ILIRIADA PORTAL


Join the forum, it's quick and easy

ILIRIADA PORTAL
ILIRIADA PORTAL
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fatmir Mediu, letėr ambasadorit Withers

Shko poshtė

15072008

Mesazh 

Fatmir Mediu, letėr ambasadorit Withers Empty Fatmir Mediu, letėr ambasadorit Withers




Fatmir Mediu, letėr ambasadorit Withers
Nga Tema
Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i pakėnaqur nga mėnyra se si e ka shpjeguar majori Harrison takimin e tij nė ambasadė, dhe akoma mė i pakėnaqur dhe nga mėnyra se si e paska pėrjetuar ambasadori Withers nevojėn e tij pėr t’i qarė hallet nė mesnatė, ėshtė ulur dje dhe ka shkruar kėtė letėr:
I nderuar zoti ambasador.
Lexova letrėn tuaj botuar dje nė “Los Angeles Times” dhe jam shumė i dėshpėruar qė si ju, ashtu dhe majori Harrison nuk mė keni pyetur, kur keni bėrė letra dhe raporte rreth takimit me mua.
Fillimisht dua tė them se takimi im me ju nuk ishte zyrtar, por takim mes miqsh, se ne njiheshim prej kohėsh, edhe pse ju nuk kishit shumė qė kishit ardhur nė Shqipėri. Ti e di qė unė kam shumė miq nė SHBA dhe mė tė gjithė sillem lirshėm. Mua mė ka pas fol njėherė Dagu pėr ty, kur tė doli emri pėr ambasador kėtu dhe mė tha qė “ėshtė burrė i mirė”. Dagu ėshtė ai prifti kryesor te Mėngjesi i Lutjeve. I thashė dhe Xhorxhit, kur erdhi vjet nė Tiranė qė “na sillni njė ambasador tė mirė, se Marsi ishte zonjė grua”. Se unė nuk jam nga ata qė i lė miqtė nė baltė dhe, po tė ishte pėr miq, unė e kisha mbyllur kėtė punė, se kam shumė miq nė SHBA. Fola dhe me Bobin nė Shtėpinė e Bardhė, kur plasi ajo puna e artikullit, po mė tha “mos ēa kokė”, se do fliste ai me dikė te Kėshilli pėr Marrėdhėniet me Jashtė nė Nju-Jork dhe do ta mbyllnin. Unė u kujtova dhe i thashė se e njoh vetė Dejvidin, por ai mė tha: “Mos u nxito, se merrem unė me kėtė punė”. Pastaj ai u shfajėsua, se mė tha qė nuk bėri dot gjė, se Dejvidi i paska thėnė: “Mė lehtė e kemi tė pushojmė gazetarin nga puna se sa ta ndalojmė artikullin”. Por dhe kjo nuk eci, se ata ishin disa gazetarė bashkė dhe s’mund t’i pushonin tė gjithė. Pastaj, njė miku im qė jeton nė Teksas dhe qė e ka mik Xhorxhin (e kam fjalėn pėr Bushin e ri), mė tha se mund t’i bėnte dhe ai njė tel njė mikut tė vet, qė ėshtė kushėri me kėtė pronarin e “New Jork Times”. Nuk e di ēfarė e kishte tamam, por ai tha se njeh njė nga kėta hebrenjtė qė merren me pėrkujtimin e Holokaustit. Pastaj u kujtova unė qė ėshtė hebre pronari i gazetės dhe i thashė njė mikut tim nė Uashington qė e kam takuar me Dagun, tė fliste me kėtė pronarin e “New York Times” qė tė mos e botonte artikullin. Me gjithė ato lidhje unė mund ta kisha zgjidhur dhe vetė situatėn pa pasur nevojė pėr kėshillat tuaja. Por ti e di qė unė kam shumė miq amerikanė, ndaj tė thirra atė natė nė telefon pa tė keq. Ē’punė kam unė me gjėra kundėr terrorizmit? Unė tė mora si mik pėr tė tė qarė hallin. Pastaj, nuk tė thashė unė t’i mbaje dhe ata tė tjerėt e stafit aty nė takim. Unė si mik tė thirra. Se ne, po nuk bėmė pėr njėri-tjetrin, pėr kė tė bėjmė? Dhe unė kam bėrė shumė pėr Amerikėn. Ku nuk kam dėrguar fishekė, sa herė keni dashur. Dhe nė Afganistan kam dėrguar mė 2005 e 2006 dhe asnjė llaf nuk mė doli. M’i niste ky Pinari me dokumente zvicerane, pa ēarė kokė fare dhe s’merrje vesh kush i shiste e kush i blinte. Dhe kėtė punė ma ngatėrruan tė tjerė qė u bė zhurmė, pa unė e kisha mbyllur me kohė. Por, hajt, mend pėr herė tjetėr tani. Ajo qė dua tė tė them, ėshtė se miku i mirė nė ditė tė vėshtira duhet. Unė mund tė kem qenė nė panik, por nuk erdha te ty tė mė nxirrje bojėn. Dhe, kur tė thashė qė reporteri mė pyeti pėr probleme ligjore me tė kaluarėn, nuk e kishte fjalėn pėr ndalimet e Diverolit nga policia, por pėr ndalimet e mia. Ndaj dhe tė erdha tė qava hallin. Ti mirė qė s’mė ndihmove, por tani mė nxjerr dhe frikacak, dhe tė ēekuilibruar, dhe njeri qė kam folur pėrēart. Kjo s’ka lezet o burrė, se jemi miq. Muhabetet mes miqsh nuk nxirren. Po tė jetė ashtu, unė e kam kollaj, se tregoj gjithė muhabetet e bėra pėr kėtė punė me tė tjerė, para se tė niste ky biznes, dhe dal i larė. Po nuk ka lezet, se nuk lihen miqtė nė baltė. E di qė dy duar pėr njė kokė janė nė fund tė fundit, por unė nuk e bėj veten tė tregoj gjithė sekretet. Pastaj, ju amerikanėt keni ēfarė keni me njėri-tjetrin, s’keni pse mė bini mė qafė mua. Mua nuk mė ndalojnė ligjet tė shes dhe municion kinez. Ju qė ju ndalon, ju mos e blinit. Por mirė mė tha Majku, njė mik qė e kam njohur nė njė dyqan nė Uashington, tek ai dyqani qė kam fotografinė si blerėsi mė i mirė i rrobave. Kur e mori vesh qė isha kryetar i Partisė Republikane nė Shqipėri, mė tha: “Nė qofsh si republikanėt tanė nė SHBA, me luftė dhe fishekė ka pėr tė tė ikur gjithė jeta”. Dhe i doli fjala, se nga fishekėt e hėngra.
Nejse, nė fund dua ta mbyll duke ta pėrsėritur se jam mėrzitur shumė nga shkrimi yt nė “Los Angeles Times” dhe u lidha nė telefon me njė shok se mos e njihte drejtorin e kėsaj gazetės ta sqaroja si ėshtė e vėrteta. Fola pak dhe me kėta tė qeverisė tė dėrgojnė kėtė reklamėn pėr turizmin tė botohet ca ditė aty, se kėshtu krijohen lidhjet. Pastaj do t’ia sqaroj vetė si ėshtė puna. Se tani ju po e tregoni pėr qejfin tuaj kėtė histori, por unė e kam hall, se nuk mė lėnė as ta pėrsėris me vete jo ta tregoj.
PS. Njė kopje tė letrės po ia nis Flamurit te PD ta ketė pėr dokument, se qenka i mėrzitur me ne dhe thotė: “Mo t’i shoh nė qeveri mė kėta republikanėt”.
avatar
Iliriada Portal

Numri i postimeve : 4609
Reputation : 58
Points : 37530
Registration date : 08/12/2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi