ILIRIADA PORTAL

Lobi serb nė Amerikė: Zoti na e ruajtė Erion Velinė

Shko poshtė

04022009

Mesazh 

Lobi serb nė Amerikė: Zoti na e ruajtė Erion Velinė
Si u pėrdor shkrimi i Veliaj kundėr ardhjes sė Bush nė Shqipėri nga opinionistėt proserb
Skandali i shkrimit tė Veliaj nė HUFFINGTON POST (USA), i shėrbeu ēuditėrisht pėr njė kohė jo tė shkurtėr lobeve serbe kundėr pavarėsisė sė Kosovės pėr tė argumentuar se bombardimet amerikane nė ish-Jugosllavi erdhėn si pasojė e trafikut ilegal tė armėve nga Shqipėria nė Kosovė dhe jo si pasojė e gjenocidit serb atje. Ėshtė njė rast flagrant por edhe unik qė i vetmi emėr shqiptari qė pėrmendet nga lobet serbe dhe greke si referencė ėshtė “intelektuali i ri” Erion Veliaj.
Veliaj duke u bėrė njė zė unik shqiptar qė u shpreh haptas kundėr mikpritjes dhe pėrzemėrsisė shqiptare ndaj ardhjes sė Presidentit Xhorxh Ė. Bush nė Shqipėri, bėri jehonė tė madhe nė tė gjitha qarqet antishqiptare nė median ndėrkombėtare. Jehona e shkrimit tė Velisė bashkė me historinė e shpikur tė orės qė detyroi edhe Shtėpinė e Bardhė tė bėnte pėrgėnjeshtrimin, pėrfshiu tė gjithė ata qė u acaruan nga mikpritja e shqiptarėve. Shkrimi i Velisė antishqiptar dhe AntiBush nė median antishqiptare HUFFINGTON POST (USA) tė drejtuar nga grekja Arianna Stassinopoulos Huffington, e njohur nė Amerikė pėr armiqėsinė e saj nga Klintonėve pėr hir tė bombardimeve nė ish-Jugosllavi pėr ēlirimin e Kosovės, mbetet si i vetmi kontribut i vyer i pėrdorur nga media proserbe dhe nga institucioni mė i famshėm serb antishqiptar nė Amerikė, Kėshilli pėr Mbrojtjen e Kosovės (The American Council for Kosovo)
Sipas faqes zyrtare:
“Kėshilli pėr Mbrojtjen e Kosovės ėshtė njė organizatė jofitimprurėse e pėrkushtar shpjegimit tė amerikanėve qė tė kuptojnė tė ardhmen e Provincės Serbe tė Kosovės dhe Metohisė.
Misioni i Kėshillit ėshtė tė promovojė informacione dhe analiza rreth Kosovės drejtuar:
- zyrtarėve tė Ekzekutivit dhe Legjislativit tė Qeverisė sė Bhteteve tė Bashkuara
- subjekteve tė thinj tank-ut, medias, OJQve, organizatave religjioze dhe tė advokacisė
- si dhe publikut nė pėrgjithėsi.
Nė mėnyrė tė veēantė, Kėshilli do tė gjenerojė aktivitete edukative nėpėrmjet fushatave ndėrgjegjėsuese amerikane pėr tė shpjeguar se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė shkėputje me forcė dhe e paligjshme e komunitetit ndėrkombėtar e cila ėshtė nė dėm tė interesave amerikane dhe sigurisė evropiane dhe globale.”
Nė faqen zyrtare tė kėtij Kėshilli www.savekosovo.com, Erion Veliaj ėshtė i vetmi shqiptar qė promovohet dhe pėr tė drejtohet njė lutje nga editorja mė e rėndėsishme Julia Gorin “qė Zoti t’a mbrojė Velinė dhe grupin e tij”, referenca ndaj tė cilit ėshtė pikėrisht shkrimi i tij nė HUFFINGTON POST (USA) me titullin proverbial tashmė: “Ėashingtoni nuk duhet tė gėnjehet nga pritja euforike e shqiptarėve qė i bėn Presidentit Bush”. Nė fakt titulli i Velisė nė njė shqipėrim tė pastėr do tė ishte: Ėashingtoni nuk duhet tė marrė kot (budallallepset) nga pritja euforike e shqiptarėve”
Tė bėn pėrshtypje qė personi kryesor qė ka amplifikuar dhe ka marrė referenca tė plota nga shkrimi i Velisė ėshtė njė nga drejtueset kryesore tė Kėshillit pėr Mbrojtjen e Kosovės, antishqiptarja mė e njohur nė Amerikė: Julia Gorin. Julia Gorin ėshtė e njohur nė median amerikane si kritikja e njohur e Klintonėve me librin e saj kundėr ēiftit Klinton “KLINTONIZMI”. Ky person me origjinė ebreo ruse ėshtė njė person subversiv kundėr politikės sė jashtme amerikane nė Evropėn Lindore dhe nė mėnyrė tė veēantė nė ish-Jugosllavi, dhe i pėrket krahut ekstrem antimysliman dhe antikatolik. Shkrimet e saj nė median amerikane janė bėrė tė njohura nė rastin e Ballkanit pėr amplifikimin e historisė surreale me trafik organesh, xhihad islamik kundėr ortodoksėve serb dhe sidomos pėr gjenocidin e shqiptarėve kundėr serbėve me kriminelėt Thaēi e Haradinaj. Pikėrisht kjo grua me njė botėkuptim tė thellė racist antishqiptar i lutet Zotit tė mbrojė Velinė dhe grupin e tij sepse po bėjnė njė punė shumė tė rėndėsishme nė Shqipėri. Nė shkrimin e saj tė famshėm nė median amerikane (http://www.americanthinker.com/2007/07/ending_the_balkan_quagmire_at.html dhe e publikuar nė faqen e Kėshillit pėr Mbrojtjen e Kosovės http://www.savekosovo.org/default.asp?p=4&sp=308) pėr “Kėnetėn Ballkanike” siē e quan ajo situatėn nė Ballkanin e dominuar nga mafia dhe kriminelėt shqiptarė tė mbėshtetur nga Ėashingtoni pėr faj tė Klintonėve dhe Bush, Julia Gorin citon gati tė plotė tė gjithė shkrimin e Erion Velisė duke u ndalur nė mėnyrė tė veēantė sidomos nė pjesėn kur Veliaj na kujton se ne shqiptarėt nuk duhet tė eksportojmė regjimin tonė autokratik tė Berishės. Sipas Julia Gorin:
“Veliaj mbėshtetės i pavarėsisė sė Kosovės si ēdo shqiptar tjetėr nė planet, pyet nė komentin e tij qė tashmė ėshtė njė sllogan: “A duhet ne nė Shqipėri tė rregullojmė gjėrat brenda, para se tė pėrpiqemi tė eksportojmė regjimin tonė gjithandej?”
Julia Gorin pėrdor pikėrisht kėtė argument tė Velisė nė pėrgjigjen qė ai i dha krikės shqiptare online nė 2007, pėr tė nxjerrė pikėrisht nektarin proverb nga shkrimi i Velisė: pavarėsia e Kosovės ėshtė e gabuar pasi aty do tė eksportohet regjimi autokratik alla Chavez i Berishės!
Nė fakt shkrimi i Velisė shtė publikuar nė shumė faqe proserbe si njė model i opinionit tė pavarur tė njė intelektuali shqiptar i cili ka guximin tė dalė mbi tė vėrtetėn zyrtare dhe paraqet njė opinion tė pavarur tė shqiptarėve ndaj politikės amerikane nė rajon.
Faqja mė e rėndėsishme e lobit serb nė Amerikė www.serbiana.com (http://serbianna.com/blogs/michaletos/?p=160) me redaksi nė Michigam ėshtė nj faqe e hapur nė Amerikė nė mėnyrė tė posaēme nga serbėt pas ndėrhyrjes amerikane nė Kosovė nė 1999. Sipas kėsaj faqeje, “serbiana.com ėshtė njė ėebsite i medias dhe lajmeve tė pavarura qė i dedikohet studimeve dhe analizave tė shtypit pėr Ballkanin.” Serbiana.com ėshtė faqja kryesore e lobit serb nė SHBA
Nė kėtė faqe shkrimi i Velisė ėshtė publikuar i plotė dhe ėshtė i vetmi shkrim me autor shqiptar.

Por vetė Julia Gorin e ka publikuar shkrimin e Velisė si dhe reagimin e tij ndaj kritikės qė shpėrtheu online nė Amerikė kundėr shkrimit tė tij nga studentėt shqiptarė atje pasi ishin tė vetmit qė u njohėn me kėtė fakt qė nė 2007.
Lutjet e Julia Gorin drejtuar Zotit pėr tė mbrojtur Velinė dhe grupin e tij qė po bėn njė punė tė rėndėsishme nė Shqipėri ngrejnė pyetjen se ēfarė pune tė rėndėsishme qė iu pėlqeka serbėve dhe proserbėve kundėr pavarėsisė sė Kosovės bėn Veliaj me grupin e vet? Ka lidhje kjo me historinė e Erion Velisė me organizatėn e tij tė parė Balkan Youth Link zyra kryesore e tė cilės ishte nė Beograd nė 2001? Nė fakt “puna e rėndėsishme” e Velisė nė sytė e lobit serb nė SHBA lexohet qartas nė shkrimin e Velisė nė HUFFINGTON POST (USA) tė drejtuar nga grekja Arianna Stassinopoulos Huffington.
Nė ēdo rresht tė kėtij shkrimi ka paragrafė tė plotė qė ēdo analist serb apo antishqiptar tjetėr mund t’i marrė dhe t’i pėrdorė pėr qėllimet e veta si referencė nga Shqipėria pasi tashmė Veliaj ėshtė “njeriu i tyre nė Shqipėri”. Shkrimi i famshėm i Velisė godet ardhjen e Bush dhe pritjen “euforike” tė shqiptarėve servilė qė po gėnjejnė Amerikėn, godet politikėn e bombardimeve tė Klinton nė ish-Jugosllavi i cili duket se ėshtė fajtori nr. 1 sipas Velisė qė mbėshteti Berishėn nė pushtet nė vitet 90 dhe detyroi taksapaguesit e vendeve tė NATOs qė tė harxhonin 45 miliardė dollarė pėr intervenimin nė ish-Jugosllavi si pasojė e trafikut tė armėve nga Shqipėria nė Kosovė. Nė fakt ky argument ėshtė kopjuar nga mbrojtja e Milosheviēit nė Hagė.
Veliaj gjatė gjithė shkrimit tė tij godet politikėn e jashtme tė Amerikės nė rajon qė nga Klinton e deri te Bush, hedh baltė mbi mundėsitė nė Shqipėri pėr investime duke iu referuar presionit tė madh qė bėn Qeveria e Berishės kundėr kompanive tė huaja telefonike (!), dhe pėrfundimisht ky shkrim hedh baltė mbi afeksionin shqiptar ndaj Amerikės duke e keqpėrdorur si tė jetė thjesht njė servilizėm karakteristik i shqiptarėve, argument i ngjashėm me tė gjithė atė media tė huaj qė nuk u ndje mirė me mikpritjen dhe afeksionin shqiptar nė vizitėn e Presidentit Amerikan.

Juria Gorin nė komentuarin e saj tė gjatė pėr shkrimin e “intelektualit tė ri” Erion Veliaj (http://www.juliagorin.com/wordpress/?p=926) shpėrthen me kėto fjalė:
“I lutem Zotit qė tė mbrojė Erion Velinė dhe grupin e tij qė bėn njė punė tė rėndėsishme. Por gjithashtu dua tė theksoj qė megjithėse ky pėrparimtar i rėndėsishėm shqiptar ka kufijtė e tij siē shihet edhe nga kundėrpėrgjigja ndaj komenteve tė tij negative nė blogun e tij.”
Por nė fakt ne duhet tė lutemi pėr Velinė “T’i lutemi Zotit t’a falė”!
SOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Lobi serb nė Amerikė: Zoti na e ruajtė Erion Velinė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Feb 04, 2009 12:07 pm nga lidabica

PO,PO,LE TE LUTET PER KAVIEN SERBOMADHE,ERION VELIJAVIĒ
DHE PER KAVIEN GREKOMANE,ERION VELIJAQIDHIS.
KY ,NJE I SHITUR ORDINER,PASTE FAQEN E ZEZE,PO KA EDHE FAQE....BEEHHHH

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi