ILIRIADA PORTAL

“DURRĖS – KUKĖS”, njė Europė mes maleve

Shko poshtė

25062009

Mesazh 

“DURRĖS – KUKĖS”, njė Europė mes maleve


Ēdo gjė ėshtė gati pėr pėrurimin e njėrit krah tė autostradės Durrės-Kukės-Morinė, e cilėsuar si vepra e shekullit, qė bashkon Shqipėrinė me Kosovėn. Njė podium i madh, me siglėn “Shqipėria po ndryshon”, ėshtė vendosur nė hyrje tė mbikalimit tė parė tė autostradės Durrės-Kukės- Morinė, pak kilometra larg urės sė Fanit, nė tė djathtė tė sė cilės duket qyteti i Rrėshenit. Aty Kryeministri i Shqipėrisė, z. Sali Berisha dhe Kryeministri i Turqisė, z. Rexhep Taip Erdogan, do tė mbajnė sot nė mesditė fjalėt e rastit, pasi do tė kenė pėrshkuar sė bashku njė pjesė tė rrugės nė kėmbė. Mė pas, dy kryeministrat do tė presin shiritin e inaugurimit tė njėrit krah tė rrugės Durrės-Kukės-Morin, njė arterie mjaft e rėndėsishme, me ndikim tė madh nė zhvillimin e mėtejshėm ekonomik tė Shqipėrisė, por edhe Kosovės. Ndėrkohė, disa mijėra qytetarė tė ardhur nga tė gjitha trevat e Shqipėrisė me flamurin kombėtar, janė protagonistė tė kėsaj ngjarjeje tė madhe. Shumė qytetarė tė zonave tė thella tė vendit kanė shfrytėzuar rrugėn e re pėr tė mbėrritur deri kėtu. Mark Nikolla Prenga, 51 vjeē, nga njė fshat i skajshėm i rrethit tė Mirditės, thotė se i janė dashur vetėm 30 minuta pėr tė mbėrritur deri kėtu, kur mė parė i duheshin tė paktėn 3 orė. “Kjo rrugė ėshtė fitore pėr tė gjithė vendin. Ėshtė njė rrugė mbarėkombėtare dhe evropiane”, tha ai pėr ATSH-nė, duke shtuar se "ishte Sali Berisha qė bėri njė Europė mes maleve". Vihet re njė interes i jashtėzakonshėm i medias, ku veē asaj shqiptare, ka dhe mjaft pėrfaqėsues tė agjencive tė huaja si Associated Press, Reuters, ndėrsa nuk mungojnė dhe pėrfaqėsues tė OSBE-sė dhe drejtues e punėtorė tė firmės amerikano-turke Becthel- Enka, qė kryen punimet nė segmentin Rrėshen-Kalimash, njė ndėr mė tė vėshtirat, ku pėrfshihet dhe tuneli Thirrė-Kalimash. E gjithė kjo atmosferė festive plotėsohet dhe nga kėngėtarėt e njohur qė kanė shoqėruar tė gjithė fushatėn e PD-sė si Ēiljeta, Soni, Elita 5, tė cilėt mesa duket do tė jenė dhe kėsaj herė protagonistė tė kėsaj feste mbarėkombėtare. Punimet pėr kėtė autostradė nisėn mbi dy vjet mė parė. Pėr segmentin Rrėshen- Kalimash, njė ndėr mė tė vėshtirėt e autostradės Durrės-Kukės-Morinė, ku pėrfshihet dhe tuneli Thirrė-Kalimash, i ndėrtuar nė njė terren shkėmbor, punoi firma amerikano-turke Bechtel-Enka. Durrės-Kukės Morinė do tė shkurtojė me 65 kilometra distancėn Shqipėri-Kosovė. Nga 330 qė ishte distanca Tiranė-Prishtinė, me pėrfundimin e kėsaj rruge, ajo do tė jetė 265 kilometra dhe mė sė shumti atė e shkurton tuneli Thirrė- Kalimash, mė i madhi nė Ballkan. Pėrgjatė autostradės Durrės- Kukės- Morinė janė ndėrtuar 29 ura, me e larta e tė cilave ėshtė 80 metra.

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

“DURRĖS – KUKĖS”, njė Europė mes maleve :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Jun 25, 2009 4:51 pm nga ADMIN

Me padurim pres qe une te eci nje here ne kete rruge madheshtore qe bashkon popullin tone sovran ,dhe te shof nje here vertete se si duken trojet shqiptare te mrrekullueshme Very Happy nga autostrada Pra dmth me 120 klm ne ore duhet te jem nga Tirana ne Prishtine per 2 ore e 10 minuta cheers cheers cheers cheers sa kenaqsi

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Thu Jun 25, 2009 8:20 pm nga ilda

vertet kryeveper !!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Jun 25, 2009 9:04 pm nga lidabica

cheers cheers cheers

SHQIPERIA PO NDRYSHON
ESHTE NJE RRUGE QE NA BASHKON
ESHTE NJE ENDER QE NA FTON
ESHTE E ARDHMJA QE PREMTON
ESHTE NJE KOMB QE SOT BESON

cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jun 27, 2009 7:04 pm nga dini

Shqipėria ka ndryshu

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jun 28, 2009 12:32 am nga lidabica

tamam Very Happy

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jul 12, 2009 10:52 pm nga LDK

vertet veper kolosale me siguri njera prej mrekullive te botes spaku per kombin shqiptar
tua them te verteten se ne nji takim me presidentin historik te kosoves dr.i rugoven e pata pyetur si do te mundemi me u zhvillue kur e dim se ne nuk mundemi te lidhemi me boten perendimore .
ai u pergjigj e kemi shqiperin e nepermes saj lidhemi me boten perendimore por vetem nepermes nji rruge qe e quente koridori i tet sepse thoshte pa nji rruk te till pavarsija e kosoves do te ishte shum e zhbrisht.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi