ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ēeta e hajdutėve

Shko poshtė

25082023

Mesazh 

Ēeta e hajdutėve Empty Ēeta e hajdutėve
Ēeta e Hajdutėve

Erl Kodra/fb
Ēeta e hajdutėve Dae7852f-a19e-4b4a-9dab-d9d3aafaa8b2Kryetari i Ēetės sė Hajdutėve (lexo Kryeministri Edi Rama) deklaroi nė konferencėn pėr shtyp nė kėtė fund gushti se ai dhe qeveria e tij nuk mban asnjė pėrgjegjėsi pėr vjedhjet masive tė parave tė Buxhetit tė Shtetit. Po tė pėrpiqesh tė bėsh njė bilanc tė qeverisjes 10 vjeēare, ėshtė e pamundur tė gjesh njė projekt PPP-je, konēensioni ose investimi publik ku ai nuk ka vjedhur minimumi gjysmat e parave nga Buxhetit, sipas parimit gjysma nė xhep dhe gjysma pėr shtet. Absolutisht asnjė punė tė vetme, asnjė pėr be nuk e ka bėrė pa vjedhur. Le t'i hedhim njė sy tė shpejtė investimeve mė tė dukshme, por edhe tė padukshme ku parat e shqiptarėve i ka bėrė rrush e kumbulla. 

E filloi me PPP-nė ose konēensionin e Check Up-it, ku me njė dorė tė vetme nėnshkroi i dha Vilma Nushit 120,000,000 Euro pėr tė bėrė gjoja kontrollin shėndetsor periodik pėr moshat 35 deri 65 vjeē, pa asnjė vlerė reale pėr shėndetin e popullatės, por thjeshtė vjedhje e pastėr. PPP-ja me vlerėn reale tė njė studimi doktorature, qė mund tė realizohej fare mirė nga tė dhėnat qė disponon Ministria e Shėndetėsisė nėpėr tė gjitha qendrat shėndetsore tė vendit, se cilat janė tė dhėnat e analizave qė kryhen nė gjithė Shqipėrinė, domethėnė, gjak komplet, urinė komplet, tension gjaku etj. Saktėsisht kėto ishin analizat pėr tė cilat Edi Rama i dhuron Vilma Nushit 120,000,000 Euro! Ato para nuk ishin as tė Kristaqit (ndjesė pastė) ose tė Anetės, por parat tona, tė ēdo shqiptari qė ka lindur dhe i atyre qė akoma nuk kanė lindur, sepse ato miliona rrjedhin nė xhepat e Vilmės pėr 10 vjetė me rradhė.

Pastaj vijuan PPP-tė e tjera me sterilizimin e instrumentave mjekėsore, edhe ky me para qė rrjedhin lumė nė duart e miqėve tė Ramės - pėrkatėsisht Ilir Beqja-s dhe Rrjepajt - duke harxhuar milionat e eurove si n'Karadak. 
Pa u mbyllur njė PPP fillon PPP-ja tjetėr me plehrat e Shqipėrisė, ku me njė tė rėnė tė lapsit, brenda njė dite, firmosen nga Ēeta e Hajdutėve tė Edi Ramės plot 17 dokumenta qė mundėson vjedhjen e 430,000,000 eurove tė tjera, pėr tė ndėrtuar djegėsa qė nuk ekzistojnė, ose edhe aty ku ata gjoja janė ndėrtuar, janė ca karakatina qė nuk funksionojnė. 

Pastaj i vjen rradha "rrugėve qė mbetėn rrugėve" me nga 22, 000,000 euro/kilometri, ku nuk mungojnė kontrata dhe konēensione me 200,000,000 euro, 300,000,000 euro, 400,000,000 euro thua, thua se u bė deti kos, dhe o burra, tė kapim ēka tė kapim, se nesėr ėshtė fundi i botės. 

Pa pėrmendur kėtu Projektin "Rilindja Urbane" dhe milionat qė rrjedhin lumė pėr pllaka majolike nė sheshet publike, qė u del boja me shiun e parė. 

Lėre mė po tė flasim pėr labaratorėt e drogės dhe plantacionet e hashashit nga jugu nė veri, qė kriminalizoi gjysmėn e rinisė shqiptare, dhe nja 128 oficerė tė lartė tė Policisė sė Shtetit tė lidhur me bandat, tė cilėt sot e kėsaj dite "militojnė" nė banda dhe nė polici. 

Dhe sė fundi "revolucioni digjital" me e-Albania prej ku u vodhėn tė gjitha sekretit e Shtetit dhe tė qytetarėve shqiptarė nga hakerat iranian, tė dhėnat e TIMS dhe programeve tė tjera shumė tė ndjeshme, duke i ekspozuar qytetarėt e kėtij brezi tashmė ndaj krimit ndėrkombėtar. 

Se harrova fondet e rindėrtimit pas tėrmetit tė vitit 2019 - atė miliardin (1,000,000,000) euro dhe pandeminė e Covid-19, qė vodhi kush u ngritė nė mėngjes dhe shkoi nė zyrat e Ēetės sė Edi Ramės, qė kishte dhe ka pėr mision vjedhjen, propagandėn dhe sharlatanizmin profetik me batuta tė dala boje. 

Oh se harrova edhe nja 141,000,000 euro tė tjera qė ia fali Francesco Becchetti-t pėrmes arbitrazhit ndėrkombėtar, thua se ato para i kishte trazhguar nga gjyshja italiane, ose i kishte gjetur nė Surrel nė ndonjė shpellė hajdutėsh. Vuuu shqiptarėt - paguaj pėr tekat dhe hajnitė e Edi Ramės. Vuuu - propaganda e Edit 24 orė nė ditė nga tė gjitha anėt. 

E vetmja vepėr "e mirė" e Edi Ramės - qė nė fakt nuk ėshtė aspak e Ramės por e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės - Reforma nė Drejtėsi, tė cilėn e delendisi dhe u mundua ta mbyste pa lindur akoma, veēse ajo mbijetoi falė Shteteve tė Bashkuara. 

Por sė fundi - mė nė fund domethėnė - ēereku i qeverisė ėshtė nė SPAK dhe burg, gjysma tjetėr ėshtė kandidate pėr nė burg, por vetėm ai nuk ka faj, nuk ka dijeni, nuk ka pėrgjegjėsi, sepse ai ėshtė i pikuri prej qiellit, i lindur dhe destinuar pėr tė udhėhequr njė ēetė me maskarenjė, qė pėr 10 vite u kanė vjedhur shqiptarėve mbi 10 miliardė euro. 

Gazetarėt dhe mediat (ah mediat) bėjnė sehirė dhe tjerrin broēkullat e njė hajduti ordiner qė vjedh e nuk i dridhet qerpiku - sepse nga ana tjetėr - pėrballė Edit gjendet as mė pak e as mė shumė se sa njė hajdut tjetėr ordiner (Ilir Meta) dhe njė non-grata si Sali Berisha. Kėshtu qė edhe pse Edit i ka ikur zv.Kryeministri nė azil, edhe pse e ka nė burg ish-Ministrin e Brendshėm, edhe pse ka nė burg ose non-grata gjysmėn e qeverisė dhe bashkėpunėtorėve tė ngushtė, edhe pse ėshtė kapur me dorė nė xhepat e shqiptarėve - shqiptarėve nuk ka kush ua heq qafe kėtė qelbėsirė, sepse mbrohet nga nja hajdut tjetėr ordiner dhe njė non-grata.

Le tė vazhdojė kjo gjendje edhe pak, domethėnė sa tė kopsiten mirė letrat e kupolės sė Policisė sė Shtetit dhe Ēetės sė Hajdutėve, se me shumė gjasa edhe shqipove do t'u dalė gjumi, dhe do ta kuptojnė se Edi nuk ėshtė asgjė mė shumė se sa njė dallkauk-kopuk dhe hajdut, njė maskara qė po ua merr erzin qytetarėve tė kėtij vendi.
avatar
Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4607
Reputation : 58
Points : 36435
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi