve BalkanĖeb, dje vendi jonė pėrjetoi njė ditė tė nxehtė me temperatura relativisht tė larta nė gjithė qytetet. Por, edhe sot pritet qė temperaturat maksimale nė kryeqytet do tė shėnojnė 34-35 gradė, ndėrsa ato minimale 19 gradė celcius.

Temperaturat nė qytetet kryesore pėr ditėn e sotme do tė jenė: Tirana 35 gradė me e larta dhe 20 mė e ulėta, Durrės 35-21, Shkodėr 32-19, Vlorė 32-21, Kukės 35-19, Elbasan 35-20, Fier 35-20, Korcė 29-16, Gjirokastėr 32-20 dhe Sarandė 32-21 grade Celsius.

Temperaturat tė njėjta do tė vazhdojnė dhe nesėr, e dielė, ndėrsa pritet qė ditėn e hėnė tė bien me 1-2 gradė Celsius, dhe pėrkatėsisht me 2-3 gradė tė tjera ditėn e martė.
E ndėrsa temperaturat e nxehta vazhdojnė, mjekėt japin kėshilla, sidomos pėr fėmijėt dhe tė moshuarit, se si tė mbrohen nga i nxehti.
Sipas mjekėve, njerėzit duhet tė rrijnė nė vende me gjelbėrim nė periudhėn mė tė freskėt tė ditės. Tė pėrdoren kapele pėr tė mbrojtur kokėn dhe qafėn. Tė pėrdoret dietė ushqimore me zarzavate tė pėrpunuara mirė termikisht (tė gatuara me vaj misri ose ulliri). Tė evitohet pėrdorimi i yndyrave shtazore (gjalpė, dhjamė) dhe kripės sė tepėrt.

Mjekėt kėshillojnė gjithashtu qė tė moshuarit dhe tė vegjlit tė qėndrojnė nė ambiente tė freskėta dhe tė evitohet dalja nė orėt e pikut, 11:00-16:00. Sipas tyre, gjatė ditėve tė nxehta duhet tė konsumohet sa mė shumė ujė dhe lėngje.
(e.n/BalkanWeb)
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25651
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi