ILIRIADA PORTAL

Virusi H1N1 gabim njerėzor?

Shko poshtė

17052009

Mesazh 

Virusi H1N1 gabim njerėzor?
Romė - Virusi i gripit tė derrave (H1N1) mund tė ketė lindur pėr shkak tė ndonjė gabimi njerėzor nė laboratorė. Kėtė e konstaton kėrkuesi australian, Adrian Gibs, i cili ėshtė njė nga krijuesit e antiviralit oseltamivir. Ai i ka dėrguar njė artikull Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė dhe Qendrės amerikane pėr Kontrollin Sėmundjeve mbi konstatimin e tij.

Ndėrkohė, OBSH-ja ėshtė duke punuar mbi kėtė hipotezė me ekspertėt ndėrkombėtarė pėr sėmundjet infektive tek njerėzit dhe kafshėt. Artikulli i shkencėtarit australian i ėshtė paraqitur edhe ekspertėve ndėrkombėtarė tė Organizatės sė OKB-sė pėr Bujqėsinė dhe Ushqimin (FAO), si dhe Organizatės Ndėrkombėtare pėr Shėndetin e Kafshėve (OIE).

Sipas Gibs, karakteristikat gjenetike tė virusit H1N1 janė tė atilla qė sugjerojnė se ai mund tė jetė rezultat i njė gabimi njerėzor gjatė analizave dhe kėrkimeve nė laboratorė, qė krijojnė viruse me qėllim zbulimin e vaksinave kundėr tyre.

Nė vitin 1977, njė virus gripi i tipit H1N1 ishte prodhuar gabimisht si pasojė e gabimeve qė u bėnė nė njė laborator rus.
Start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Virusi H1N1 gabim njerėzor? :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun May 17, 2009 12:25 pm nga emigranti

Se mos vetem ky virus????????!!!!!!!!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi