13062008

Mesazh

Portugalia “fluturon” nė ēerekfinale Empty Portugalia “fluturon” nė ēerekfinale

Sokol Xhihani
Portugalia ėshtė skuadra e parė ēerekfinaliste e Euro 2008. Skuadra e Luis Felipe Skolarit ka mundur 3-1 Ēekinė, falė golave tė Dekos, Kristiano Ronaldos dhe Kuarezmės, duke hipotekuar njė vend pėr nė tetė skuadrat mė tė mira tė Evropės.

Ka qenė mesfushori i Barcelonės, Deko, ai ka qė e ka kaluar skuadrėn e tij nė avantazh qė nė minutėn e tetė tė pjesės sė parė, falė edhe njė hutimi tė mbrojtjes ēeke. Kur u duk se gjithēka po shkonte mirė pėr luzitanėt, Sionko pas njė goditjeje me kokė, e ka ēuar topin nė rrjetė. Skuadra e Bryknerit ka qenė e vendosur shumė mirė nė fushė dhe tė dyja skuadrat kanė shkuar me njė barazim 1-1 nė dhomat e zhveshjes. Me fillimin e pjesės sė dytė, lojtari mė i pėrfolur nė kėtė Euro 2008, Kristiano Ronaldo, ka qenė nė njė formė shumė tė mirė dhe nė minutėn e 63-tė ka sjellė edhe golin e avantazhit pėr kombėtaren e tij. Por edhe nė kėtė gol merita ėshtė e Dekos, i cili falė njė galopimi nga ana e djathtė, e ka nxjerrė nė pozicion shumė tė mirė shėnimi yllin e Manēesterit, i cili ka mposhtur edhe njė herė (pas golit nė finalen e Champiosnit) rivalin e tij nė Premier Ligė, Peter Ceh. Ēekia e ndihmuar nė sulm edhe nga veterani Koler, ka shkuar shumė herė pranė golit, por nuk ka qenė me fat. Shprehja se “Kur nuk shėnon, do pėsosh”, u vėrtetua mė sė miri nė minutėn e 91-tė, kur Kuarezma vulosi pėrfundimisht rezultatin nė 3-1 nė kundėrsulm, pas njė asisti tė Ronaldos. Tashmė portugezėt janė skuadra e parė nė ēerekfinale.