ILIRIADA PORTAL

PD rezulton fituese me 38%, ndėrsa PS 32.6%

Shko poshtė

30052009

Mesazh 

PD rezulton fituese me 38%, ndėrsa PS 32.6%
38.5% tė tė anketuarve mendojnė se Berisha ka qenė i suksesshėm

Partia Demokratike rezulton fituese nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare tė 28 qershorit nė Qarkun e Elbasanit, sipas rezultateve tė sondazhit tė organizatės tė studimeve humanistike “Gani Bobi”. Sipas kėtij sondazhi, PD-ja nė zgjedhjet do tė marrė 38 pėr qind tė votave. Nė vend tė dytė rezultatet e sondazhit renditin Partinė Socialiste me 32.6 pėr qind, e ndjekur nga forca politike “G-99” me 3.3 pėr qind dhe Lėvizja Socialiste pėr Integrim me 2.1 pėr qind. Ndėrsa partitė e tjera politike, si PSD, “Poli i Lirisė”, PAA, PBDNJ, PR etj., marrin njė numėr tė pakonsiderueshėm mbėshtetjeje, qė nė pėrqindje rezulton me 0.2. Njė pyetje tjetėr e sondazhit lidhej me votėn e deklaruar tė tė anketuarve. Sipas sondazhit tė “Gani Bobit”, PD-ja merr 49.3 pėr qind, PS-ja 41.6 pėr qind, “G-99” 4.3 pėr qind dhe LSI-ja 2.7 pėr qind. Njė pyetje tjetėr qė iu drejtua tė anketuarve nė Qarkun e Elbasanit lidhej me faktin se sa i suksesshėm ka qenė Kryeministri Sali Berisha nė katėr vjetėt e qeverisjes sė vendit. Rezultatet e kėtij sondazhi tregojnė se 38.5 pėr qind tė banorėve tė Qarkut tė Elbasanit mendojnė se Berisha ka qenė i suksesshėm, ndėrsa 28.2 pėr qind mendojnė tė kundėrtėn dhe 3.1 pėr qind u shprehėn neutral.

Sondazhi

Organizata e studimeve humanistike “Gani Bobi” nė sondazhin pėr zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare nė Qarkun e Elbasanit ka pyetur 1600 qytetarė. Sondazhi i kėsaj organizate ėshtė porositur nga televizioni “Klan” dhe tregon rezultatet e zgjedhjeve parlamentare tė 28 qershorit. Pėrfaqėsuesi i “Gani Bobit” Shkėlzen Maliqi ka rrėfyer se marzhi i gabimit nė sondazhin e kryer nė Qarkun e Elbasanit ėshtė rreth 2%.
Metropol
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

PD rezulton fituese me 38%, ndėrsa PS 32.6% :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat May 30, 2009 7:53 pm nga lidabica

bravo Elbasani ,edhe ne 28 Qershor besoj kete Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi