ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mesi: Fama pa trofe, nuk eshte asgje

Shko poshtė

21022009

Mesazh 

Mesi: Fama pa trofe, nuk eshte asgje Empty Mesi: Fama pa trofe, nuk eshte asgje




Mesi: Fama pa trofe, nuk eshte asgje


Nė moshėn 21-vjeēare, Lionel Mesi duket si njė veteran, por ai vetė e pranon se fama nuk ėshtė asgjė pa trofetė dhe ėshtė pikėrisht ky objektivi i tij: tė fi tojė. I pėrkufi zuar si mesfushor me tipare sulmuese, sulmues i dytė, numėr 10 tipik, ai i ka tė katra gjėrat sė bashku, madje dhe mė shumė: njeriu-asist dhe goleador. I ardhur nga njė fi llim sezoni i mrekullueshėm me 5 gola nė Champions, pas pak do tė duhet tė pėrballet me Lionin nė tetėshe. Barēa ėshtė ndėrtuar rreth jush. A do tė jeni ju ylli i Champions? Edhe pse ėshtė vetėm fillimi i erės sė Pep Guardiolės dhe ėshtė herėt tė fl asėsh pėr tė tilla gjėra, mendoj se nuk ka shumė diferencė nė krahasim me atė qė bėja me Rajkardin. E gjitha qė mund tė them ėshtė se mė pėlqen tė luaj pėrballė portės dhe tė bėj diferencė nė atė pjesė tė fushės. Tė luaj atje ku mund tė jem mė i rrezikshėm dhe tė godas kundėrshtarin. Sa varet Barēa nga kreativiteti juaj? Jam vetėm njė nga lojtarėt ofensivė. Ēdo skuadėr qė varet nga njė lojtar i vetėm, nuk ėshtė skuadėr. Pep Guardiola duket se mbėshtetet te disiplina mė shumė se sa Rajkard. Ėshtė e vėrtetė? Ēdo trajner ndjek rregullat e tij. Ja pse klubet ndryshojnė shpesh. Por ėshtė e vėrtetė qė Rajkardit i mungonte personaliteti. Njė gjykim i thjeshtė: me tė Barcelona ka fi tuar shumė, dhe askush nuk e kritikonte pėr sa kohė fi tonim.Cila vlen mė shumė pėr ju, La Liga apo Evropa? Tė dyja, nuk kam preferenca. Ose mė mirė tė themi se prioritetet do tė dalin gjatė sezonin, nė bazė tė rezultateve. Nuk mund tė thuash kurrė tė saktėn. Por mendoj se Barcelona do tė luftojė pėr tė dy titujt, deri sa tė mundet. Cilin shikoni si favorit pėr fi nalen e Romės? Tė gjitha skuadrat e mėdha. Nuk besoj te surprizat. Ose tė paktėn nuk besoj te surprizat nė kompeticione si Champions League. Klubet angleze pėr shembull kanė demonstruar forcėn e tyre nė sezonin e kaluar. Si kanė ndryshuar gjėrat pas ikjes sė Ronaldinjos? Nuk ka ndryshuar asgjė. Ronaldinjo i ka dhėnė shumė klubit, askush nuk mund ta mohojė. Por ndonjėherė njė cikėl arrin nė fund. Prandaj mendoj se sezoni i kaluar ishte ndoshta njė nga kėto momente. Barcelona ndoshta ka humbur lojtarė tė rėndėsishėm, por kemi njė skuadėr tė shkėlqyer, e cila mund tė bėjė gjėra tė mėdha nė La Liga dhe nė Evropė. Ēfarė infl uence ka pasur, nėse ka pasur, nė pėrmirėsimin tuaj te Barēa? Mė ka ndihmuar shumė nė fi llim. Sapo kam ardhur nė skuadrėn e parė, ka lėnė gjėrat e tij dhe mė ka ndihmuar shumė nė gjėrat e pėrditshme dhe nė raportet e mia me pjesėn tjetėr tė skuadrės. Nuk do ta harroj kurrė vėmendjen qė mė ka kushtuar. Nga gjėra tė tilla i njeh njerėzit qė janė vėrtetė tė mėdhenj. Pastaj, nė fushė ka qenė njė nga partnerėt mė tė mirė qė kam pasur ndonjėherė. Me atė gjithēka bėhet e lehtė. A e ndjeni akoma mungesėn? Sigurisht qė po. Ėshtė miku im dhe nuk do ta harroj kurrė. Qėndronim shumė afėr njėri-tjetrit, kur punonim bashkė dhe, sikurse e kam thėnė, ka qenė gjithmonė i dashur me mua.

Burimi: Gazeta Shqip
avatar
ilda

Numri i postimeve : 3423
Reputation : 16
Points : 28767
Registration date : 19/09/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi