ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SPECIALE/ Nga familjarėt e ministrave te miliarderėt shqiptarė, lista e plotė e investitorėve strategjikė qė “zaptuan” bregdetin

Shko poshtė

06082023

Mesazh 

SPECIALE/ Nga familjarėt e ministrave te miliarderėt shqiptarė, lista e plotė e investitorėve strategjikė qė “zaptuan” bregdetin Empty SPECIALE/ Nga familjarėt e ministrave te miliarderėt shqiptarė, lista e plotė e investitorėve strategjikė qė “zaptuan” bregdetin
Nga Media Ditari
Janė tė paktėn 50 kompani dhe qindra pėrfitues tė cilėt janė shpallur investitorė strategjikė nga viti 2016, por nė asnjė rast nuk ka pasur investim strategjik.
Ligji kontravers i miratuar me debate nė vitin 2015, i lejon qeverisė, pėrmes njė komiteti qė drejtohet nga kryeministri, qė mund t’i japė ēdokujt status investitori strategjik, duke i falur tokė private dhe shtetėrore, me kushtin e vetėm qė tė investojė mbi 5 milionė euro dhe tė punėsojė 80 shtetas.
Ligji ėshtė amenduar disa herė por nė asnjė rast nuk ka sjellė investitorė tė huaj dhe me potencial. Projektet e miratuar janė kryesisht pėr biznesmenė shqiptarė qė kanė ndėrtuar vila dhe resorte, ndėrsa nė shumicėn e rasteve nuk ka ende asnjė investim.
Raporti i fundit i Departamentit Amerikan tė Shtetit evidenton se korrupsioni sistemik nuk ka lejuar ardhjen e investitorėve tė huaj. Sipas raportit, ligji i miratuar nė vitin 2015, me objektiv promovimin e investimeve vendase dhe tė huaja nė sektorėt strategjikė, nuk ka tėrhequr investime tė huaja tė konsiderueshme edhe pse afati i tij i dhjetorit 2018 ėshtė shtyrė disa herė. “Ligji do tė jetė nė fuqi deri nė dhjetor 2023. Shumica e rreth 50 projekteve tė miratuara fokusohen nė sektorin e turizmit dhe projektet dominohen nga investitorėt vendas”, thuhet nė raport.
Komiteti i Investimeve Strategjike ka miratuar nė disa raste projekte nė kushte konflikti interesi apo tė biznesmenėve tė panjohur dhe tė lidhur me krimin, siē ishte rasti i fundit me Pėllumb Gjokėn i arrestuar pėr tentiva vrasjesh. Njė projekt i miratuar nė kushte flagrance konflikti interesi ishte pėr familjarėt e ministrės sė Jashtme Olta Xhaēka, ku bashkėshorti dhe kunata e saj, morėn statusin e investitorit strategjik pėr tė ndėrtuar njė resort nė Dhėrmi.
avatar
Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi