ILIRIADA PORTAL

Piktura Shqiptare

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtė

04062008

Mesazh 

Piktura Shqiptare
Vendosni piktura nga artistė Shqipėtarė, por edhe me ato piktura qė kanė tė bėjnė me Shqipėrin dhe shqiptarėt

ILLYRIA

Numri i postimeve : 1370
Age : 104
Reputation : 1
Points : 18551
Registration date : 29/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Piktura Shqiptare :: Komentet

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:46 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:46 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:46 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:47 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:47 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:47 am nga ILLYRIA


1967 piktur nė vaj
Shqipėria e mesme ``Shėngjergj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:48 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:48 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:49 am nga ILLYRIA


Lypsarja

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:49 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:50 am nga ILLYRIA


Beteja e Bardhetit ėshtė njė betej kundėr Turqėve.Kjo betej ėshtė bėrė nė vitin 1878, kur ushtria otomane,pra Turqit kėrkonin tė kalonin nė zonėn e Malėsisė sė madhe.

Pengesė kryesore u bėnė luftėtarėt e Malėsis sė madhe tė cilėt u bėnė prit pikėrisht nė lumin e Bardhetit.
Nė kėtė vepėr kompozicionale unė dua tė tregojė qėndresėn e luftėtarėve malėsor shqiptar kundėr Turqve.Turqit nuk mundėn tė kalonin dy o tri herė rradhasi, por mė nė fund me anėn e tradhtisė mundėn qė tė kalojnė.Njė mbrojtje e madhe ka qėnė kėtu edhe vetė natyra shkėmbore. Pejzazhi ėshtė konkret, vėndi konkret ku janė zhvilluar luftimet. Personazhet janė marrė nga jeta, gjithashtu jamė pėrpjekur tė pasqyrojė veshjet e kohės si dhe armatimin e kohės.
Pėr mendimin tim ėshtė njė kompozim dinamik ku jepet me pak elementa e sidomos me komponentin kryesor qė ėshtė natyra, ky ėshtė njė tjetėr moment historik i rėndėsishėm pėr luftėn e popullit Shqiptar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:50 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:51 am nga ILLYRIANėnat LabeNė kėtė tabllo kam dashur tė paraqes ndihmėn e madhe qė kanė dhėnė nėnat e gratė trime shqiptare nė luftėrat e vazhueshme pėr lirin e pamvarsin e vendit. Eshtė njė kompozim pėrgjithėsues.
Me terenin e thyer dhe pejzazhin me dėbor dua tė paraqes vėshtirėsit e natyrės tė cilat i kapėrcejnė me sukses.Veshjet e grave jane karakteristike tė zonės sė labėris.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:51 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:51 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:52 am nga ILLYRIA

Beteja e Kaēanikut

Edhe nė realizimin e kėsaj tabllje kompozicionale jamė frymėzuar nga heroizmi i forcave shqiptare kryengritėse antiosmane tė krahinave tė Kosovės gjatė luftimeve tė ashpėra tė zhvilluar nė Grykėn e Kaēanikut nė prill tė vitit 1910.(Nė kėtė betej forcat e ushtrisė osmane ishin katėr herė mė tė mėdha se forcat kryengritėse shqiptare). Beteja vazhdoj me luftime tė ashpėra pėr dy ditė rresht duke kaluar deri nė luftime trup me trup. Humbjet nė kėtė betejė ishin shumė tė mėdha pėr tė dyja palėt aq sa bashkohėsit Grykėn e Kaēanikut e kanė quajtur ““Termopilet shqiptare``.
Kompozimin nė tėrėsi jam perpjekur ta trajtoj me njė forcė dinamike dhe njė frymė optimiste, ekspresive, tė paraqes heroizmin masiv nėpėrmjet lėvizjes sė figurave tė malėsorve. Vėrtetėsin e ngjarjes jam munduar ta paraqes nėpėrmjet psikollogjisė sė portreteve tė dy palėve kundėrshtare, terrenit tė thyer shkėmbor, natyrės, veshjes, armėve etj. Me kėtė tabllo kam dashur tė paraqes njė tjetėr moment historik tė rėndėsishėm tė luftės sė popullit shqiptar pėr liri e pamvarsi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:53 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:54 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:54 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:55 am nga ILLYRIA


lypsja

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:55 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:56 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:56 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:56 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:57 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:57 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:57 am nga ILLYRIA

Rapo Hekali
Udhėheqės i kryengritjes sė vitit 1847 kundėr shtypjes kombėtare e shoqėrore osmane. Eshtė njė figurė pergjithėsuese e luftėtarėve tė lirisė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:58 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:59 am nga ILLYRIA

Nė shtabin e Pėrgjithshėm "Odriēan"

Kjo ėshtė njė tabllo me rėndėsi, ku pasqyrohet komandanti i pėrgjithshėm i ushtrisė partizane,nė shtabin e pėrgjithshėm nė Hekal, nga ku ka drejtuar nė pėrgjithėsi luftėn partizane.
Pėr herė tė parė nė kėtė vit, qė i takon periudhės sė vitit 1944, ushtria partizane nga njėsit e vogla kaloi nė njėsit e mėdha partizane nė brigada e divizione. Natyrisht ishte i nevojshėm drejtimi i operacioneve edhe nė hartė. Harta dhe dokumentacioni i pėrgjithshėm janė konkret dhe tė marė nga historia e vėrtet e luftės partizane.
Tipat janė pėrgjithėsues me pėrjashtim tė figurės sė Enver Hoxhės,tė tjerėt janė personazhe qė pėrgjithėsojn disa figura tė tjera historike qė kanė marrė pjesė nė shtabin e pėrgjithshėm dhe qė kanė drejtuar njėsit partizane. Veshjet, kostumet janė pikėrisht tė asaj kohe si dhe ambienti tė ēon nė kohėn e luftės sė dytė botėrore. Pėrsa i pėrket anės kompozicionale unė jamė pėrpjekur qė kėtu gjithė epiqėndra tė jetė tek figura e komandantit tė pėrgjithshėm dhe komunikimin e tij nėpėrmjet veprimtarisė me personazhe tė tjerė siē mund tė ishin komandantė tė brigadave apo tė divizioneve.
Nė kėtė tabllo pėr mendimin tim e rėndėsishme ėshtė natyrshmėria e veprimit dhe vėrtetsia historike e parė kjo edhe nė element tė tjerė komponent siē janė pėr shėmbull: armatimi, veshjet qė janė pikėrisht karakteristike tė kohės,detajet e tjer..
Tablloja ėshtė vlerėsuar edhe nga kritika. Fitoi ēmimin e parė kombėtar me rastin e 30vjetorit tė themelimit tė ushtrisė popullore.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:59 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:59 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 3:59 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 4:00 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Wed Jun 04, 2008 4:00 am nga ILLYRIA

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi