ILIRIADA PORTAL

Tension nė KQZ, Ristani: Pėrjashtohet vėzhguesja e PS

Shko poshtė

20062011

Mesazh 

Tension nė KQZ, Ristani: Pėrjashtohet vėzhguesja e PS
Mbledhja e sotme e KQZ-se nis me tension mes kreut te komisionit Arben Ristani dhe vezhgueses se PS-se ne nje nga tryezat e numerimit te votave.
Sipas kreut te KQZ-se, Ristani ne ate tavoline ka gjithnje konfuzion dhe probleme, nderkohe qe ka akuzuar vezhguesen Anila Cobani per mashtrim me shifren e lexuar. “Per kete qe sapo the ti nuk meriton te jesh me ne ate tavoline numerimi”- ka thene Ristani, duke kerkuar largimin e saj nga salla.
Ka kundershtuar menjehere, perfaqesuesja e PS-se, ne KQZ, Deshira Subashi, duke e quajtur absurde kalimin ne vote per nje propozim te tille. “Nuk mund te kaloni ne votim e me tej te hiqni me vote 4 me 2 vezhguesen”- ka thene Subashi. Por megjithe kete, vezhguesja eshte larguar pas votimit me shumice te thjeshte votash nga anetaret e KQZ-se.


Vazhdon sot nė rinumėrimi i votave tė kontestuara, kryeson Basha
Sot paradite rreth orės 10:00, nė KQZ pritet tė rinisė rinumėrimi pėr njėsinė nr. 4. Dje nė mbrėmje pėrfundoi nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ), rinumėrimi i votave tė kontestuara me njėsinė nr.3 , KAZ 47 ku u hapėn 117 kuti. Deri tani kandidati i "Aleancės pėr Qytetarin" Lulzim Basha kryeson me 76 vota mė shumė se Edi Rama. Gjatė paradites, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) rinumėroi votat e hedhura gabim pėr zgjedhjet lokale tė Tiranė nė njėsinė Nr. 2.
Nė total u rinumėruan 190 kuti tė kėsaj njėsia, ku u gjetėn 19 vota pėr Lulzim Bashėn dhe 10 vota pėr Edi Ramėn.
KQZ filloi dje procesin e hapjes sė kutive dhe rinumėrimit tė fletėve tė kontestuara nė 365 qendrat e votimit tė Bashkisė Tiranė. Nė ditėn e djeshme rezultuan 28 vota nė favor tė kandidatit demokrat, Lulzim Basha dhe 26 pėr rivalin e tij socialist, Edi Rama.
Kjo e ēoi diferencėn mes te dyve nė 83 vota njė ditė mė parė. Numėrimi bėhet nga 8 grupe njėkohėsisht. Secili grup i rinumėrimit do tė jetė nga dy anėtarė qė i pėrkasin administratės sė KQZ-sė dhe do tė hapė katėr kutitė e sė njėjtės qendėr votimi.
Votat e gjetura nė kutinė e gabuar do tė kėrkohen nė zarfin e fletėve tė kontestuara nė secilėn kuti, do tė rinumėrohen dhe rivlerėsohen nga grupet e numėrimit, dhe para se tė tabulohen, do t’i njoftohen KQZ-sė pėr t’i pasqyruar nė tabelė.
Pėr ēdo tavolinė ky poēes ndiqet edhe nga dy vėzhgues tė PD-sė dhe PS-sė. Pėr fletėt e hedhura gabim shikohet zarfi ku janė futur fletėvotimet e kontestuara. Gjithsej do tė hapen 1793 kuti pėr tė rinumėruar fletėt e kontestuara, sipas vendimit tė Kolegjit Zgjedhor.

Bota Sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24853
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi