21042010

Mesazh

Interi shkėrmoqi jashtėtokėsorėt Empty Interi shkėrmoqi jashtėtokėsorėt

Kemajl Goca, BOTA SOT
Futbollistėt e Interit dėshmuan lojė tė bukur dhe efikase nė vijėn e sulmit. Barcelona e para udhėhoqi, por nė vazhdim Interi diktoi ritmin e lojės dhe mposhti me rezultat 3:1 kampionin nė fuqi tė Evropės.

Skuadra e futbollit Interi nga Milani fitoi me rezultat 3:1 ballafaqimin e parė tė gjysmėfinales sė Champions League kundėr kampionit tė Evropės, Barcelonės. Mbi 80 mijė shikues nė stadiumin "Xhyzepe Meaca" u ndanė tė kėnaqur me lojėn qė dėshmuan gjigantėt e futbollit, Interi-Barcelona. Lojė me plotė veprime tė shpejta, tė rrjedhshme, por edhe me raste tė mira shėnimi. Njė Inter qė shkėrmoqi tė ashtuquajturit jashtėtokėsorė. Skuadra italiane e para krijoi rastin pėr shėnimin e golit pikėrisht nė minutėn e 17-tė pas njė veprimit tė mirė tė Eto'os, i cili nga 22-23 metra gjuajti bukur, mbrojti me mund Valdes, topi deri te Milito, por ky nga njė pozitė ideale nuk qėlloi portėn. Pas dy minutave lojė, Barcelona kaloi nė epėrsi. Interi shkėrmoqi jashtėtokėsorėt F-pedrogmdn
Njė depėrtim sa i bukur aq edhe i shkathėt i futbollistit Maxwellt, i cili futet pėrreth vijės fundore dhe pason pėr mrekulli deri te Pedro, i cili nga 11-12 metra me dinakėri gjuajti dhe shėnoi pėr epėrsinė (0:1) te Barcelonės. Ky gol nuk e theu moralin pėr lojė te Interi, pėrkundrazi morėn veten. Nė minutėn e 27-tė, futbollisti Pandev me mjaft menēuri e fut topin deri te Milito, i cili ishte vetėm para portierit Valdes, por nga pozita ideale gjuajti jashtė portės. Dy raste tė qind pėr qinda tė humbura nga Milito paksa bėnė nervoz edhe Mourinhon. Nuk vonoi shumė, as tre minuta lojė pikėrisht nė minutėn e 30-tė, njė veprim shkollorė nė mes Eto's, i cili nė 16-sh gjen Militon, ky pa menduar fare e vėrejti tė vetmuar Sneijderin, qė nuk fali kėsaj here portierin Valdes dhe me gjuajtje pėr toke barazoi shifrat 1:1. Pjesa e parė e ndeshjes pėrfundoi me rezultat 1:1.

Interi shkėrmoqi jashtėtokėsorėt 23inter
Interi shpėrtheu nė pjesėn e dytė
Nė pjesėn e dytė, Interi bėnė njė rikthim sensacional nė rezultat. Pa kaluar as tre minuta tė plotė tė kėsaj pjese, Interi kaloi nė epėrsi. Brenda 16-shit te skuadrės sė Barcelonės, veprojnė sikur nė mėnyrė tė bukur Milito dhe Maicon, ky i fundit me mjeshtėri shėnoi pėr epėrsinė 2:1 te Interit. Gol qė solli gėzimin e jashtėzakonshėm nė stadiumin "Xhyzepe Meaca". Nė minutėn e 61-tė njė veprim i trios: Eto'o-Sneijder deri te Milito, i cili nga afėrsia me kokė shėnoi pėr shifrat 3:1.Interi shkėrmoqi jashtėtokėsorėt ++mess-21
Messi si nė pjesėn e parė po ashtu dhe nė pjesėn e dytė ishte i mbuluar pėr mrekulli nga mbrojtėsit e skuadrės sė Interit. Nė minutėn e 79-tė, Messi nga gjuajtja e lirė 24-25 metra gjuajti bukur, mezi mbrojti portieri Cezar. Barcelona vazhdimisht sulmojė, por pa sukses qė tė zvogėlojė humbjen e thellė. Mourinho ėshtė dėshmuar se ėshtė strategu mė i fortė nė botė dhe me filozofinė e tij 'shtriu pėr toke' kampionin nė fuqi. Interi luajti me mjaft menēuri, shfrytėzoi rastet dhe nuk fali pėr asnjė ēast rivalin. Interi shėnoi fitore me rezultat 3:1 dhe ka krijuar njė epėrsi tė mirė pėr ndeshjen e kthimit nė Barcelonė.