ILIRIADA PORTAL

Dėshmi rrėqethėse pėr “Bandėn e Lushnjės”

Shko poshtė

28092009

Mesazh 

Dėshmi rrėqethėse pėr “Bandėn e Lushnjės”
Nikoleta Kovaēi
[i]Trupi gjykues dėgjon rrėfimin e dėshmitarit lushnjar qė u mbajt nė garazhin-komisariat
[/i][b]“Mė morėn pėr tė treguar se ku ishte i fshehur Gramoz Selmani…”
[/b]I rrėmbyeri i 12 viteve mė parė prej ushtarėve tė Aldo Bares, ka nisur rrėfimin ditėn e djeshme para trupit gjykues te Krimet e Rėnda me fraza tronditės. “...Pasi mė keqtrajtuan mė hodhėn nė njė pėrrua, por aty nuk mbaj mend asgjė se ēfarė ka ndodhur”. Adem Arapi, ėshtė lushnjari i radhės qė dėshmon para togave tė zeza tmerret qė pėrjetoi nė momentin qė u rrėmbye derisa pėrfundoi nė garazhin e famshėm, qė atėherė e deri sot, njihet me emrin: Komisariati nr 2 i Lushnjės.
Sipas dėshmisė sė tij lushnjari ėshtė rrėmbyer me anė tė njė makine, ėshtė lidhur dhe mė pas ėshtė izoluar nė garazh. Aty ka nisur edhe keqtrajtimi, ndėrkohė qė nė sallėn e gjyqit ka treguar edhe emrat qė kanė qenė present nė momentin e rrėmbimit si dhe tregoi se nė garazh ka shquajtuer zėrin e Leonard Priftit, i cili sipas dėshmitarit ishte nė rolin e xhelatit. Njėkohėsisht lushnjari tregoi se u rrėmbye prej Ilir Stergut dhe Arben Boriēit.
[b]Kush ishte i kėrkuari i bandės Gramoz Selmani?
[/b]Nga rrėfimi i dėshmitarit tė djeshėm u mėsua se Gramoz Selmani kishte lidhje krushqie me tė, ndaj edhe u bė shkak qė tė ishte personi i duhur pėr t`i ēuar “ushtarėt” e Alfred Shkurtit nė vendin ku strehohej i kėrkuari i tyre. Sipas tė dhėnave qė disponon hetimi, por edhe nga ēka ėshtė dėshmuar jo pka herė nė sallėn e gjyqit pėr Krime tė Rėnda, ėshtė mėsuar se Gramoz Selmani ishte shok me Artur Dajėn. Nga lidhje kronologjike e ngjarjes, thuhet se kreu i bandės u hakmor ndaj Dajės pėr vrasjen e vėllait tė vet. Skena e vrasjes sė Tur Dajės, tregohet si njė nga skenat e frikshme qė mbart historia e njė vendi. Hakmarrja e Alfred Shkurtit pėr tė vėllain, u tha atėherė se nuk njihte kufi, derisa arriti tė vriste edhe shokėt e viktimės sė tij.
Pėr Gramoz Selmanin, dėshmia e nipit tė Idajet Beqirit, ish-punonjės policie, tregoi muaj mė parė njė tjetėr dėshmi trodnitės. Sipas tij, Idajet Beqiri u vra teksa pritej pėr tu ekzekutuar Selmani. Sipas gjithēkaje qė i kishte treguar Enver Rabi, i cili vdiq katėr vjet mė parė te “Don Bosko” me anė tė njė mine tė telekomanduar, Enver Dondollaku me Priftin dhe dy te tjerė, ishin mėrzitur duke pritur nė rrugėn e fshatit tė vjehrrit tė Gramozit, kėtė tė fundit dhe mė pas kishin qėlluar mbi tė parin qė kishte dalė. Pas raportimit qė kishin bėrė nė zyrėn e shef Fredit pėr aktin e vrasjes, ku kishin treguar se i kanė vrarė shoferin Gramozit dhe ka mundėsi tė kishin vrarė edhe mėsuesin, banda ishte nisur pėr tė ngrėnė drekė…
[b]Dėshmia e Arapit…[/b]
Mė rrėmbyen dhe torturuan nė mėnyrė ēnjerėzore, me urdhėr tė Afred Shkurtit sepse ushtarėt e tij donin qė unė tu tregoja ku ndodhej Gramoz Selmani, pasi me keqtrajtuan me tė gjitha mjetet mė hodhėn nė njė pėrrua, por unė kėtė pjesė nuk e mbaj mend. Mė pas mė lidhen dhe mė goditen nė garazhin qė quhej edhe komisariati nr 2 nė Lushnje, ndėrkohė qė kam shquajtur aty nga zėri praninė e Leonard Priftit. Mė kanė goditur me mjete tė forta dhe deri edhe me njė lopatė, por pjesa mė e keqe ishte kur unė nuk isha i zoti tė ngrihesha dhe mė vinin nė shtėpi dhe me keqtrajtonin sistematikisht gruan.
[b]Si nisi konflikti[/b]
Ndoėnse gjithēka vazhdon tė konsiderohet ende si dėshmi njerėzish dhe tė mbijetuarish, ajo ēka vihet nė themelin e krijimit tė Bandės sė Lushnjes, ėshtė mundėsia pėr tu pėrballur me bandėn e Artur Dajės. Ky i fundit u tha se vrau nė njė pritė vėllain e Aldo Bares vetė tė dytin nė njė makinė dhe pak metra mė larg vritet nė njė lokal edhe njė tjetėr person. Atė ditė, mėsohet se nisi edhe pėrballja e madhe dhe Aldo Bare nisi tė organizonte grupin qė mė vonė do tė merrte Lushnjen dhe do tė njiheshin si njė prej organizatave mė famėkeqe kriminale.
[b]Dėshmitė e krimeve tė Bandės… [/b]
Janė tė shumta rrėfimet qė nisin qė me momentin e vrasjes sė vėllait tė Alfred Shkurtit, i konsideruar koka e organizatės. Ka mbetur sot e asaj dite njė prej personave mė mistrioz pėr sa i pėrket implikimit tė tij tė drejtpėrdrejtė nė vrasje apo nė akte tė tjera kriminale. Dėshmitė qė kanė dalė edhe nga vetė anėtarėt e bandės si dhe, sjellja e rrėfimit tė nipit tė njė viktime, ku gjithēka lidhej me tė vėrtetat e tregura prej Enver Rabisė, tregojnė se organizata funksiononte nė mėnyrė perfekte; me mjete policie e deri edhe me njė godinė tė huazuar nė formėn e komisariatit tė policisė…
Tirana Observer
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi